Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB hamert erop dat Nederland groener wordt omdat gas duur blijft

DNB hamert erop dat Nederland groener wordt omdat gas duur blijft

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse overheid moet meer inzetten op verduurzaming van huishoudens en bedrijven, omdat de gasprijzen ook na volgend jaar hoog zullen blijven en de inflatie in 2024 waarschijnlijk opnieuw wat oploopt. Daarop hamert hoofdeconoom Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) bij de presentatie van nieuwe economische ramingen.

"We moeten zorgen dat het minder gebruiken van gas iets structureels wordt", aldus de expert. Hij vindt dat Den Haag meer de regie zou moeten nemen en zaken beter moet afstemmen. "Bijvoorbeeld mensen die in een rijksmonument wonen. Die kunnen nu nog helemaal niks. Daar zou je toch afspraken voor moeten maken." Sleijpen denkt ook dat de overheid ervoor moet zorgen dat de slechtst geïsoleerde huizen en sociale huurwoningen, waar veel mensen met lage inkomens wonen, het eerste aan de beurt komen voor verduurzaming.

DNB verwacht dat de inflatie over heel dit jaar 11,5 procent bedraagt, vooral doordat de energieprijzen door de oorlog in Oekraïne hard zijn opgelopen. Mede door het prijsplafond voor energie dat de overheid heeft aangekondigd volgt volgend jaar dan een daling naar 4,9 procent. Maar in 2024, waarin het prijsplafond weer wegvalt, loopt de inflatie naar verwachting weer op tot 5 procent.

Inflatie

Sleijpen stelt dat de overheid niet moet kiezen voor langdurige compensatie van energielasten voor grote groepen huishoudens en bedrijven. "Richt de steun in 2024 alleen nog op huishoudens en bedrijven die zonder steun in de financiële problemen komen. En gebruik 2023 om dat voor te bereiden", is zijn advies aan het kabinet. DNB waarschuwt al langer dat de overheid met ongerichte, brede steun het moeilijker maakt om de inflatie af te remmen. Sleijpen herhaalt ook een eerdere oproep dat het kabinet zijn compensatiepakket voor de hoge energieprijzen snel moet dekken in de begroting.

De economie koelt intussen behoorlijk af. Door het herstel uit de coronacrisis in de eerste helft van dit jaar komt de groei dit jaar waarschijnlijk nog uit op 4,2 procent. Maar voor het lopende kwartaal en het eerste kwartaal van volgend jaar rekent Sleijpen op krimp. In heel volgend jaar gaat de economie waarschijnlijk nog maar 0,8 procent vooruit en voor 2024 gaat DNB uit van 1,6 procent groei.

De arbeidsmarkt blijft wel uiterst krap en de werkloosheid zal slechts licht oplopen. Dat betekent dat de roep om personeel in veel sectoren blijft bestaan. Sleijpen is van mening dat het koopkrachtverlies door de hogere energierekening en duurdere boodschappen ook gedempt kan worden door hogere lonen. In veel sectoren is daar volgens hem nog ruimte voor.

Meer uit Financieel

VW en Volvo: oorlog Midden-Oosten nieuwe druk op autoverkoop

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen en Volvo waarschuwen dat de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten de vraag naar auto's bedreigt. Tegelijkertijd worstelen de autofabrikanten met importheffingen, wisselvallige verkoop van elektrische voertuigen en een terugval in de verkoop in China.

25 minuten geleden
KLM vliegt tot en met 28 maart niet naar Riyad en Dammam

AMSTELVEEN (ANP) - KLM gaat tot en met 28 maart niet vliegen naar Riyad en Dammam in Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Daarmee worden vluchten naar die bestemmingen nog langer uitgesteld. Eerder op de dag zei de luchtvaartmaatschappij namelijk nog tot en met zaterdag niet te zullen vliegen naar de Saudische hoofdstad Riyad en de havenstad Dammam aan de Perzische Golf.

26 minuten geleden
Regering VS opent onderzoeken om nieuwe heffingen in te voeren

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering opent onderzoeken naar handelspartners die de weg vrij moeten maken voor nieuwe importheffingen. Het gaat onder andere om een onderzoek naar vermeende oneerlijke handelspraktijken van de Europese Unie. De Verenigde Staten hebben ook China, India, Zuid-Korea en Mexico in het vizier, maakte de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer bekend.

27 minuten geleden
Minister: marine VS begeleidt nog geen schepen Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse marine kan momenteel nog geen schepen veilig door de Straat van Hormuz begeleiden. Dat zegt de Amerikaanse energieminister Chris Wright in een interview met zakenzender CNBC. Wright noemt het "zeer waarschijnlijk" dat dit aan het einde van de maand wel lukt.

46 minuten geleden
CPB waarschuwt voor fors hogere inflatie door Iranoorlog

DEN HAAG (ANP) - De inflatie kan dit jaar fors hoger uitvallen door de oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwt het Centraal Planbureau (CPB) in zijn nieuwe raming. De prijzen voor olie en gas zijn hard gestegen na de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op Iran en tegenacties van dat laatste land. Als de prijzen zich ontwikkelen volgens de marktverwachtingen van begin maart, zou de inflatie 0,6 procentpunt hoger kunnen uitvallen.

1 uur geleden
KLM vliegt langer niet naar Riyad en Dammam in Saudi-Arabië

AMSTELVEEN (ANP) - KLM gaat langer niet vliegen naar Riyad en Dammam in Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de Nederlandse luchtvaartmaatschappij zal nu tot en met zaterdag niet naar die bestemmingen worden gevlogen.

3 uur geleden
IEA: Iran-oorlog zorgt voor grootste verstoring oliemarkt ooit

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran zorgt voor de grootste verstoring van het aanbod van olie in de geschiedenis van de wereldwijde oliemarkt. Dat zegt het Internationaal Energieagentschap (IEA) donderdag in het maandelijkse olierapport. Het rapport volgt op de aankondiging van de leden van het agentschap om een record van 400 miljoen vaten vrij te geven uit de noodreserves in een poging de oliemarkt te kalmeren.

3 uur geleden