Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB-president: consument betaalt voor hogere heffingen

DNB-president: consument betaalt voor hogere heffingen

AMSTERDAM (ANP) - De consument gaat betalen voor de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen, zegt Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank. Daarbij waarschuwt hij dat een handelsoorlog "alleen maar verliezers kent", aldus Knot zondag in het tv-programma Buitenhof.

Hij voorziet dat de maatregelen de inflatie verder gaan opdrijven. "Amerikaanse burgers gaan hogere prijzen betalen voor importgoederen. En de Amerikaanse concurrenten van die importeurs zien nu ook de gelegenheid om hun prijzen te verhogen. Die krijgen een gratis mogelijkheid in de schoot geworpen om ook hun prijzen te verhogen", legt Knot uit. Hij benadrukt dat een sterk en concurrerend Europa van groot belang is, onder meer om de impact van prijsstijgingen op consumenten en bedrijven te beperken.

De Amerikaanse regering kondigde zaterdag aan dat er per 4 februari een importheffing van 25 procent gaat gelden op producten uit Canada en Mexico. China krijgt te maken met een extra importheffing van 10 procent. De betreffende landen beloven tegenmaatregelen in reactie op de importheffingen.

Knot schuldbewust

Knot zegt ook dat niet alles op het gebied van handelsbelemmerende maatregelen op Trump moet worden afgeschoven. Ook de vorige Amerikaanse regering van Joe Biden deed hieraan mee. "Het is echt niet alleen de VS, in Europa kunnen wij er ook iets van", stelt de DNB-president.

Knot legt ook uit waarom de boodschappen in Nederland steeds duurder worden. De prijzen in Nederland blijven langer doorstijgen dan in omringende landen omdat onze economie "sterker oververhit" is dan de gemiddelde economie in de eurozone. Daarnaast heeft de overheid vorig jaar accijnzen en btw verhoogd, wat heeft bijgedragen aan een stijging van de inflatie. "En we hebben ook langere tijd een loonontwikkeling gehad met sterker stijgende lonen dan andere landen", aldus Knot.

Loonstabilisatie

Het positieve nieuws is volgens hem dat de lonen zich nu stabiliseren en dat de koopkracht volgend jaar naar verwachting zal toenemen. Knot waarschuwt wel dat de overheid geen maatregelen moet nemen die de inflatie verder kunnen aanwakkeren.

Meer uit Financieel

AEX-index sluit met kleine winst, olieprijzen lopen weer op

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een kleine winst gesloten. Beleggers keken onder meer naar het verdere herstel op Wall Street. De Amerikaanse beurzen doorbraken woensdag een verliesreeks van drie dagen en openden donderdag hoger. Dat was het gevolg van een kortstondige daling van de olieprijzen en teruglopende rentes op obligatiemarkten.

1 uur geleden
Groei Franse economie lager door extreme hitte en droogte

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De groei van de Franse economie zal dit jaar lager uitvallen door de extreme hitte en droogte van afgelopen zomer, waarin de landbouw schade opliep door tegenvallende oogsten. Dat zegt het Franse ministerie van Financiën op basis van een voorlopige schatting.

1 uur geleden
Branche draagt oplossing aan na schorsing bouwcontroleurs

DELFT (ANP) - Andere controleurs voor bouwprojecten hebben ruimte om het werk van de drie geschorste bureaus van kwaliteitsborgers over te nemen. Dat meldt de Vereniging KwaliteitsBorging Nederland (VKBN). Daarmee wil de brancheorganisatie voorkomen dat tot 1300 projecten stil komen te liggen.

2 uur geleden
Nvidia neemt AI-bedrijf Hugging Face over voor bijna 13 miljard

SANTA CLARA (ANP) - Nvidia, 's werelds belangrijkste chipverkoper voor kunstmatige intelligentie, neemt AI-bedrijf Hugging Face over voor ruim 12,9 miljard dollar (ongeveer 11,1 miljard euro). Dat meldt topman Jensen Huang van Nvidia donderdag in een verklaring.

3 uur geleden
Victoria's Secret keldert na cijfers op Amerikaanse beurs

NEW YORK (ANP) - Lingeriemerk Victoria's Secret is donderdag onderuitgegaan op de beurs in New York. Beleggers zetten het aandeel 11,2 procent lager nadat het bedrijf de verwachtingen weliswaar verhoogde, maar een trager groeitempo liet zien.

3 uur geleden
Binnenvaart ziet openblijven Amsterdam-Rijnkanaal als belangrijk

ZWIJNDRECHT (ANP) - De binnenvaart noemt het openblijven van het Amsterdam-Rijnkanaal in de nacht een "belangrijk resultaat". Branchevereniging Koninklijke Binnenvaart Nederland (KBN) is met Rijkswaterstaat de afgelopen dagen volop in gesprek geweest, nadat de vaarwegbeheerder had aangekondigd de belangrijke vaarweg te sluiten vanwege een tekort aan verkeersbegeleiders.

3 uur geleden
Russen potten meer cash op nu oorlog met Oekraïne dichterbij komt

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Russen potten meer contant geld op nu de oorlog met Oekraïne dichterbij is gekomen. Daarmee komt een einde aan de jarenlange trend van dalend cashgebruik, wat mogelijk wijst op groeiende ongerustheid onder Russen.

4 uur geleden