DNB: verschil tussen exportinkomsten en importuitgaven gegroeid
AMSTERDAM (ANP) - Het overschot op de lopende rekening van Nederland groeide vorig jaar tot op het niveau van voor de coronacrisis, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Dat betekent dat er meer geld binnenkwam door export, dan er uitging aan kosten voor de import.
In 2021 werd er voor 70,1 miljard euro meer aan goederen uitgevoerd dan ingevoerd. Daar kwam nog eens een positief saldo van 24,7 miljard euro voor de dienstensector bovenop. Daarnaast tellen voor de lopende rekening ook nog grensoverschrijdende betalingen van lonen, rente en dividend, maar ook pensioenen, ontwikkelingshulp en persoonlijke geldoverdrachten mee. In beide gevallen viel het saldo hier negatief uit, maar wel minder dan een jaar eerder.
Het totale overschot op de lopende rekening komt uit op 81,4 miljard euro en dat is gelijk aan 9,5 procent van de omvang van de economie. In het eerste coronajaar was dat maar 7 procent. In de jaren 2017 en 2018 lag het overschot overigens bijna op 11 procent van het bruto binnenlands product. De Europese Commissie hanteert een norm van 6 procent waar lidstaten boven moeten blijven.
DNB voorziet dat de verhuizing van Shell dit jaar invloed zal hebben op de lopende rekening. Zo behoren ingehouden winsten van buitenlandse dochtermaatschappijen van het olie- en gasconcern met ingang van dit jaar bij de Britse economie in plaats van bij de Nederlandse. Het overschot zal daardoor lager uitvallen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn donderdag met rode cijfers begonnen, na drie verliesdagen op rij. Beleggers bleven voorzichtig door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten en de almaar stijgende olieprijzen. De vrees dat de inflatie verder zal oplopen door de hogere brandstofprijzen en centrale banken de rentes gaan verhogen, zorgde voor terughoudendheid.
10 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De prijs van een vat Brentolie is donderdagmiddag gestegen tot meer dan 105 dollar per vat, waarmee olie uit Europa en het Midden-Oosten de opmars van de afgelopen tijd steeds verder doorzet. De olieprijzen gaan nu al langere tijd omhoog als gevolg van het almaar escalerende geweld in de Iranoorlog.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bierbrouwer Heineken wil zijn belang in de Nederlandse drankproducent Stëlz uitbreiden naar een meerderheidsbelang. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) onderzoekt of dit mag.
36 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Over een eventueel eerder vertrek van Christine Lagarde als president van de Europese Centrale Bank is "niets te melden". Dat zei ze in een toelichting op het rentebesluit van de centrale bank voor de eurozone.
50 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De jongerentak van vakbond CNV hekelt de uitspraken van VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans over het parttime werken van jongeren. Brekelmans pleitte in zijn Binnenhoflezing woensdag om vijf dagen werken weer als norm te stellen. Hij wees ook op de werkcultuur bij techbedrijven in China, waar mensen volgens hem 72 uur in de week werken.
53 minuten geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De oliewinning in Saudi-Arabië is door de Iranoorlog gedaald tot het laagste niveau sinds 1990. Recente aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hebben het nog lastiger gemaakt om olie te produceren en exporteren.
54 minuten geledenROME (ANP) - De Italiaanse treinvervoerder Italo heeft plannen om uit te breiden naar Nederland en België. Dat zei topman Gianbattista La Rocca tegen Italiaanse media. Onlangs werd al bekend dat de private vervoersmaatschappij volop investeert om in Duitsland de concurrentie aan te gaan met Deutsche Bahn.
1 uur geleden