Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB voorziet door lockdown weer lagere groei economie

DNB voorziet door lockdown weer lagere groei economie

AMSTERDAM (ANP) - De harde lockdown die afgelopen weekeinde werd aangekondigd treft de Nederlandse economie stevig. De Nederlandsche Bank (DNB) komt in een snel berekend scenario volgend jaar uit op een groei van 2,2 procent. Oorspronkelijk verwachtte de centrale bank een economische groei van 3,6 procent voor 2022. In de "achterkantsigarenkistje-plus-berekening", zoals DNB-directeur monetaire zaken en financiƫle stabiliteit Olaf Sleijpen het noemde, gaat de bank uit van een lockdown die het hele eerste kwartaal duurt.

In 2023 veert de economie weer op met een economische groei van 2,1 procent. Dat was in de oorspronkelijke raming die DNB had voorbereid juist een afzwakking naar 1,7 procent. Dit jaar is de omvang van de economie met 4,5 procent toegenomen, denkt de centrale bank.

Hoewel de lockdown en de omikronvariant op korte termijn dus een negatieve invloed hebben op de economie staat daartegenover dat de coalitieplannen op middellangetermijn de economie wel weer wat stutten, verwacht DNB. "De overheid wil meer uit gaan geven en dat heeft op zich een positieve impact op de groei", legt Sleijpen uit. De specifieke plannen heeft DNB nog niet doorgerekend.

Energieprijzen

Verder gaat de bank ervan uit dat de inflatie eind dit jaar een piek bereikt. Gemiddeld komt de geldontwaarding dit jaar uit op 2,7 procent. De komende jaren blijft de inflatie gemiddeld ook nog aan de hoge kant, met 3 procent volgend jaar en 2,9 procent in 2023. De forse stijging van de energieprijzen van dit najaar verdwijnt komend jaar uit de inflatiecijfers, voorziet DNB. Tegelijkertijd blijven er tekorten aan grondstoffen en materialen voor bedrijven en ook die hebben een prijsopdrijvend effect.

De werkloosheid bereikte dit jaar een dieptepunt met een stand van 3,3 procent, denkt DNB. Die stijgt volgend jaar naar 3,4 procent en in 2023 nog eens met 0,1 procentpunt. DNB ziet dat het personeelstekort "steeds meer gaat knellen". Hoe dat opgelost moet worden, moet volgens Sleijpen door de politiek bepaald worden. Zo kan volgens hem gewerkt worden aan arbeidsparticipatie, maar ook kan de overstap tussen sectoren worden aangemoedigd. Tenslotte is ook arbeidsmigratie een mogelijke oplossing.

Langeretermijnstrategie

De centrale bank heeft nog meer oproepen aan de regering. Zo zou er een langeretermijnstrategie moeten worden geformuleerd voor het omgaan met corona. De extra steun is volgens Sleijpen nu prima te begrijpen. "Maar op termijn gaat de generieke manier waarop die nu wordt uitgedeeld toch economisch verstorend werken." DNB pleit daarom voor meer maatwerk.

Daarnaast moet de overheid met plannen komen hoe we de pandemie gaan beheersen vanaf nu. Dat moet bedrijven meer zekerheid geven zodat ze mogelijk minder steun nodig hebben. Verder moet de regering zorgen dat de staatsschuld niet boven de 60 procent van het bruto binnenlands product (bbp) uitkomt. Vooralsnog lijkt de piek van die schuldquote dit jaar te liggen op 55,7 procent.

Meer uit Financieel

Topman Adobe stapt na 18 jaar op als bestuursvoorzitter

SAN JOSE (ANP/BLOOMBERG) - De topman van Adobe stapt op bij het softwareconcern. Topman Shantanu Narayen is achttien jaar de bestuursvoorzitter van Adobe en blijft aan totdat een opvolger is gevonden, meldt het bedrijf bij het bekendmaken van zijn kwartaalresultaten.

4 uur geleden
Forse verliezen op Wall Street na verklaring nieuwe leider Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke minnen gesloten. Beleggers reageerden op ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de verder stijgende olieprijzen. Het sluiten van de Straat van Hormuz en de Iraanse aanvallen op schepen hebben geleid tot zorgen over verstoringen in de aanvoer.

6 uur geleden
Marine VS begeleidt tankers door Straat van Hormuz, zegt minister

LONDEN (ANP) - De Amerikaanse marine zal olietankers door de Straat van Hormuz begeleiden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Financiƫn Scott Bessent donderdag gezegd tijdens een interview met Sky News. "Ik geloof dat zodra het militair mogelijk is, de Amerikaanse marine, mogelijk samen met een internationale coalitie, schepen zal begeleiden."

6 uur geleden
Bloomberg: VS willen scheepvaartwet opschorten om prijsstijgingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een scheepvaartwet opschorten om de stijgende olie- en benzineprijzen te dempen. Dat melden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Door de Iranoorlog en de vrijwel afgesloten Straat van Hormuz zijn de prijzen flink gestegen en de Amerikaanse president Donald Trump overweegt verschillende opties om de stijgingen tegen te gaan.

6 uur geleden
TotalEnergies produceert 15 procent minder door Iranoorlog

PARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.

9 uur geleden
Kopgroep met Nederland wil snelle invoering digitale euro

BRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.

9 uur geleden
VEH wil dat ACM onduidelijke vaste energiecontracten aanpakt

UTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.

9 uur geleden