Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB mikt op brede beschikbaarheid betalingsdiensten

DNB mikt op brede beschikbaarheid betalingsdiensten

AMSTERDAM (ANP) - De komende jaren moet ervoor gezorgd worden dat betalingsdiensten voor grote groepen Nederlanders beschikbaar blijven en niet alleen voor hen die in grote steden wonen en digitaal vaardig zijn. Dat zegt De Nederlandsche Bank (DNB) in zijn nieuwste betaalvisie voor de komende jaren. Daarin wordt ook een achtervang bekeken voor als er geen contant geld kan worden opgenomen en is er aandacht voor de weerbaarheid van digitale betalingssystemen.

Met de sterke afname van de contante betalingen tijdens corona en het sluiten van steeds meer bankkantoren en geldautomaten is de waardering van zwakkere groepen voor betaaldiensten sterk afgenomen. De gemiddelde consument gaf in 2021 net als vijf jaar eerder een dikke voldoende. Daarentegen was het cijfer dat ouderen, laagopgeleiden, mensen zonder internet en mensen met een handicap zoals bijvoorbeeld doven, blinden of mensen die aan een rolstoel gebonden zijn de Nederlandse betaaldiensten nog maar een kleine voldoende.

DNB maakt zich zorgen over dat afnemend vertrouwen. "We zijn in gesprek met banken en maatschappelijke organisaties om te zorgen dat de toegankelijkheid op peil blijft", geeft directeur monetaire zaken van de centrale bank Olaf Sleijpen aan. Hij verwacht dat een convenant daarover "heel snel" ondertekend kan worden.

Afspraken

Een convenant betekent ook dat banken die zich niet aan de afspraken houden moeilijk aangepakt kunnen worden. Maar DNB voorziet geen problemen. "Er is ook een groep die minder digitaal onderlegd is, maar wel wil betalen voor service. Banken zien daar steeds meer brood in."

De aandacht van DNB gaat de komende jaren ook uit naar digitale systemen. Die moeten robuust zijn en vrijwel altijd werken, ook als er bijvoorbeeld cyberaanvallen worden uitgevoerd. Liggen betalingssystemen er om wat voor reden toch uit, dan moet er een alternatief zijn. Sleijpen noemt bijvoorbeeld een QR-code waarmee via het iDeal-systeem betaald kan worden als optie.

Ook wordt er gewerkt aan een pan-Europees betaalsysteem. "Nu is het nog een lappendeken van verschillende systemen en zijn we deels afhankelijk van grote partijen als Mastercard en Visa", aldus Sleijpen. Een nieuwe Europese standaard zou de afhankelijkheid van buitenlandse bedrijven kunnen verminderen. Zo'n standaard zou in eerste instantie wel minder efficiënt en goedkoop kunnen zijn dan de huidige Nederlandse systemen. "Er is veel verschil in digitaliseringsniveau van het betalingsverkeer. Het kan best zijn dat er als eerste stap een compromis nodig is."

Meer uit Financieel

Productie Nederlandse industrie stijgt met ruim 1 procent

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in december 1,3 procent meer geproduceerd vergeleken met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In november was sprake van een kleinere productiestijging van 0,4 procent. In minder dan de helft van de branches groeide de productie in de laatste maand van 2025.

40 minuten geleden
Thuiswerken blijft populair ondanks strengere werkgevers

DEN HAAG (ANP) - Thuiswerken blijft onverminderd populair, ondanks eerdere signalen dat werkgevers de mogelijkheden voor medewerkers om enkele dagen per week vanuit huis in te loggen willen inperken. Dat komt naar voren uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

59 minuten geleden
Ruim 78 miljoen passagiers via Nederlandse luchthavens in 2025

DEN HAAG (ANP) - Meer dan 78 miljoen passagiers reisden vorig jaar van en naar de vijf nationale luchthavens in Nederland. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal passagiers steeg bijna drie procent ten opzichte van 2024. Het blijft echter nog altijd ruim drie procent onder het niveau van het pre-coronajaar 2019.

59 minuten geleden
Techaandelen stuwen Amerikaanse beurzen opnieuw omhoog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag, na een aarzelende start, hoger geëindigd. Vooral technologieaandelen hadden de opgaande lijn weer te pakken, na het stevige herstel op vrijdag. Toen gingen chipbedrijven hard omhoog nadat grote Amerikaanse techconcerns forse investeringen in AI-datacentra hadden aangekondigd.

9 uur geleden
Beleggers duiken massaal op Alphabet-obligaties om AI-plannen

MOUNTAIN VIEW (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, gaat naar verwachting ongeveer 20 miljard dollar ophalen met de uitgifte van obligaties. De belangstelling van beleggers was zo groot dat er voor meer dan 100 miljard dollar werd ingeschreven, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. Zo'n enorme belangstelling voor een bedrijfslening komt zelden voor.

11 uur geleden
Spoorstaking in Spanje vroegtijdig beëindigd

MADRID (ANP/AFP) - De spoorstaking die vakbonden voor drie dagen in Spanje hadden afgekondigd, is na één dag voorbij. De regering en bonden hebben een akkoord bereikt over aanvullende veiligheids- en onderhoudsmaatregelen op het spoorwegennet.

11 uur geleden
President Franse centrale bank treedt ruim voor einde termijn af

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De president van de Franse centrale bank François Villeroy de Galhau treedt in juni af, ruim een jaar voor het aflopen van zijn termijn. Hij staat sinds 2015 aan het roer.

13 uur geleden