Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB: sterke waardestijging Russische import door energieprijzen

DNB: sterke waardestijging Russische import door energieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - De waarde van de import van zowel goederen als diensten vanuit Rusland naar Nederland is in het eerste kwartaal sterk gestegen. De waardestijging is grotendeels het gevolg van de gestegen energieprijzen sinds de Russische invasie van Oekraïne, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). De waarde van de export van goederen en diensten vanuit Nederland naar Rusland nam daarentegen af.

De oorlog in Oekraïne heeft volgens DNB geleid tot flinke veranderingen in de financiële relatie met Rusland. Zo namen de uit Rusland ontvangen primaire inkomens, zoals loon, rente en dividend, in het eerste kwartaal met 618 miljoen euro af ten opzichte van een jaar eerder. Dat komt met name door de verliezen van Nederlandse ondernemingen op buitenlandse dochters in Rusland.

Als gevolg van lagere inkomsten uit het buitenland, waaronder uit Rusland, nam het overschot op de lopende rekening af tot 20,2 miljard euro. Dat is 2,3 miljard euro minder dan een jaar geleden. De totale waarde van de Nederlandse handel met het buitenland lag in het eerste kwartaal wel fors hoger dan in dezelfde periode een jaar eerder door de toegenomen energieprijzen.

De waarde van de export nam met 22 procent toe tot 196 miljard euro en die van de import steeg met 24 procent tot 172 miljard euro. Daarbij nam zowel de waarde van de handel in diensten als in goederen toe. De stijgingen werden deels veroorzaakt door het herstel van de economie na de coronacrisis. Doordat de export meer steeg dan de import, liep het Nederlandse uitvoeroverschot op tot 23,7 miljard euro. Dat is 1,3 miljard euro meer dan in het eerste kwartaal van 2021.

Door de sterke stijging van de energieprijzen steeg de totale waarde van de handel in aardgas met 8,6 miljard euro. Dat is bijna een verdrievoudiging ten opzichte van een jaar eerder. De waarde van de handel in overige energieproducten nam met 11,1 miljard euro toe, een stijging van 55 procent vergeleken met een jaar eerder. De handel in energie was in het eerste kwartaal goed voor 15 procent van de waarde van de totale Nederlandse handel. In dezelfde periode een jaar geleden was dat nog 11 procent.

Meer uit Financieel

Starmer wil actie big tech tegen verspreiden naaktfoto's jongeren

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer wil dat techbedrijven maatregelen nemen om te voorkomen dat jongeren naaktbeelden kunnen verspreiden via hun telefoons. Als dat niet gebeurt, wil de premier ze daartoe verplichten met wetgeving.

25 minuten geleden
Topman Frans Everts van Shell Nederland gaat TenneT leiden

ARNHEM (ANP) - President-directeur Frans Everts van Shell Nederland wordt de nieuwe topman van hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Hij wordt op 1 november de opvolger van Manon van Beek bij TenneT voor een periode van vier jaar.

1 uur geleden
AWVN wil meer aandacht voor productiviteit in cao's

AMERSFOORT (ANP) - Werkgeversorganisatie AWVN vindt dat er bij cao-onderhandelingen meer aandacht moet zijn voor groei van productiviteit. Dat stelt directeur Lisette van Breugel. Volgens haar staat het Nederlandse verdienmodel onder druk en is productiviteitsgroei nodig voor economische groei.

1 uur geleden
ING geeft AI grotere rol bij beoordelen hypotheekaanvragen

AMSTERDAM (ANP) - ING heeft een eigen AI-model ontwikkeld om hypotheekaanvragen sneller te behandelen. Dit wil de bank op grotere schaal gaan inzetten, bevestigt een woordvoerder van ING na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. ING is volgens de krant de eerste Nederlandse bank die AI op grote schaal gebruikt bij besluiten of mensen een hypotheek kunnen afsluiten. Andere banken zullen naar verwachting snel volgen.

2 uur geleden
AEX-index zakt na escalatie oorlog Midden-Oosten, olie duurder

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager begonnen aan de nieuwe handelsweek. De vergeldingsaanvallen tussen Israël en Iran zorgden voor onzekerheid rond de vredesonderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Door het opgelaaide geweld in de regio liepen de olieprijzen hard op, nu een volledige heropening van de Straat van Hormuz voor olietankers weer verder weg lijkt.

2 uur geleden
Partijen detailhandel stappen uit ondernemersorganisatie VNO-NCW

DEN HAAG (ANP) - Verschillende grote partijen in de detailhandel stappen uit ondernemersorganisatie VNO-NCW. Supermarktkoepel CBL heeft het lidmaatschap opgezegd en bijvoorbeeld Jumbo verliest daardoor binnenkort ook zijn aansluiting bij de lobbyclub, bevestigen woordvoerders van die organisaties na berichtgeving van De Telegraaf.

2 uur geleden
Staking van 16 uur bij FrieslandCampina in Leeuwarden

LEEUWARDEN (ANP) - Bij de zuivelfabriek van FrieslandCampina in Leeuwarden gaan ongeveer honderd werknemers maandag een staking houden van zestien uur in het cao-conflict in de zuivelindustrie. Volgens vakbond FNV begint de staking om 14.00 uur en duurt de actie tot dinsdagochtend 06.00 uur.

3 uur geleden