Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB-president: consument betaalt voor hogere heffingen

DNB-president: consument betaalt voor hogere heffingen

AMSTERDAM (ANP) - De consument gaat betalen voor de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen, zegt Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank. Daarbij waarschuwt hij dat een handelsoorlog "alleen maar verliezers kent", aldus Knot zondag in het tv-programma Buitenhof.

Hij voorziet dat de maatregelen de inflatie verder gaan opdrijven. "Amerikaanse burgers gaan hogere prijzen betalen voor importgoederen. En de Amerikaanse concurrenten van die importeurs zien nu ook de gelegenheid om hun prijzen te verhogen. Die krijgen een gratis mogelijkheid in de schoot geworpen om ook hun prijzen te verhogen", legt Knot uit. Hij benadrukt dat een sterk en concurrerend Europa van groot belang is, onder meer om de impact van prijsstijgingen op consumenten en bedrijven te beperken.

De Amerikaanse regering kondigde zaterdag aan dat er per 4 februari een importheffing van 25 procent gaat gelden op producten uit Canada en Mexico. China krijgt te maken met een extra importheffing van 10 procent. De betreffende landen beloven tegenmaatregelen in reactie op de importheffingen.

Knot schuldbewust

Knot zegt ook dat niet alles op het gebied van handelsbelemmerende maatregelen op Trump moet worden afgeschoven. Ook de vorige Amerikaanse regering van Joe Biden deed hieraan mee. "Het is echt niet alleen de VS, in Europa kunnen wij er ook iets van", stelt de DNB-president.

Knot legt ook uit waarom de boodschappen in Nederland steeds duurder worden. De prijzen in Nederland blijven langer doorstijgen dan in omringende landen omdat onze economie "sterker oververhit" is dan de gemiddelde economie in de eurozone. Daarnaast heeft de overheid vorig jaar accijnzen en btw verhoogd, wat heeft bijgedragen aan een stijging van de inflatie. "En we hebben ook langere tijd een loonontwikkeling gehad met sterker stijgende lonen dan andere landen", aldus Knot.

Loonstabilisatie

Het positieve nieuws is volgens hem dat de lonen zich nu stabiliseren en dat de koopkracht volgend jaar naar verwachting zal toenemen. Knot waarschuwt wel dat de overheid geen maatregelen moet nemen die de inflatie verder kunnen aanwakkeren.

Meer uit Financieel

Particuliere verhuurders: actieplan leidt niet tot genoeg huizen

DEN HAAG (ANP) - De vijftig acties die woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan maandag heeft aangekondigd om de woningbouw te versnellen, zorgen er niet voor dat het kabinet het doel van 100.000 nieuwe huizen per jaar haalt. Dat stelt Vastgoed Belang, de brancheorganisatie van particuliere verhuurders. De belangenbehartiger noemt dat streven "niet realistisch".

13 minuten geleden
AEX-index begint met winst, olieprijs verder omlaag

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is met winst begonnen aan de nieuwe beursweek. Een verdere daling van de olieprijzen temperde de zorgen over de inflatie. Beleggers kijken verder vooral uit naar de topontmoeting tussen president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping, die donderdag in Washington plaatsvindt. De voorbereidende gesprekken tussen de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent en de Chinese vicepremier He Lifeng zijn volgens beide partijen afgelopen zondag positief verlopen.

47 minuten geleden
Grote protesten in Duitsland voor behoud banen en fabrieken

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Tienduizenden werknemers in heel Duitsland gaan maandag actievoeren voor behoud van industriebanen en fabrieken. Onder meer medewerkers van Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW, Audi, Porsche en grote toeleveranciers nemen deel aan demonstraties, op meer dan 280 locaties door het hele land.

1 uur geleden
Times: Heineken in gesprek over aankoop 300 pubs van Stonegate

AMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwer Heineken staat op het punt 300 pubs over te nemen van Stonegate, de grootste Britse pubketen. Dat meldt de Britse krant The Times. Stonegate kampt met een schuldenlast van 3 miljard pond (ongeveer 3,5 miljard euro) en wil 1000 van zijn beste pubs verkopen om de schuldenlast te verlichten.

2 uur geleden
Nederlandse bedrijven investeren iets meer

DEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in juli iets toegenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden 0,1 procent meer vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De kleine stijging volgt op een toename van de investeringen van 2,8 procent in juni. In mei daalden de investeringen nog met 1,4 procent.

2 uur geleden
Frans olieconcern TotalEnergies keert terug naar Venezuela

CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.

20 uur geleden
Dieselprijs aan Franse pomp naar record van gemiddeld 2,41 euro

PARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.

22 uur geleden