Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB legt de Volksbank 20 miljoen euro aan boetes op

DNB legt de Volksbank 20 miljoen euro aan boetes op

UTRECHT (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft de Volksbank twee zogenoemde bestuurlijke boetes opgelegd van in totaal 20 miljoen euro. De bank had de controles op witwassen en bedrijfsprocessen niet goed genoeg op orde. De bank is onder meer tekortgeschoten met verplichtingen die voortvloeien uit de antiwitwaswet. Ook voldeed de staatsbank niet aan de eisen die de Wet op het financieel toezicht (Wft) stelt.

DNB kan als toezichthouder boetes opleggen om de toezichtwetten, zoals Wft en de antiwitwaswet, te handhaven. De Volksbank krijgt een boete van 15 miljoen euro, omdat de bank in ieder geval tussen 2018 en oktober 2023 niet heeft voldaan aan de verplichting uit de Wft om een "beheerste bedrijfsoefening" te garanderen. De Volksbank had onder meer niet genoeg overzicht van en inzicht in de blootstelling aan bepaalde risico's. Het gaat volgens de toezichthouder om een "zeer ernstig en langdurig aangemerkte overtreding".

De andere boete van 5 miljoen euro is opgelegd vanwege "ernstige tekortkomingen" in antiwitwascontroles bij de staatsbank. Hiermee heeft de bank de Wet ter voorkoming van witwassen en terrorismefinanciering (Wwft) overtreden, aldus DNB. De Volksbank monitorde haar klanten onvoldoende op witwassen en heeft daardoor risico's niet of niet tijdig gedetecteerd, stelt DNB na onderzoek tussen juli 2020 en april 2023.

Verklaring

"De Volksbank erkent en betreurt de door DNB geconstateerde tekortkomingen die hebben geleid tot bovengenoemde boetes", stelt de bank in een verklaring. Inmiddels heeft de Volksbank een herstelplan in gang gezet om de zaken aan te pakken. "De Volksbank geeft onder andere prioriteit aan verbeterde monitoring, rapportages en aangescherpte escalatiemechanismen."

DNB dreigde al langer met de boetes voor de Volksbank, de bank die sinds 2013 in staatshanden is. De Volksbank heeft maatregelen in gang gezet om de problemen met witwasbestrijding en risicomanagement te verhelpen, zoals het aanstellen van speciale bestuurders die zich hiermee bezighouden. De toezichthouder zegt oog te hebben voor de stappen die de bank al heeft gezet. "Verder zijn de constructieve en welwillende houding waarmee de Volksbank zich op het herstel richt en de omstandigheid dat het huidige bestuur van de Volksbank prioriteit geeft aan het herstel, positief meegewogen."

De antiwitwasregels zorgen al jaren voor problemen bij banken. ING en ABN AMRO moesten honderden miljoenen euro's betalen na schikkingen met het Openbaar Ministerie.

Meer uit Financieel

Mkb'ers willen snel kabinetsingrijpen tegen dure brandstof

DEN HAAG (ANP) - Het gros van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wil dat het kabinet spoedig met maatregelen komt om de torenhoge energie- en brandstofprijzen te dempen, meldt Ondernemend Nederland (ONL) na onderzoek. De ondernemersvereniging pleit voor een structurele verlaging van de energie- en brandstofprijzen en niet voor een "tijdelijke pleister".

1 uur geleden
Italië blijft financieel gezond ondanks steun tegen dure energie

ROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering verwacht dat de steun aan bedrijven en gezinnen, bedoeld om hen te beschermen tegen hoge prijzen veroorzaakt door de Iranoorlog, de begrotingspositie van het land niet schaadt. Volgens de Italiaanse economieminister Giancarlo Giorgetti verkeert Italië in een "solide" positie om de crisis aan te pakken.

4 uur geleden
Open Huizen Dag trekt 52.000 bezoekers, meer dan vorige keer

UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.

19 uur geleden
WTO-leden dichter bij overeenkomst digitale handel

YAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.

21 uur geleden
Haven in Oman ligt twee dagen stil, verwacht Maersk

KOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.

21 uur geleden
Eurocommissaris meldt goed gesprek met handelsgezant VS

YAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.

22 uur geleden
Hele kottervloot aan de kant door dure diesel, vreest Vissersbond

URK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.

1 dag geleden