Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB en AFM: financiële sector te afhankelijk van niet-Europese IT

DNB en AFM: financiële sector te afhankelijk van niet-Europese IT

AMSTERDAM (ANP) - De financiële sector wordt steeds afhankelijker van IT-dienstverleners buiten Europa. Dat brengt grote risico's met zich mee in het huidige "gure geopolitieke klimaat", waarschuwen De Nederlandsche Bank (DNB) en de Autoriteit Financiële Markten (AFM) in een maandag gepubliceerd rapport. Staten kunnen die afhankelijkheid onder meer misbruiken als drukmiddel in een handelsconflict.

DNB en de AFM wijzen vooral naar Amerikaanse leveranciers van IT-diensten, zonder bedrijven bij naam te noemen. Als voorbeeld noemen de instellingen een scenario waarin de dienstverlening plotseling stopt als gevolg van sancties. DNB en de AFM constateren verder dat instellingen vaak dezelfde dienstverleners gebruiken. Bij storingen en cyberaanvallen bij deze aanbieders kunnen daardoor meerdere instellingen tegelijk getroffen worden.

DNB en de AFM merken dat de financiële sector zich bewust is van de risico's. Desondanks roepen zij op tot verdere actie. "Als de geopolitieke situatie verder verslechtert zal Europa zonder een eigen ontwikkelde techsector een speelbal worden van de grillen van de andere machtsblokken", schrijven zij. Europa moet zich daarom onder andere richten op de eigen techsector en het ontwikkelen van Europese alternatieven om minder kwetsbaar te worden.

Europese samenwerking en meer strategische autonomie

"Alleen door Europese samenwerking en meer strategische autonomie kunnen we de weerbaarheid duurzaam versterken", stelt bestuursvoorzitter Laura van Geest van de AFM. Volgens voorzitter toezicht Steven Maijoor zijn Europese digitale initiatieven noodzakelijk om de sector minder kwetsbaar te maken voor geopolitieke spanningen.

De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) is het eens met de conclusie van DNB en de AFM. "Banken pleiten al langer voor versterking van het investeringsklimaat voor Europese bedrijven zodat er op termijn volwaardige Europese alternatieven kunnen worden ontwikkeld", laat de NVB weten.

Tegelijkertijd bereiden banken zich al voor op bepaalde scenario's en wordt informatie uitgewisseld over concrete dreigingen en aanvallen. Verder werken banken volgens de NVB nauw samen met DNB, het Nationaal Cyber Security Centrum en inlichtingendiensten.

Meer uit Financieel

VN wil dat AI-bedrijven milieu-impact openbaar maken

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Alle grote AI-bedrijven zouden de volledige milieu-impact van hun systemen moeten meten en openbaar moeten maken. Daartoe roept Antonio Guterres, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, op. Hij zegt dat het tijd is om de impact van AI op het klimaat in kaart te brengen.

18 minuten geleden
De Vegetarische Slager-topman krijgt leiding over moederbedrijf

UTRECHT (ANP) - The Vegetarian Butcher Collective, het bedrijf achter Vivera en De Vegetarische Slager, heeft Rutger Rozendaal benoemd als nieuwe topman. Hij volgt William van Weede op.

59 minuten geleden
NAM terecht aangewezen als gasopslagbeheerder, oordeelt rechter

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) komt niet af van de status van beheerder van de gasopslagen Norg en Grijpskerk, oordeelt de rechter. Daarmee blijft het energiebedrijf ook gebonden aan regelgeving voor gasopslagen. Die schrijft onder andere voor dat beheerders pas mogen stoppen met gasopslagen als dat volgens de toezichthouder geen probleem voor de leveringszekerheid oplevert.

1 uur geleden
Bedrijven nemen maatregelen voor bezorgers tegen de hitte

DEN HAAG (ANP) - Diverse bedrijven hebben maatregelen genomen om bezorgers te ontzien tijdens de warme dagen. Onder meer bezorgers van boodschappen en pakketjes mogen extra pauzes houden en krijgen extra water mee, komt naar voren uit een rondvraag van het ANP.

1 uur geleden
Meeste schepen door Straat van Hormuz sinds begin oorlog

BRUSSEL (ANP/AFP) - Sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten voeren er nog niet zoveel schepen op een dag door de Straat van Hormuz als maandag. Dat blijkt uit gegevens van onderzoeksbureau Kpler. Het verkeer door de zeestraat is de afgelopen dagen toegenomen na het vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran.

1 uur geleden
FNV dreigt met meer ov-acties na zomer tegen kabinetsplannen

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV dreigt met meer en langere acties na de zomer tegen de plannen van het kabinet om te bezuinigen op de sociale zekerheid, in navolging van de landelijke staking in het openbaar vervoer woensdagochtend. Volgens de bond is dit een eerste waarschuwing aan het kabinet.

2 uur geleden
Een vijfde van Duitsers kan geen weekje zomervakantie betalen

WIESBADEN (ANP/DPA) - Iets meer dan een vijfde (21 procent) van de Duitsers heeft niet genoeg geld om een weekje buitenshuis op zomervakantie te gaan. Dat meldt het Duitse statistiekbureau Destatis. Dat komt volgens het bureau neer op een totaal van 17,3 miljoen mensen. Vooral eenoudergezinnen worden geraakt. Daarvan zegt 39 procent een week vakantie niet te kunnen betalen.

2 uur geleden