Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB verwacht dat huizenprijzen komende jaren verder oplopen

DNB verwacht dat huizenprijzen komende jaren verder oplopen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse huizenprijzen blijven volgend jaar en het jaar daarna oplopen. Gemiddeld is volgend jaar ongeveer 520.000 euro nodig voor een nieuw huis, voorspelt De Nederlandsche Bank (DNB), die wijst op de flinke loongroei in Nederland. In combinatie met een dalende hypotheekrente en het aanhoudende tekort aan woningen zorgt dat waarschijnlijk voor hogere vraagprijzen en nog meer overbieden op de woningmarkt.

Sinds de dip in het voorjaar van 2023 zijn huizen al flink duurder geworden. Voor 2025 voorzien de deskundigen bij DNB een verdere prijsstijging van 7,5 procent. In 2026 zwakt de toename waarschijnlijk iets af, maar bedraagt volgens de berekeningen nog wel ruim 4 procent. Daarmee stijgen de huizenprijzen in Nederland veel harder dan in het eurogebied als geheel.

Volgens de centrale bank zijn er de afgelopen tijd wel meer bouwvergunningen afgegeven. Nieuwbouw zal de komende jaren dus helpen bij het verminderen van de krapte in het huizenaanbod. Maar voor de ambitie van het kabinet om 100.000 woningen per jaar te bouwen zijn nog meer vergunningen nodig. Dat lijkt op korte termijn niet haalbaar, concludeert DNB vrijdag bij het naar buiten brengen van nieuwe economische ramingen.

Ventiel voor de woningmarkt

Om de problemen op de woningmarkt op te lossen zijn volgens de centrale bank niet alleen meer nieuwe woningen van belang. DNB herhaalt ook dat het kabinet zou moeten kijken naar het drukken van de door fiscale voordelen als de hypotheekrenteaftrek opgeblazen financieringsruimte van huizenkopers. Door die fiscale voordelen zouden de huizenprijzen alleen maar worden opgejaagd. Daarnaast is een goed functionerende huurmarkt nodig die zou kunnen "functioneren als ventiel voor de woningmarkt".

DNB merkt wel op dat starters hun kansen op een woning de komende jaren waarschijnlijk niet verder zien verslechteren. De betaalbaarheid van koopwoningen is de laatste tien jaar sterk afgenomen, maar deze blijft in 2025 en 2026 naar verwachting stabiel. Dat komt doordat de leencapaciteit ongeveer net zo veel stijgt als de huizenprijzen.

Zeer lastig

Dit neemt niet weg dat de situatie voor starters zeer lastig is, aldus DNB. Om volgend jaar een huis te kunnen kopen van 520.000 euro, heeft een huishouden een brutojaarinkomen nodig van ongeveer 106.000 euro. De centrale bank schat dat ongeveer 36 procent van de huishoudens zo'n inkomen of meer heeft. "De meeste huishoudens hebben dus spaargeld of ander vermogen nodig voor de aankoop van een huis, naast een hypotheek."

Meer uit Financieel

Philips verwacht klap van zeker 250 miljoen euro door heffingen

AMSTERDAM (ANP) - Philips verwacht dat importheffingen het bedrijf dit jaar tussen de 250 miljoen en 300 miljoen euro extra kosten. Daardoor is het zorgtechnologieconcern somberder over de winstgevendheid in 2025 geworden.

33 minuten geleden
PostNL ziet meer economische onzekerheid door heffingen Trump

DEN HAAG (ANP) - PostNL ziet meer macro-economische onzekerheid en onrust door de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Maar volgens de pakket- en postbezorger is het nu nog te vroeg voor een duidelijk beeld over de mogelijke gevolgen van het handelsbeleid van Trump voor de e-commercemarkt, zoals andere routes van Aziatische volumes of afzwakkende economische groei.

38 minuten geleden
Meer luchtvaartpassagiers begin 2025, flink minder via Maastricht

DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen kwartaal reisden 16,6 miljoen reizigers met het vliegtuig van en naar de vijf luchthavens in Nederland. Dat is ruim 2 procent meer dan in dezelfde periode een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De toename komt voor rekening van Schiphol en Rotterdam The Hague Airport. Het aantal mensen dat vloog via Maastricht Aachen Airport halveerde bijna.

1 uur geleden
Ford verwacht klap van 1,5 miljard dollar door heffingen Trump

DEARBORN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Ford Motor verwacht dit jaar een klap van ongeveer 1,5 miljard dollar (zo'n 1,3 miljard euro) door de importheffingen van president Donald Trump. De Amerikaanse autofabrikant heeft daarnaast zijn financiƫle verwachtingen voor het hele jaar opgeschort.

3 uur geleden
Aantal zzp'ers blijft opnieuw vrijwel gelijk

UTRECHT (ANP) - Het aantal zzp'ers in Nederland is in april opnieuw vrijwel gelijk gebleven. Dat was voorgaande maanden ook al het geval, volgens cijfers van de Kamer van Koophandel. Hiermee stabiliseert het aantal zelfstandigen, omdat veel bedrijven sinds begin dit jaar anders omgaan met de inzet van zzp'ers vanwege de handhaving van de Belastingdienst op de wet tegen schijnzelfstandigheid.

7 uur geleden
Ford verwacht klap van 1,5 miljard dollar door heffingen Trump

DEARBORN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Ford Motor verwacht dit jaar een klap van ongeveer 1,5 miljard dollar (zo'n 1,3 miljard euro) door de importheffingen van president Donald Trump. De Amerikaanse autofabrikant heeft daarnaast zijn financiƫle verwachtingen voor het hele jaar opgeschort.

8 uur geleden
OpenAI komt terug op plannen om commercieel bedrijf te worden

SAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, komt terug op plannen om een commercieel bedrijf met een winstoogmerk te worden. Het bedrijf meldt in een verklaring dat zijn non-profittak de controle blijft houden over OpenAI, terwijl de winstgevende divisie wordt omgevormd tot een maatschappelijke onderneming.

9 uur geleden