Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB: Nederland belegt in totaal voor bijna 3500 miljard euro

DNB: Nederland belegt in totaal voor bijna 3500 miljard euro

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse bedrijven, instellingen en huishoudens bezaten eind 2024 samen bijna 3500 miljard euro aan wereldwijde effecten, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Het is voor het eerst dat de centrale bank een overzicht geeft van het totale Nederlandse effectenbezit. Het totaal aan beleggingen is gelijk aan 308 procent van het bruto binnenlands product (bbp), ofwel de omvang van de Nederlandse economie.

Vergeleken met veel andere landen in de eurozone kent Nederland daarmee een hoog percentage aan beleggingen. Dat komt volgens DNB onder meer door de forse beleggingen van Nederlandse pensioenfondsen. Institutionele beleggers, zoals beleggingsfondsen, verzekeraars en pensioenfondsen bezitten ruim 68 procent van de beleggingen. Ook banken en andere financiële instellingen hebben omvangrijke beleggingen.

Het grootste deel van het belegd vermogen van Nederlandse bedrijven, instellingen en huishoudens was eind 2024 geïnvesteerd in schuldpapier, zoals obligatieleningen van overheden en bedrijven. In totaal ging het om ruim 1383 miljard euro. Ongeveer 1123 miljard euro werd belegd via participaties in beleggingsfondsen en bijna 980 miljard euro bestond uit beleggingen in beursgenoteerde aandelen.

Microsoft

Van het totaal is 38 procent belegd in effecten die zijn uitgegeven door in Nederland gevestigde instellingen. Ongeveer 23 procent betreft beleggingen in effecten uitgegeven door andere eurolanden en 39 procent is geïnvesteerd in effecten uitgegeven buiten het eurogebied.

Voor beleggingen in aandelen wordt nog vaker over de grens gekeken. Bijna driekwart van de aandelen wordt gehouden in bedrijven van buiten het eurogebied, vooral in grote Amerikaanse techbedrijven als Nvidia, Apple en Microsoft.

Meer uit Financieel

Petronas begint met olieboringen voor de kust van Suriname

PARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.

3 uur geleden
Topman TotalEnergies: Europa kan vanaf 2028 zonder Russisch gas

PARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.

3 uur geleden
Rusland schrapt heffing tarwe om ingezakte export te stimuleren

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.

4 uur geleden
China opent grootste Legoland ter wereld in Shanghai

SJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.

5 uur geleden
OPEC+ draait oliekraan verder open dan verwacht

WENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.

5 uur geleden
Vietnam boekt hoogste economische groei in tien jaar

HANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.

6 uur geleden
Bloomberg: OPEC+ pompt in augustus 550.000 vaten extra olie

WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het oliekartel OPEC+ zal in augustus de olieproductie fors sterker opvoeren dan aanvankelijk verwacht. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 550.000 vaten per dag, aldus afgevaardigden. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd.

8 uur geleden