DNB: meer risico's banken door trage verduurzaming bedrijven
AMSTERDAM (ANP) - De risico's voor banken nemen de komende jaren fors toe, waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB). Dat komt volgens de toezichthouder doordat bedrijven in vervuilende sectoren, waaraan banken krediet verlenen, te langzaam omschakelen naar duurzame alternatieven om te voldoen aan het Klimaatakkoord van Parijs.
Wanneer bedrijven achterblijven bij de klimaatdoelen dan kunnen zij door strenger overheidsbeleid, juridische uitspraken en veranderende consumentenvoorkeuren in de knel komen, stelt DNB. Dat kan leiden tot afwaarderingen van deze bedrijven, wat ook gevolgen heeft voor de banken die kredieten hebben verleend aan die bedrijven. DNB pleit daarom zowel op mondiaal als op Europees niveau voor een adequate behandeling van klimaatrisico's.
De toezichthouder concludeert dat de bedrijven in de kredietportefeuilles van de banken in de sectoren met een hoge CO2-uitstoot, zoals de energie- en autosector, zich onvoldoende aanpassen. De analyse van DNB toont bijvoorbeeld aan dat de omschakeling van de productie van auto's met een verbrandingsmotor naar elektrische auto's te langzaam gaat om de klimaatdoelen van Parijs te halen.
Fossiele brandstoffen
Ook de omschakeling van energieopwekking op basis van fossiele brandstoffen naar hernieuwbare bronnen gaat nog te traag. Daarnaast neemt de oliewinning door bedrijven in de kredietportefeuille van banken de komende jaren juist toe, terwijl een afname noodzakelijk is. Alleen de bedrijven actief zijn in de gaswinning passen zich sneller aan dan het transitiescenario voorschrijft.
De toezichthouder merkt wel op dat de omvang van risico's sterk verschilt tussen banken. Ook is het volgens DNB bemoedigend dat een groot aantal financiële instellingen het klimaatcommitment heeft ondertekend en vanaf dit jaar publiek moet maken welke acties zij nemen om bij te dragen aan het akkoord van Parijs.
Meer uit Financieel
KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Azië vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
14 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
14 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
15 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
16 uur geleden