Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB: verschil tussen exportinkomsten en importuitgaven gegroeid

DNB: verschil tussen exportinkomsten en importuitgaven gegroeid

AMSTERDAM (ANP) - Het overschot op de lopende rekening van Nederland groeide vorig jaar tot op het niveau van voor de coronacrisis, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Dat betekent dat er meer geld binnenkwam door export, dan er uitging aan kosten voor de import.

In 2021 werd er voor 70,1 miljard euro meer aan goederen uitgevoerd dan ingevoerd. Daar kwam nog eens een positief saldo van 24,7 miljard euro voor de dienstensector bovenop. Daarnaast tellen voor de lopende rekening ook nog grensoverschrijdende betalingen van lonen, rente en dividend, maar ook pensioenen, ontwikkelingshulp en persoonlijke geldoverdrachten mee. In beide gevallen viel het saldo hier negatief uit, maar wel minder dan een jaar eerder.

Het totale overschot op de lopende rekening komt uit op 81,4 miljard euro en dat is gelijk aan 9,5 procent van de omvang van de economie. In het eerste coronajaar was dat maar 7 procent. In de jaren 2017 en 2018 lag het overschot overigens bijna op 11 procent van het bruto binnenlands product. De Europese Commissie hanteert een norm van 6 procent waar lidstaten boven moeten blijven.

DNB voorziet dat de verhuizing van Shell dit jaar invloed zal hebben op de lopende rekening. Zo behoren ingehouden winsten van buitenlandse dochtermaatschappijen van het olie- en gasconcern met ingang van dit jaar bij de Britse economie in plaats van bij de Nederlandse. Het overschot zal daardoor lager uitvallen.

Meer uit Financieel

Clouddivisie Amazon groeit hard, uitgaven stijgen ook snel

SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Technologie- en webwinkelconcern Amazon heeft in het derde kwartaal meer omzet en winst behaald met zijn clouddivisie. De vraag naar rekenkracht en opslagruimte op servers groeit hard door de snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, en Amazon is daar 's werelds grootste leverancier van. Tegelijkertijd liepen de uitgaven van Amazon hard op.

31 minuten geleden
Google-moeder Alphabet keldert op beurs na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, is donderdag hard onderuitgegaan op de beurs na zorgen over de hoge AI-uitgaven en tegenvallende groei van zijn advertentietak. Beleggers zetten het aandeel bijna 13 procent lager, waardoor ongeveer een half biljoen aan beurswaarde verloren is gegaan. De forse daling van Alphabet zette ook enkele andere AI-aandelen onder druk, wat bijdroeg aan verliezen voor de bekendste graadmeters voor de New Yorkse beurzen.

56 minuten geleden
Vakbonden en werkgevers blijven in gesprek over cao streekvervoer

UTRECHT (ANP) - De vakbonden en de werkgevers in het streekvervoer blijven in gesprek over de nieuwe cao. Dat zeggen vakbonden FNV en CNV en werkgeversorganisatie VWOV. Om eruit te komen hebben de partijen vrijdag nog een extra dag ingepland om verder te praten.

2 uur geleden
Universal Music Group verdient meer aan abonnementen

HILVERSUM (ANP) - Universal Music Group (UMG), 's werelds grootste muziekconcern, heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. Daarbij profiteerde het bedrijf dat artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish vertegenwoordigt vooral van meer opbrengsten uit betaalde streamingabonnementen. Deze omzet steeg harder dan in het voorgaande kwartaal.

3 uur geleden
Commissarissen Audi extra bijeen over optreden topman bij Trump

INGOLSTADT (ANP) - De raad van commissarissen van autofabrikant Audi komt vrijdag extra bijeen om het te hebben over de geplande fabriek in de Verenigde Staten en het bekritiseerde optreden van topman Gernot Döllner bij de bekendmaking. Dat meldt het Duitse persbureau dpa op basis van ingewijden.

3 uur geleden
Waakhond VS sluit Chinese laboratoria uit van testen elektronica

WASHINGTON (ANP/RTR) - Chinese laboratoria kunnen straks geen elektronische apparaten meer testen die in de Verenigde Staten gebruikt moeten gaan worden. Dat komt doordat de Amerikaanse toezichthouder Federal Communications Commission (FCC) donderdag nieuwe regels heeft aangenomen. Volgens FCC-voorzitter Brendan Carr werd in 2025 82 procent van de elektronica getest in China.

3 uur geleden
EU-landen brengen 42,6 miljoen vaten olie uit reserves op markt

LUXEMBURG (ANP) - Vanuit Europese lidstaten worden de komende maanden 42,6 miljoen vaten diesel en andere brandstof uit reserves versneld op de markt gebracht. Dat verduidelijkte Eurocommissaris Dan Jørgensen donderdag na afloop van overleg met EU-ministers van Energie. Daarmee voldoet Europa aan de belofte van G7-landen van eerder deze maand om 100 miljoen vaten olie en diesel uit reserves vrij te geven.

3 uur geleden