Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB-president: consument betaalt voor hogere heffingen

DNB-president: consument betaalt voor hogere heffingen

AMSTERDAM (ANP) - De consument gaat betalen voor de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen, zegt Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank. Daarbij waarschuwt hij dat een handelsoorlog "alleen maar verliezers kent", aldus Knot zondag in het tv-programma Buitenhof.

Hij voorziet dat de maatregelen de inflatie verder gaan opdrijven. "Amerikaanse burgers gaan hogere prijzen betalen voor importgoederen. En de Amerikaanse concurrenten van die importeurs zien nu ook de gelegenheid om hun prijzen te verhogen. Die krijgen een gratis mogelijkheid in de schoot geworpen om ook hun prijzen te verhogen", legt Knot uit. Hij benadrukt dat een sterk en concurrerend Europa van groot belang is, onder meer om de impact van prijsstijgingen op consumenten en bedrijven te beperken.

De Amerikaanse regering kondigde zaterdag aan dat er per 4 februari een importheffing van 25 procent gaat gelden op producten uit Canada en Mexico. China krijgt te maken met een extra importheffing van 10 procent. De betreffende landen beloven tegenmaatregelen in reactie op de importheffingen.

Knot schuldbewust

Knot zegt ook dat niet alles op het gebied van handelsbelemmerende maatregelen op Trump moet worden afgeschoven. Ook de vorige Amerikaanse regering van Joe Biden deed hieraan mee. "Het is echt niet alleen de VS, in Europa kunnen wij er ook iets van", stelt de DNB-president.

Knot legt ook uit waarom de boodschappen in Nederland steeds duurder worden. De prijzen in Nederland blijven langer doorstijgen dan in omringende landen omdat onze economie "sterker oververhit" is dan de gemiddelde economie in de eurozone. Daarnaast heeft de overheid vorig jaar accijnzen en btw verhoogd, wat heeft bijgedragen aan een stijging van de inflatie. "En we hebben ook langere tijd een loonontwikkeling gehad met sterker stijgende lonen dan andere landen", aldus Knot.

Loonstabilisatie

Het positieve nieuws is volgens hem dat de lonen zich nu stabiliseren en dat de koopkracht volgend jaar naar verwachting zal toenemen. Knot waarschuwt wel dat de overheid geen maatregelen moet nemen die de inflatie verder kunnen aanwakkeren.

Meer uit Financieel

EIB: 73.000 nieuwe mensen nodig in bouw, defensie zorgt voor druk

AMSTERDAM (ANP) - De komende drie jaar heeft de bouwsector zo'n 73.000 nieuwe medewerkers nodig, denkt het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB). De bouw kampt al jaren met personeelstekorten, terwijl Nederland veel woningen wil bouwen, het stroomnet wil uitbreiden, infrastructuur wil renoveren en verduurzamen. De opschaling bij Defensie en in de defensie-industrie zorgt daarnaast voor extra concurrentie om personeel. Het EIB waarschuwt in een rapport dat het daarom "niet vanzelfsprekend" is dat alle maatschappelijke ambities tegelijk kunnen worden gerealiseerd.

10 minuten geleden
Milieuorganisaties stappen naar rechter om nieuw besluit Schiphol

AMSTERDAM (ANP) - Milieuorganisaties en omwonenden stappen naar de Raad van State omdat ze het niet eens zijn met het nieuwe Luchthavenverkeersbesluit (LVB) Schiphol. Volgens onder meer Greenpeace Nederland, Milieudefensie en SchipholWatch legaliseert het nieuwe besluit, dat 1 november in werking moet treden, "jarenlange illegale overlast" en "schaadt het de gezondheid". De coalitie van milieuclubs en omwonenden eist bij de Raad van State dat het besluit wordt vernietigd.

13 minuten geleden
Aantal nieuwe bedrijven fors gestegen in derde kwartaal

UTRECHT (ANP) - Het aantal startende bedrijven in Nederland is in het derde kwartaal van dit jaar met ruim 15 procent gestegen vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Dit is de sterkste stijging in jaren. In totaal werden ruim 62.000 nieuwe bedrijfsvestigingen geregistreerd, tegenover ongeveer 54.000 een jaar eerder. Dat meldt de Kamer van Koophandel (KVK).

2 uur geleden
Veel meer Europese octrooien aangevraagd, ook groei in Nederland

MÜNCHEN (ANP) - Het aantal Europese octrooiaanvragen door een universiteit, publieke onderzoeksorganisatie of onderzoeksziekenhuis is in de afgelopen twintig jaar meer dan verdubbeld. Dat meldt het Europees Octrooibureau (EOB) donderdag. Nederland is volgens het EOB een van de landen waar het aantal octrooiaanvragen van publieke onderzoeksinstellingen het sterkst is gegroeid.

5 uur geleden
Tesla ziet winst fors zakken, maar verrast markt positief

AUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het derde kwartaal een lagere winst geboekt dan een jaar eerder, terwijl de omzet gelijk bleef. Ondanks het lagere resultaat overtrof het bedrijf onder leiding van Elon Musk de verwachtingen op de financiële markten. Daar leefden zorgen dat toegenomen investeringen in kunstmatige intelligentie en mensachtige robots een te grote kostenpost zouden worden voor de fabrikant van elektrische auto's.

6 uur geleden
Meta voert resultaten op en investeert nog meer in AI

MENLO PARK (ANP/RTR) - Socialemediabedrijf Meta verwacht dit jaar nog meer te investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Daarbij gaat het Amerikaanse bedrijf nieuwe aandelen zonder stemrecht uitgeven om extra geld op te halen om mee te kunnen blijven doen in de AI-race met andere grote techbedrijven.

6 uur geleden
Beurzen in New York op winst na kwartaalcijfers SpaceX

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met duidelijke winsten gesloten, dankzij optimisme over de techsector na positief stemmende kwartaalresultaten van AI- en ruimtevaartconcern SpaceX. Onrust over een mogelijke escalatie van de spanningen in Saudi-Arabië ebde gedurende de handelssessie weg.

6 uur geleden