Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB verwacht dat huizenprijzen komende jaren verder oplopen

DNB verwacht dat huizenprijzen komende jaren verder oplopen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse huizenprijzen blijven volgend jaar en het jaar daarna oplopen. Gemiddeld is volgend jaar ongeveer 520.000 euro nodig voor een nieuw huis, voorspelt De Nederlandsche Bank (DNB), die wijst op de flinke loongroei in Nederland. In combinatie met een dalende hypotheekrente en het aanhoudende tekort aan woningen zorgt dat waarschijnlijk voor hogere vraagprijzen en nog meer overbieden op de woningmarkt.

Sinds de dip in het voorjaar van 2023 zijn huizen al flink duurder geworden. Voor 2025 voorzien de deskundigen bij DNB een verdere prijsstijging van 7,5 procent. In 2026 zwakt de toename waarschijnlijk iets af, maar bedraagt volgens de berekeningen nog wel ruim 4 procent. Daarmee stijgen de huizenprijzen in Nederland veel harder dan in het eurogebied als geheel.

Volgens de centrale bank zijn er de afgelopen tijd wel meer bouwvergunningen afgegeven. Nieuwbouw zal de komende jaren dus helpen bij het verminderen van de krapte in het huizenaanbod. Maar voor de ambitie van het kabinet om 100.000 woningen per jaar te bouwen zijn nog meer vergunningen nodig. Dat lijkt op korte termijn niet haalbaar, concludeert DNB vrijdag bij het naar buiten brengen van nieuwe economische ramingen.

Ventiel voor de woningmarkt

Om de problemen op de woningmarkt op te lossen zijn volgens de centrale bank niet alleen meer nieuwe woningen van belang. DNB herhaalt ook dat het kabinet zou moeten kijken naar het drukken van de door fiscale voordelen als de hypotheekrenteaftrek opgeblazen financieringsruimte van huizenkopers. Door die fiscale voordelen zouden de huizenprijzen alleen maar worden opgejaagd. Daarnaast is een goed functionerende huurmarkt nodig die zou kunnen "functioneren als ventiel voor de woningmarkt".

DNB merkt wel op dat starters hun kansen op een woning de komende jaren waarschijnlijk niet verder zien verslechteren. De betaalbaarheid van koopwoningen is de laatste tien jaar sterk afgenomen, maar deze blijft in 2025 en 2026 naar verwachting stabiel. Dat komt doordat de leencapaciteit ongeveer net zo veel stijgt als de huizenprijzen.

Zeer lastig

Dit neemt niet weg dat de situatie voor starters zeer lastig is, aldus DNB. Om volgend jaar een huis te kunnen kopen van 520.000 euro, heeft een huishouden een brutojaarinkomen nodig van ongeveer 106.000 euro. De centrale bank schat dat ongeveer 36 procent van de huishoudens zo'n inkomen of meer heeft. "De meeste huishoudens hebben dus spaargeld of ander vermogen nodig voor de aankoop van een huis, naast een hypotheek."

Meer uit Financieel

ECB-bestuurslid: fossiele afhankelijkheid maakt Europa kwetsbaar

FRANKFURT (ANP) - Europa's afhankelijkheid van fossiele brandstoffen vormt risico's voor de prijsstabiliteit. Daarvoor waarschuwt Frank Elderson, bestuurslid van de Europese Centrale Bank (ECB) in een blogpost. "Europa's energieafhankelijkheid is een van de kritieke kwetsbaarheden van onze economie geworden."

6 minuten geleden
Topman Air India stapt op na rumoerige periode

GURUGRAM (ANP) - Campbell Wilson, topman bij Air India, heeft zijn vertrek aangekondigd. Het bedrijf kampt met forse verliezen en heeft last van strengere regelgeving rondom veiligheid na een crash van een vliegtuig van de maatschappij afgelopen zomer.

47 minuten geleden
Bijna een op de vijf Franse tankstations heeft brandstoftekort

PARIJS (ANP/AFP) - Bijna een op de vijf tankstations in Frankrijk kampt met een tekort aan een of meerdere brandstoffen. Dat zei de Franse staatssecretaris van Energie Maud Bregeon. Zij voegde daaraan toe dat vooral tankstations van TotalEnergies problemen hebben. De Franse oliemaatschappij heeft de prijs aan de pomp in Frankrijk sinds het begin van de oorlog laag gehouden, wat tot meer drukte heeft geleid op zijn tankstations.

48 minuten geleden
IKEA in Duiven ook dinsdag hele dag gesloten

DUIVEN (ANP) - Het IKEA-filiaal in Duiven blijft ook dinsdag de hele dag dicht, omdat een internetkabel in de buurt is beschadigd. Dat bevestigde een woordvoerder van de woonwinkel. IKEA had goede hoop dat de winkel weer open zou zijn. Dat moet nu op woensdag gebeuren.

1 uur geleden
UMG schiet omhoog op Amsterdamse beurs na overnamebod

AMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) was dinsdag de grootste stijger op de Amsterdamse beurs. Vlak voor opening van de handelsdag werd bekend dat investeringsfonds Pershing Square Holdings een overnamebod heeft gedaan op het muziekconcern van platenlabels achter artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish.

2 uur geleden
Rapport: bijstandsgerechtigden komen lastiger aan het werk

UTRECHT (ANP) - Bijstandsgerechtigden in Nederland hebben meer moeite om een baan te vinden. Dit komt onder meer doordat steeds meer mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt complexere problemen hebben, staat in het nieuwe jaarrapport van Divosa, de vereniging van leidinggevenden in het sociaal domein.

2 uur geleden
ING verbreekt verkoopovereenkomst Russische activiteiten

AMSTERDAM (ANP) - ING heeft de verkoopovereenkomst van zijn activiteiten in Rusland verbroken. De bank was van plan deze onderdelen te verkopen aan Global Development, omdat ING na de Russische inval in Oekraïne geen toekomst meer ziet in het land. Maar ING stelt nu dat het niet verwacht dat de koper de benodigde goedkeuringen van de Russische autoriteiten zal krijgen.

3 uur geleden