Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB eist extra aandacht van banken voor geopolitieke risico's

DNB eist extra aandacht van banken voor geopolitieke risico's

AMSTERDAM (ANP) - Banken, pensioenfondsen en verzekeraars moeten de komende jaren nadrukkelijker letten op risico's die zij lopen door geopolitieke spanningen. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) illustreert de verkiezingswinst van Donald Trump van vorige week alleen maar wat al jaren in de hele wereld gaande is. "Er is sprake van protectionisme, fragmentatie en blokvorming. Dat kan voor financiële instellingen op verschillende manieren gevolgen hebben", heeft DNB-directeur toezicht Steven Maijoor gezegd op een persconferentie.

"Het kan gaan over importheffingen, waarvan Trump heeft gezegd dat hij ze gaat verhogen. Dat kan leiden tot een versteviging van de handelsoorlog tussen China en Amerika en de vraag is welke klanten of beleggingen daardoor worden geraakt. De directe investeringen van bijvoorbeeld Nederlandse banken in China zijn vrij bescheiden, maar uiteindelijk kunnen de klanten van banken daar veel nadrukkelijker door geraakt worden. Dus elke financiële instelling zou die analyse moeten doen", zegt Maijoor.

De toezichthouder vindt dat financiële instellingen daar al goed mee bezig zijn, maar wil dat ze daar de komende jaren mee verder gaan. Maijoor: "Geopolitieke risico's worden belangrijker voor financiële instellingen en daar moeten ze dus op voorbereid zijn."

Sancties

Ook op cybercriminaliteit en het naleven van sancties moeten financiële instellingen zich nadrukkelijker voorbereiden. "We weten dat sancties meer en meer een rol spelen in het economisch verkeer. Dan moet je zorgen dat je de hele beheersing van processen rondom sancties op orde hebt."

Volgens Maijoor deden banken dat na de Russische inval van Oekraïne grotendeels goed, al zou er meer aandacht kunnen zijn voor het achterhalen van de daadwerkelijke eigenaar van een instelling met een ingewikkelde structuur. Dat geldt ook voor het toezicht op de handel in zogeheten dual use-voorwerpen, zoals materiaal voor brandvertragend schuim dat ook kan worden gebruikt voor gifgas.

De extra buffers en analyses leveren banken hogere uitgaven op. "Uiteindelijk zullen voor het zorgen voor veiligheid op de een of andere manier kosten moeten worden gemaakt. En dan kom je in het ingewikkelde wie daar voor betaalt. Maar ik denk dat de kern juist is dat door het beheersen van deze risico's financiële instellingen hun toezeggingen en verplichtingen kunnen nakomen, waardoor de consument er als het goed is niets van merkt", aldus Maijoor.

Meer uit Financieel

Magnum-topman vindt dat oprichter Ben & Jerry's moet loslaten

LONDEN (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) haalt vlak voor de beursgang van het ijsbedrijf uit naar Ben Cohen, een van de oprichters van dochteronderneming Ben & Jerry's. Cohen moet dat merk loslaten en "overdragen aan een nieuwe generatie", zei TMICC-topman Peter ter Kulve tegen de krant Financial Times (FT).

11 uur geleden
Macron dreigt China met heffingen om handelsoverschot met EU

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft China gedreigd met importheffingen als het Aziatische land zijn handelsoverschot met de Europese Unie niet verkleint. Dat heeft hij na afloop van een bezoek aan China gezegd in een interview met de zakenkrant Les Echos.

11 uur geleden
Indiase toezichthouder eist uitleg Elbers voor chaos bij IndiGo

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart heeft de Nederlandse topman van IndiGo, Pieter Elbers, 24 uur de tijd gegeven om met een verklaring te komen voor de grote chaos bij die luchtvaartmaatschappij. IndiGo schrapte de afgelopen dagen duizenden vluchten in India door roosterproblemen. Die gaten in de planning ontstonden nadat de wettelijk verplichte rusttijden voor piloten waren verruimd.

14 uur geleden
Musk pleit voor afschaffing van EU na hoge boete voor X

SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.

1 dag geleden
India grijpt in na chaos op luchthavens door problemen IndiGo

MUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.

1 dag geleden
Koperprijs stijgt naar recordhoogte door hamsteringen in VS

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.

1 dag geleden
Schrijversvakbond: blokkeer overname Warner Bros. door Netflix

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.

1 dag geleden