Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB hamert erop dat Nederland groener wordt omdat gas duur blijft

DNB hamert erop dat Nederland groener wordt omdat gas duur blijft

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse overheid moet meer inzetten op verduurzaming van huishoudens en bedrijven, omdat de gasprijzen ook na volgend jaar hoog zullen blijven en de inflatie in 2024 waarschijnlijk opnieuw wat oploopt. Daarop hamert hoofdeconoom Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) bij de presentatie van nieuwe economische ramingen.

"We moeten zorgen dat het minder gebruiken van gas iets structureels wordt", aldus de expert. Hij vindt dat Den Haag meer de regie zou moeten nemen en zaken beter moet afstemmen. "Bijvoorbeeld mensen die in een rijksmonument wonen. Die kunnen nu nog helemaal niks. Daar zou je toch afspraken voor moeten maken." Sleijpen denkt ook dat de overheid ervoor moet zorgen dat de slechtst geïsoleerde huizen en sociale huurwoningen, waar veel mensen met lage inkomens wonen, het eerste aan de beurt komen voor verduurzaming.

DNB verwacht dat de inflatie over heel dit jaar 11,5 procent bedraagt, vooral doordat de energieprijzen door de oorlog in Oekraïne hard zijn opgelopen. Mede door het prijsplafond voor energie dat de overheid heeft aangekondigd volgt volgend jaar dan een daling naar 4,9 procent. Maar in 2024, waarin het prijsplafond weer wegvalt, loopt de inflatie naar verwachting weer op tot 5 procent.

Inflatie

Sleijpen stelt dat de overheid niet moet kiezen voor langdurige compensatie van energielasten voor grote groepen huishoudens en bedrijven. "Richt de steun in 2024 alleen nog op huishoudens en bedrijven die zonder steun in de financiële problemen komen. En gebruik 2023 om dat voor te bereiden", is zijn advies aan het kabinet. DNB waarschuwt al langer dat de overheid met ongerichte, brede steun het moeilijker maakt om de inflatie af te remmen. Sleijpen herhaalt ook een eerdere oproep dat het kabinet zijn compensatiepakket voor de hoge energieprijzen snel moet dekken in de begroting.

De economie koelt intussen behoorlijk af. Door het herstel uit de coronacrisis in de eerste helft van dit jaar komt de groei dit jaar waarschijnlijk nog uit op 4,2 procent. Maar voor het lopende kwartaal en het eerste kwartaal van volgend jaar rekent Sleijpen op krimp. In heel volgend jaar gaat de economie waarschijnlijk nog maar 0,8 procent vooruit en voor 2024 gaat DNB uit van 1,6 procent groei.

De arbeidsmarkt blijft wel uiterst krap en de werkloosheid zal slechts licht oplopen. Dat betekent dat de roep om personeel in veel sectoren blijft bestaan. Sleijpen is van mening dat het koopkrachtverlies door de hogere energierekening en duurdere boodschappen ook gedempt kan worden door hogere lonen. In veel sectoren is daar volgens hem nog ruimte voor.

Meer uit Financieel

FT: verzekeraars trekken premies fors op voor schepen bij Iran

LONDEN (ANP) - Verzekeraars hebben scheepseigenaren zaterdag laten weten dat ze polissen zullen annuleren en de premies fors zullen optrekken voor schepen die door de Golf van Oman en de Straat van Hormuz varen, nadat de VS en Israël Iran aanvielen. Dat meldt de Financial Times.

3 uur geleden
Bijna 300 TUI-reizigers zitten vast in Midden-Oosten

RIJSWIJK (ANP) - Reisconcern TUI heeft bijna driehonderd reizigers vastzitten in het Midden-Oosten, waar het nu erg onrustig is door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. De organisatie is bezig om te kijken hoe het deze reizigers zo snel mogelijk terug naar Nederland kan krijgen, laat het bedrijf zaterdagavond weten.

3 uur geleden
Straat van Hormuz vrijwel leeg na sluitingsmeldingen aan schepen

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, is zaterdag zo goed als leeggeraakt na oproepen van Iraanse autoriteiten aan schepen om niet meer door de zeestraat te varen. Dat blijkt uit gegevens van de site MarineTraffic, waar de locatie van schepen wereldwijd te volgen is. Aan weerszijden van de belangrijke vaarroute hopen de wachtende schepen zich op.

4 uur geleden
Bron: Iran verbiedt schepen Straat van Hormuz te gebruiken

TEHERAN (ANP/RTR) - Schepen mogen van Iran de belangrijke waterweg Straat van Hormuz niet gebruiken. Dat zegt een bron binnen de EU-marinemissie Aspides tegen persbureau Reuters.

5 uur geleden
Trump-regering wil rechtszaken over importheffingen uitstellen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump kampt met meer dan 2000 rechtszaken van bedrijven die door hen betaalde invoerheffingen terugbetaald willen krijgen. Dat heeft persbureau Bloomberg becijferd. De rechtszaken hangen samen met de recente uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij een groot deel van Trumps tarieven onwettig verklaard werd. De regering probeert de rechtszaken voorlopig op de lange baan te schuiven.

5 uur geleden
In opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer wordt opgeheven

ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De in opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer Merchant Bank wordt opgeheven. Eerder deze week besloot het Amerikaanse ministerie van Financiën de bank al toegang tot het Amerikaanse financiële systeem te ontzeggen. Inmiddels heeft de financiële toezichthouder van Zwitserland laten weten dat de bank zich niet aan de regels heeft gehouden en moet worden geliquideerd.

7 uur geleden
Meerdere olietankers mijden Straat van Hormuz, ziet Bloomberg

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere grote olietankers lijken zaterdag de Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, te mijden. Dat meldt persbureau Bloomberg. Dit lijkt te maken te hebben met de vrees dat de straat bij de militaire acties rond Iran kan worden betrokken. Als deze situatie aanhoudt, zou dit grote gevolgen kunnen hebben voor de olie- en gasprijzen.

7 uur geleden