Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB: sterke waardestijging Russische import door energieprijzen

DNB: sterke waardestijging Russische import door energieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - De waarde van de import van zowel goederen als diensten vanuit Rusland naar Nederland is in het eerste kwartaal sterk gestegen. De waardestijging is grotendeels het gevolg van de gestegen energieprijzen sinds de Russische invasie van Oekraïne, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). De waarde van de export van goederen en diensten vanuit Nederland naar Rusland nam daarentegen af.

De oorlog in Oekraïne heeft volgens DNB geleid tot flinke veranderingen in de financiële relatie met Rusland. Zo namen de uit Rusland ontvangen primaire inkomens, zoals loon, rente en dividend, in het eerste kwartaal met 618 miljoen euro af ten opzichte van een jaar eerder. Dat komt met name door de verliezen van Nederlandse ondernemingen op buitenlandse dochters in Rusland.

Als gevolg van lagere inkomsten uit het buitenland, waaronder uit Rusland, nam het overschot op de lopende rekening af tot 20,2 miljard euro. Dat is 2,3 miljard euro minder dan een jaar geleden. De totale waarde van de Nederlandse handel met het buitenland lag in het eerste kwartaal wel fors hoger dan in dezelfde periode een jaar eerder door de toegenomen energieprijzen.

De waarde van de export nam met 22 procent toe tot 196 miljard euro en die van de import steeg met 24 procent tot 172 miljard euro. Daarbij nam zowel de waarde van de handel in diensten als in goederen toe. De stijgingen werden deels veroorzaakt door het herstel van de economie na de coronacrisis. Doordat de export meer steeg dan de import, liep het Nederlandse uitvoeroverschot op tot 23,7 miljard euro. Dat is 1,3 miljard euro meer dan in het eerste kwartaal van 2021.

Door de sterke stijging van de energieprijzen steeg de totale waarde van de handel in aardgas met 8,6 miljard euro. Dat is bijna een verdrievoudiging ten opzichte van een jaar eerder. De waarde van de handel in overige energieproducten nam met 11,1 miljard euro toe, een stijging van 55 procent vergeleken met een jaar eerder. De handel in energie was in het eerste kwartaal goed voor 15 procent van de waarde van de totale Nederlandse handel. In dezelfde periode een jaar geleden was dat nog 11 procent.

Meer uit Financieel

Netanyahu: Israël keurt grote gasdeal met Egypte goed

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft woensdag goedkeuring gegeven voor een grote aardgasdeal met Egypte. Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Het gaat volgens Netanyahu om een deal ter waarde van bijna 35 miljard dollar waarbij de komende jaren gas aan Egypte wordt geleverd uit het grote gasveld Leviathan voor de kust van Israël.

31 minuten geleden
Verlies voor AEX-index, chipbedrijven sterkste dalers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met verlies gesloten. De chipbedrijven waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak. Shell stond juist bij de winnaars, geholpen door de hogere olieprijzen.

3 uur geleden
Duizenden boeren in Brussel verwacht voor demonstratie EU-top

BRUSSEL (ANP) - Naar verwachting komen duizenden boeren donderdag naar Brussel om te demonstreren tijdens de EU-top. De EU-leiders zullen onder meer de meerjarenbegroting (2028-2034) bespreken, waarin ook het landbouwbudget staat. De landbouwsector is niet tevreden met het huidige voorstel voor het landbouwbudget.

4 uur geleden
Vuurwerkbranche stevent af op 20 procent meer verkoop dit jaar

DEN HAAG (ANP) - Vuurwerkverkopers hebben de afgelopen weken al goede zaken gedaan. Als dit enigszins doorzet, kan het zomaar zijn dat de branche "richting de 20 procent" meer gaat verkopen dan vorig jaar. Dat is de inschatting van belangenorganisatie Pyrotechniek Nederland. De voorzitter houdt wel een slag om de arm. "Allerlei factoren spelen daarin mee, zoals het weer en de situatie in de wereld", zegt voorzitter Leo Groeneveld.

5 uur geleden
Chiptoeleverancier ASMI investeert in uitbreiding in Almere

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASMI investeert in een uitbreiding van zijn activiteiten in Almere, waar het hoofdkantoor van het bedrijf staat. Volgens ASMI zal de uitbreiding in Nederland de toekomstige groei van de onderneming ondersteunen.

6 uur geleden
Aandelen Oracle omlaag na nieuws over afketsen datacenterdeal

NEW YORK (ANP) - Aandelen van softwareconcern Oracle zijn woensdag in waarde gedaald op de beurs in New York. Volgens zakenkrant Financial Times trekt een samenwerkingspartner zich terug uit de financiering van de bouw van een groot datacenter in Michigan voor Oracle. Eerder namen bij beleggers de zorgen al toe over de hoge kosten die Oracle maakt voor zijn groeiambities op het gebied van kunstmatige intelligentie.

6 uur geleden
Ondernemingskamer beslist voor jaareinde over bestuurscrisis FNV

AMSTERDAM (ANP) - De Ondernemingskamer beslist nog voor het einde van het jaar of Lodewijk Asscher en Ton Heerts verder kunnen gaan met hun hervormingen bij vakbond FNV. Tijdens een zitting op woensdag bleek er nog geen overeenstemming tussen de twee tijdelijke toezichthouders en het ledenparlement van de grootste bond van Nederland. Daarom zien de rechters bij het gerechtshof in Amsterdam zich genoodzaakt zelf een knoop door te hakken.

6 uur geleden