Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB kritisch over woningmarktbeleid kabinet

DNB kritisch over woningmarktbeleid kabinet

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) vindt dat het kabinet bij het coalitieakkoord een kans heeft laten liggen omdat er geen plan is gemaakt om woningeigenaren op termijn bijvoorbeeld ook vermogensbelasting te laten betalen. Dit stelt de toezichthouder in zijn donderdag verschenen jaarverslag.

Huurders betalen wel vermogensbelasting, terwijl kopers vrijwel belastingvrij vermogen kunnen opbouwen in de eigen woning, waarbij ze ook nog hypotheekrenteaftrek ontvangen. DNB heeft al herhaaldelijk aangegeven dat hier wat aan moet worden gedaan. Dat het kopen van huizen nog steeds fiscaal wordt gestimuleerd zou ook bijdragen aan de enorme prijsstijgingen op de huizenmarkt.

Die prijsstijgingen zijn niet alleen ongunstig voor starters die heel veel moeite hebben om nog een huis te bemachtigen, volgens DNB kleven er ook risico’s aan. Aangezien de inflatie de laatste tijd zo hard is opgelopen is het niet uitgesloten dat de hypotheekrente de komende tijd verder stijgt. Dit zou de snelle huizenprijsstijging kunnen afremmen en "op enig moment" zelfs kunnen leiden tot dalende prijzen, zegt de toezichthouder.

Onder water

Als dat gebeurt zouden huizenbezitters "onder water" kunnen komen te staan, doordat hun hypotheek dan hoger is dan de waarde van hun woning. Volgens DNB is dit vooral een risico voor mensen die hun huis moeten verkopen. Maar ook wanneer dat niet speelt zouden er gevolgen voor de economie kunnen zijn, bijvoorbeeld wanneer huishoudens vanwege hun "papieren schuld" voorzichtiger worden bij het doen van nieuwe uitgaven.

DNB-president Klaas Knot gaf vorige maand al aan dat de kabinetsplannen voor de komende jaren ambitieus zijn. Ook aan de woningmarkt wordt gewerkt. Maar het kabinet zou over de gehele linie wel erg leunen op grote investeringsplannen. Volgens Knot kan het beleid efficiënter als er meer met belastingprikkels en beprijzing van milieuvervuiling wordt gedaan.

Daarnaast vindt DNB dat het kabinet moet uitkijken bij het laten oplopen van de staatsschuld. In het jaarverslag wordt hier ook weer op gewezen. DNB noemt het een risico dat het kabinet lasten doorschuift naar de toekomst. Daardoor zou de houdbaarheid van de staatsschuld op langere termijn onder druk komen te staan.

Financieel was 2021 voor DNB opnieuw geen sterk jaar, blijkt verder uit het jaarverslag. De winst bleef met 15 miljoen euro op een laag niveau. Dit heeft te maken met het rentebeleid van de Europese Centrale Bank (ECB) en het feit dat er in opdracht van de beleidsmakers in Frankfurt veel geld is uitgetrokken voor de aankoop van obligaties om de economie door de coronacrisis te loodsen.

Meer uit Financieel

Zuid-Koreaanse bedrijven zeggen binnenlandse investeringen toe

SUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.

13 minuten geleden
ASML-topman maakt zich geen zorgen over Nexperia-conflict

AMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.

55 minuten geleden
Oekraïne gaat gas uit Griekenland importeren

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne gaat gas importeren uit Griekenland om deze winter in de behoeften te kunnen voorzien. Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zondag aangekondigd. De gasinfrastructuur van het land is geregeld doelwit van Russische aanvallen.

2 uur geleden
Australië wil alle importheffingen VS op goederen geschrapt zien

SYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië spoort de Verenigde Staten aan om alle importheffingen op Australische goederen te schrappen, nadat Donald Trump importheffingen op onder meer rundvlees heeft verlaagd. De Amerikaanse president verlaagde ook tarieven op ruim tweehonderd andere voedingsproducten, waaronder koffie, bananen en tomaten.

4 uur geleden
WSJ: Tesla stopt met Chinese onderdelen in Amerikaanse fabrieken

AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.

23 uur geleden
Agractie: minder regeldruk nodig tegen stijgende rundvleesprijzen

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.

1 dag geleden
Akkoord over EU-begroting 2026, Nederland onthoudt zich van stem

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.

1 dag geleden