DNB legt de Volksbank 20 miljoen euro aan boetes op
UTRECHT (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft de Volksbank twee zogenoemde bestuurlijke boetes opgelegd van in totaal 20 miljoen euro. De bank had de controles op witwassen en bedrijfsprocessen niet goed genoeg op orde. De bank is onder meer tekortgeschoten met verplichtingen die voortvloeien uit de antiwitwaswet. Ook voldeed de staatsbank niet aan de eisen die de Wet op het financieel toezicht (Wft) stelt.
DNB kan als toezichthouder boetes opleggen om de toezichtwetten, zoals Wft en de antiwitwaswet, te handhaven. De Volksbank krijgt een boete van 15 miljoen euro, omdat de bank in ieder geval tussen 2018 en oktober 2023 niet heeft voldaan aan de verplichting uit de Wft om een "beheerste bedrijfsoefening" te garanderen. De Volksbank had onder meer niet genoeg overzicht van en inzicht in de blootstelling aan bepaalde risico's. Het gaat volgens de toezichthouder om een "zeer ernstig en langdurig aangemerkte overtreding".
De andere boete van 5 miljoen euro is opgelegd vanwege "ernstige tekortkomingen" in antiwitwascontroles bij de staatsbank. Hiermee heeft de bank de Wet ter voorkoming van witwassen en terrorismefinanciering (Wwft) overtreden, aldus DNB. De Volksbank monitorde haar klanten onvoldoende op witwassen en heeft daardoor risico's niet of niet tijdig gedetecteerd, stelt DNB na onderzoek tussen juli 2020 en april 2023.
Verklaring
"De Volksbank erkent en betreurt de door DNB geconstateerde tekortkomingen die hebben geleid tot bovengenoemde boetes", stelt de bank in een verklaring. Inmiddels heeft de Volksbank een herstelplan in gang gezet om de zaken aan te pakken. "De Volksbank geeft onder andere prioriteit aan verbeterde monitoring, rapportages en aangescherpte escalatiemechanismen."
DNB dreigde al langer met de boetes voor de Volksbank, de bank die sinds 2013 in staatshanden is. De Volksbank heeft maatregelen in gang gezet om de problemen met witwasbestrijding en risicomanagement te verhelpen, zoals het aanstellen van speciale bestuurders die zich hiermee bezighouden. De toezichthouder zegt oog te hebben voor de stappen die de bank al heeft gezet. "Verder zijn de constructieve en welwillende houding waarmee de Volksbank zich op het herstel richt en de omstandigheid dat het huidige bestuur van de Volksbank prioriteit geeft aan het herstel, positief meegewogen."
De antiwitwasregels zorgen al jaren voor problemen bij banken. ING en ABN AMRO moesten honderden miljoenen euro's betalen na schikkingen met het Openbaar Ministerie.
Meer uit Financieel
MANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
2 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Nederlandse Transavia-reizigers worden niet geraakt door geschrapte vluchten om de hoge kerosineprijzen. Volgens een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij heeft alleen het Franse deel van Transavia besloten om in mei en juni een deel van haar vluchten te schrappen. Vluchten vanuit Nederland worden niet getroffen.
4 uur geledenJERSEY CITY (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - Farmaciebedrijf Organon, met een productievestiging in Oss, komt in Indiase handen. Het bedrijf Sun Pharmaceutical telt bijna 12 miljard dollar neer voor de onderneming die gespecialiseerd is in geneesmiddelen voor vrouwen. Het gaat om een van de grootste buitenlandse overnames door een Indiaas bedrijf ooit.
4 uur geledenALMERE (ANP) - Oud-ASML-bestuurder Martin van den Brink is per direct vertrokken als commissaris bij chiptoeleverancier ASMI. Die stap volgt volgens het bedrijf uit Almere op een "beoordeling dat de andere professionele activiteiten van de heer Van den Brink op termijn zouden kunnen leiden tot belangenverstrengeling".
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index aan de beurs in Amsterdam liet maandagochtend een klein verlies zien. Daarmee raakte een mogelijk nieuw record voor de hoofdgraadmeter aan het Damrak tijdens de dunne handel op Koningsdag weer wat uit beeld. Beleggers verwerkten onder meer wisselende signalen over de oorlog in het Midden-Oosten.
6 uur geleden