DNB: pensioenfondsen verkopen voor recordbedrag aan beleggingen
AMSTERDAM (ANP) - Pensioenfondsen hebben in de eerste helft van het jaar voor een recordbedrag aan beleggingen verkocht. De opbrengst daarvan werd gebruikt om te voldoen aan margeverplichtingen van derivatencontracten, waarmee renterisico's worden afgedekt. Die stegen namelijk als gevolg van de hogere rente. Vooral aandelen werden verkocht, blijkt uit cijfers van De Nederlandsche Bank.
De 88 miljard euro aan verkochte beleggingen bedroegen ongeveer 4,6 procent van het totaal belegd vermogen van pensioenfondsen. Er werden voornamelijk deelnemingen in beleggingsfondsen en in geldmarktfondsen verkocht. Ook werd voor 25 miljard euro aan aandelen van beursgenoteerde bedrijven van de hand gedaan.
De stijgende rente in de eerste jaarhelft is goed nieuws voor pensioenfondsen. De waarde van hun verplichtingen daalt daardoor en de dekkingsgraad neemt toe. De hogere rente heeft echter ook een andere consequentie. Pensioenfondsen dekken een deel van het renterisico dat zij lopen over hun verplichtingen af met zogeheten rentederivaten. Dat zijn overeenkomsten met bijvoorbeeld een bank waarbij de betaling van de variabele rente wordt geruild tegen betaling van een vaste rente.
Derivaten
Wanneer de rente daalt, stijgen deze derivaten in waarde en compenseren zo voor een deel de hogere waarde van de toekomstige pensioenverplichtingen. Omgekeerd daalt de waarde van deze derivaten wanneer de rente stijgt. De waarde kan ook omslaan in een schuld aan de tegenpartij. Wanneer dat gebeurt vragen deze partijen een onderpand in de vorm van een margeverplichting, die wordt gestort op een afgeschermde bankrekening.
Nu de rente snel stijgt, neemt de waarde van de rentederivaten af en nemen de hieraan verbonden margeverplichtingen toe. In de eerste zes maanden van het jaar hebben pensioenfondsen 82 miljard euro op margerekeningen bijgestort. Dat werd onder meer bekostigd met de opbrengst van de verkochte beleggingen.
Bij het verkopen van aandelen hielden pensioenfondsen de verdeling van hun beleggingen over sectoren over het algemeen intact, waarbij posities in alle sectoren werden afgebouwd. De verkopen waren procentueel het grootst binnen de delfstoffensector. Dit komt mede doordat pensioenfondsen hun investeringen in deze sector vanwege milieuoverwegingen willen verminderen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Vertrekkend TenneT-topvrouw Manon van Beek pleit in De Telegraaf voor nieuwe industrie aan de kust. Hoewel het stroomnet in Nederland overvol is, ziet ze op plekken waar veel windstroom van de Noordzee aan land komt juist te weinig stroomvraag.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De openhuizendag van makelaarsorganisatie NVM heeft zaterdag meer belangstellenden getrokken. Bij de deelnemende huizen kwamen ongeveer 66.000 huizenzoekers over de vloer. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in maart. Toen trok de NVM Open Huizen Dag 52.000 bezoekers.
4 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Een Nederlands binnenvaartschip dat op een zandbank in de haven van Düsseldorf was vastgelopen door het aanhoudend lage waterpeil van de Rijn, ligt weer vlot en vaart vijf dagen te laat alsnog richting Nederland. Het schip heeft inmiddels de haven van Düsseldorf verlaten, heeft een woordvoerder van het logistieke bedrijf Mosolf gezegd tegen het Duitse persbureau dpa.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat praten met de twee grootste kanshebbers voor de opvolging van president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB), meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Met Klaas Knot praat hij naar verluidt ergens de komende dagen. Het gesprek met zijn grootste rivaal, voormalig president van de Spaanse centrale bank Pablo Hernández de Cos, moet in de komende weken plaatsvinden.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering praat met Rusland over een oliedeal waarmee miljarden dollars gemoeid zijn, meldt The New York Times zaterdag op basis van ingewijden. Volgens de Amerikaanse krant is zo'n mogelijke deal onderdeel van de Amerikaanse onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heropent het strafrechtelijk onderzoek naar oud-voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve niet. Onlangs werd het voormalige centralebankhoofd in een rapport grotendeels vrijgepleit van beschuldigingen rond kostenoverschrijdingen bij de verbouwing van het Fed-gebouw in Washington. President Donald Trump drong er echter op aan dat justitie opnieuw naar de zaak zou kijken.
10 uur geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple zegt dat "een klein aantal" Amerikaanse klanten met de nieuwe iPhone 18 Pro Max hun toestel moet laten vervangen. Door een bug verloren deze klanten met een abonnement bij telecombedrijf AT&T hun mobiele verbinding.
11 uur geleden