Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB legt de Volksbank 20 miljoen euro aan boetes op

DNB legt de Volksbank 20 miljoen euro aan boetes op

UTRECHT (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft de Volksbank twee zogenoemde bestuurlijke boetes opgelegd van in totaal 20 miljoen euro. De bank had de controles op witwassen en bedrijfsprocessen niet goed genoeg op orde. De bank is onder meer tekortgeschoten met verplichtingen die voortvloeien uit de antiwitwaswet. Ook voldeed de staatsbank niet aan de eisen die de Wet op het financieel toezicht (Wft) stelt.

DNB kan als toezichthouder boetes opleggen om de toezichtwetten, zoals Wft en de antiwitwaswet, te handhaven. De Volksbank krijgt een boete van 15 miljoen euro, omdat de bank in ieder geval tussen 2018 en oktober 2023 niet heeft voldaan aan de verplichting uit de Wft om een "beheerste bedrijfsoefening" te garanderen. De Volksbank had onder meer niet genoeg overzicht van en inzicht in de blootstelling aan bepaalde risico's. Het gaat volgens de toezichthouder om een "zeer ernstig en langdurig aangemerkte overtreding".

De andere boete van 5 miljoen euro is opgelegd vanwege "ernstige tekortkomingen" in antiwitwascontroles bij de staatsbank. Hiermee heeft de bank de Wet ter voorkoming van witwassen en terrorismefinanciering (Wwft) overtreden, aldus DNB. De Volksbank monitorde haar klanten onvoldoende op witwassen en heeft daardoor risico's niet of niet tijdig gedetecteerd, stelt DNB na onderzoek tussen juli 2020 en april 2023.

Verklaring

"De Volksbank erkent en betreurt de door DNB geconstateerde tekortkomingen die hebben geleid tot bovengenoemde boetes", stelt de bank in een verklaring. Inmiddels heeft de Volksbank een herstelplan in gang gezet om de zaken aan te pakken. "De Volksbank geeft onder andere prioriteit aan verbeterde monitoring, rapportages en aangescherpte escalatiemechanismen."

DNB dreigde al langer met de boetes voor de Volksbank, de bank die sinds 2013 in staatshanden is. De Volksbank heeft maatregelen in gang gezet om de problemen met witwasbestrijding en risicomanagement te verhelpen, zoals het aanstellen van speciale bestuurders die zich hiermee bezighouden. De toezichthouder zegt oog te hebben voor de stappen die de bank al heeft gezet. "Verder zijn de constructieve en welwillende houding waarmee de Volksbank zich op het herstel richt en de omstandigheid dat het huidige bestuur van de Volksbank prioriteit geeft aan het herstel, positief meegewogen."

De antiwitwasregels zorgen al jaren voor problemen bij banken. ING en ABN AMRO moesten honderden miljoenen euro's betalen na schikkingen met het Openbaar Ministerie.

Meer uit Financieel

ANWB: interesse om elektrisch te rijden gedaald

DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.

1 uur geleden
Inval FIOD in woning, volgens omroep bij oud-topman Damen

UTRECHT (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag een inval gedaan in een woning in het Zuid-Hollandse dorp Noordeloos, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Rijnmond. Volgens die regionale omroep gebeurde dat bij de woning van Kommer Damen, de voormalige topman van scheepsbouwer Damen.

2 uur geleden
Beurzen New York sluiten licht hoger na herstel bitcoin

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten de handel uitgegaan. Een dag eerder sloten de belangrijkste graadmeters nog met aanzienlijke verliezen nadat de bitcoin en andere cryptomunten onderuit waren gegaan. Dinsdag herstelde de bitcoin, 's werelds meest verhandelde cryptomunt, weer van de val begin deze week.

3 uur geleden
Trump maakt keuze nieuwe Fed-voorzitter begin 2026 bekend

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt begin volgend jaar bekend wie de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve wordt. De termijn van Jerome Powell als preses van de centralebankenkoepel eindigt in mei. Trump vertelde journalisten dat hij al weet wie de opvolger zal zijn.

3 uur geleden
OpenAI meldt problemen met ChatGPT

SAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI meldt dat er meer storingen dan normaal zijn bij zijn populaire chatbot ChatGPT. Het techbedrijf onderzoekt wat er precies misgaat, staat op de pagina met statusupdates van OpenAI.

4 uur geleden
Bol haalt sekspoppen offline na bericht over kinderlijke modellen

DEN HAAG (ANP) - Webwinkel bol heeft zijn gehele categorie sekspoppen voorlopig offline gehaald, naar aanleiding van berichtgeving van RTL. Het nieuwsmedium schreef dat tot dinsdag op kinderen lijkende sekspoppen via die webwinkel werden verkocht.

7 uur geleden
Oprichter Dell doneert 6 miljard aan jeugdprogramma Trump

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Miljardair Michael Dell en zijn echtgenote Susan Dell hebben aangekondigd 6,25 miljard dollar (5,4 miljard euro) te doneren aan een programma waarmee de regering-Trump kinderen van een beleggingsrekening wil voorzien. Met de gift hoopt de oprichter van computerconcern Dell meer kinderen te laten profiteren van het programma.

7 uur geleden