Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB legt de Volksbank 20 miljoen euro aan boetes op

DNB legt de Volksbank 20 miljoen euro aan boetes op

UTRECHT (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft de Volksbank twee zogenoemde bestuurlijke boetes opgelegd van in totaal 20 miljoen euro. De bank had de controles op witwassen en bedrijfsprocessen niet goed genoeg op orde. De bank is onder meer tekortgeschoten met verplichtingen die voortvloeien uit de antiwitwaswet. Ook voldeed de staatsbank niet aan de eisen die de Wet op het financieel toezicht (Wft) stelt.

DNB kan als toezichthouder boetes opleggen om de toezichtwetten, zoals Wft en de antiwitwaswet, te handhaven. De Volksbank krijgt een boete van 15 miljoen euro, omdat de bank in ieder geval tussen 2018 en oktober 2023 niet heeft voldaan aan de verplichting uit de Wft om een "beheerste bedrijfsoefening" te garanderen. De Volksbank had onder meer niet genoeg overzicht van en inzicht in de blootstelling aan bepaalde risico's. Het gaat volgens de toezichthouder om een "zeer ernstig en langdurig aangemerkte overtreding".

De andere boete van 5 miljoen euro is opgelegd vanwege "ernstige tekortkomingen" in antiwitwascontroles bij de staatsbank. Hiermee heeft de bank de Wet ter voorkoming van witwassen en terrorismefinanciering (Wwft) overtreden, aldus DNB. De Volksbank monitorde haar klanten onvoldoende op witwassen en heeft daardoor risico's niet of niet tijdig gedetecteerd, stelt DNB na onderzoek tussen juli 2020 en april 2023.

Verklaring

"De Volksbank erkent en betreurt de door DNB geconstateerde tekortkomingen die hebben geleid tot bovengenoemde boetes", stelt de bank in een verklaring. Inmiddels heeft de Volksbank een herstelplan in gang gezet om de zaken aan te pakken. "De Volksbank geeft onder andere prioriteit aan verbeterde monitoring, rapportages en aangescherpte escalatiemechanismen."

DNB dreigde al langer met de boetes voor de Volksbank, de bank die sinds 2013 in staatshanden is. De Volksbank heeft maatregelen in gang gezet om de problemen met witwasbestrijding en risicomanagement te verhelpen, zoals het aanstellen van speciale bestuurders die zich hiermee bezighouden. De toezichthouder zegt oog te hebben voor de stappen die de bank al heeft gezet. "Verder zijn de constructieve en welwillende houding waarmee de Volksbank zich op het herstel richt en de omstandigheid dat het huidige bestuur van de Volksbank prioriteit geeft aan het herstel, positief meegewogen."

De antiwitwasregels zorgen al jaren voor problemen bij banken. ING en ABN AMRO moesten honderden miljoenen euro's betalen na schikkingen met het Openbaar Ministerie.

Meer uit Financieel

Duitsland verwelkomt berichten over hervatten chipexport China

BERLIJN/DEN HAAG (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland noemt de laatste berichten uit China, over het hervatten van de export van Nexperia-chips, "positieve eerste tekenen van een versoepeling van de spanningen". Dat meldt het Duitse ministerie van Economische Zaken aan persbureau AFP.

2 uur geleden
Carney zegt aan Trump excuses te hebben aangeboden na reclame

GYEONGJU (ANP/BLOOMBERG) - De Canadese premier Mark Carney heeft bevestigd dat hij zijn excuses heeft aangeboden aan de Amerikaanse president Donald Trump vanwege een televisiereclame tegen importheffingen. Carney zei daarnaast bereid te zijn om te onderhandelen over een betere handelsdeal met het buurland.

7 uur geleden
Meer nieuwe auto's verkocht in oktober

AMSTERDAM (ANP) - De autoverkoop in Nederland zet de stijgende lijn voort, volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. In oktober werden er 8,3 procent meer nieuwe personenauto's op kenteken gezet dan een jaar eerder. Over heel dit jaar tot nu toe lopen de verkopen nog wel 1,8 procent achter.

8 uur geleden
Amazon uitblinker op Wall Street na goed ontvangen cijfers

NEW YORK (ANP) - Webwinkel- en techconcern Amazon was vrijdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers op Wall Street reageerden positief op de kwartaalcijfers van Amazon. Ook Apple meldde cijfers, maar dat aandeel liet een kleine min zien.

19 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit beursmaand oktober met verlies af

AMSTERDAM (ANP) - De beurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van oktober met verlies gesloten na de winstbeurt een dag eerder. Muziekbedrijf Universal Music Group (UMG) behoorde tot de winnaars in de AEX na bekendmaking van kwartaalcijfers. ING deed juist een stapje terug na de flinke plus een dag eerder dankzij goed ontvangen resultaten.

21 uur geleden
Ledenparlement FNV stemt tegen crisisplan toezichthouders

UTRECHT (ANP) - Het Ledenparlement van FNV heeft vrijdag tegen de plannen van de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts gestemd om de grootste vakbond van Nederland "weer bestuurbaar" te maken. Zij werden in juni aangesteld om de rust terug te brengen bij FNV na een grote bestuurscrisis eerder dit jaar.

1 dag geleden
Corporaties lenen voor het eerst 100 miljard bij Waarborgfonds

DEN HAAG (ANP) - Woningcorporaties hebben deze maand voor het eerst 100 miljard euro aan leningen uitstaan bij het Waarborgfonds Sociale Woningbouw (WSW). Dit melden hun brancheorganisatie Aedes en het WSW. Daarmee kunnen woningcorporaties volgens Aedes bouwdoelen voor de komende jaren halen en sociale huurwoningen verduurzamen.

1 dag geleden