DNB legt de Volksbank 20 miljoen euro aan boetes op
UTRECHT (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft de Volksbank twee zogenoemde bestuurlijke boetes opgelegd van in totaal 20 miljoen euro. De bank had de controles op witwassen en bedrijfsprocessen niet goed genoeg op orde. De bank is onder meer tekortgeschoten met verplichtingen die voortvloeien uit de antiwitwaswet. Ook voldeed de staatsbank niet aan de eisen die de Wet op het financieel toezicht (Wft) stelt.
DNB kan als toezichthouder boetes opleggen om de toezichtwetten, zoals Wft en de antiwitwaswet, te handhaven. De Volksbank krijgt een boete van 15 miljoen euro, omdat de bank in ieder geval tussen 2018 en oktober 2023 niet heeft voldaan aan de verplichting uit de Wft om een "beheerste bedrijfsoefening" te garanderen. De Volksbank had onder meer niet genoeg overzicht van en inzicht in de blootstelling aan bepaalde risico's. Het gaat volgens de toezichthouder om een "zeer ernstig en langdurig aangemerkte overtreding".
De andere boete van 5 miljoen euro is opgelegd vanwege "ernstige tekortkomingen" in antiwitwascontroles bij de staatsbank. Hiermee heeft de bank de Wet ter voorkoming van witwassen en terrorismefinanciering (Wwft) overtreden, aldus DNB. De Volksbank monitorde haar klanten onvoldoende op witwassen en heeft daardoor risico's niet of niet tijdig gedetecteerd, stelt DNB na onderzoek tussen juli 2020 en april 2023.
Verklaring
"De Volksbank erkent en betreurt de door DNB geconstateerde tekortkomingen die hebben geleid tot bovengenoemde boetes", stelt de bank in een verklaring. Inmiddels heeft de Volksbank een herstelplan in gang gezet om de zaken aan te pakken. "De Volksbank geeft onder andere prioriteit aan verbeterde monitoring, rapportages en aangescherpte escalatiemechanismen."
DNB dreigde al langer met de boetes voor de Volksbank, de bank die sinds 2013 in staatshanden is. De Volksbank heeft maatregelen in gang gezet om de problemen met witwasbestrijding en risicomanagement te verhelpen, zoals het aanstellen van speciale bestuurders die zich hiermee bezighouden. De toezichthouder zegt oog te hebben voor de stappen die de bank al heeft gezet. "Verder zijn de constructieve en welwillende houding waarmee de Volksbank zich op het herstel richt en de omstandigheid dat het huidige bestuur van de Volksbank prioriteit geeft aan het herstel, positief meegewogen."
De antiwitwasregels zorgen al jaren voor problemen bij banken. ING en ABN AMRO moesten honderden miljoenen euro's betalen na schikkingen met het Openbaar Ministerie.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst gesloten, waarmee de recordstanden op Wall Street verder werden aangescherpt. Computer- en serverbedrijf Dell Technologies was een opvallende winnaar dankzij kwartaalcijfers die goed werden ontvangen door beleggers.
19 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse investeringsmaatschappij Castlelake overweegt een overnamebod te doen op de Britse luchtvaartmaatschappij easyJet. Volgens Castlelake is er nog geen formele toenadering gezocht tot het bestuur van easyJet over een overname en is het ook niet zeker dat er een bod komt.
20 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) verwerpt het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman. UMG, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, zegt dat het bod van Ackman van 56 miljard euro veel te laag is en geen "superieure waardecreatie" levert. Het bedrijf stelt ook dat er sterke consensus is in het bestuur bij het besluit om het bod te verwerpen.
20 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever gaat 270 miljoen dollar investeren in de ontwikkeling van een nieuw innovatiecentrum in de Verenigde Staten. In dat centrum in de stad New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut gaat het bedrijf onder meer onderzoek doen naar producten voor persoonlijke verzorging, geurstoffen en ook verpakkingen.
21 uur geleden