DNB eist extra aandacht van banken voor geopolitieke risico's
AMSTERDAM (ANP) - Banken, pensioenfondsen en verzekeraars moeten de komende jaren nadrukkelijker letten op risico's die zij lopen door geopolitieke spanningen. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) illustreert de verkiezingswinst van Donald Trump van vorige week alleen maar wat al jaren in de hele wereld gaande is. "Er is sprake van protectionisme, fragmentatie en blokvorming. Dat kan voor financiële instellingen op verschillende manieren gevolgen hebben", heeft DNB-directeur toezicht Steven Maijoor gezegd op een persconferentie.
"Het kan gaan over importheffingen, waarvan Trump heeft gezegd dat hij ze gaat verhogen. Dat kan leiden tot een versteviging van de handelsoorlog tussen China en Amerika en de vraag is welke klanten of beleggingen daardoor worden geraakt. De directe investeringen van bijvoorbeeld Nederlandse banken in China zijn vrij bescheiden, maar uiteindelijk kunnen de klanten van banken daar veel nadrukkelijker door geraakt worden. Dus elke financiële instelling zou die analyse moeten doen", zegt Maijoor.
De toezichthouder vindt dat financiële instellingen daar al goed mee bezig zijn, maar wil dat ze daar de komende jaren mee verder gaan. Maijoor: "Geopolitieke risico's worden belangrijker voor financiële instellingen en daar moeten ze dus op voorbereid zijn."
Sancties
Ook op cybercriminaliteit en het naleven van sancties moeten financiële instellingen zich nadrukkelijker voorbereiden. "We weten dat sancties meer en meer een rol spelen in het economisch verkeer. Dan moet je zorgen dat je de hele beheersing van processen rondom sancties op orde hebt."
Volgens Maijoor deden banken dat na de Russische inval van Oekraïne grotendeels goed, al zou er meer aandacht kunnen zijn voor het achterhalen van de daadwerkelijke eigenaar van een instelling met een ingewikkelde structuur. Dat geldt ook voor het toezicht op de handel in zogeheten dual use-voorwerpen, zoals materiaal voor brandvertragend schuim dat ook kan worden gebruikt voor gifgas.
De extra buffers en analyses leveren banken hogere uitgaven op. "Uiteindelijk zullen voor het zorgen voor veiligheid op de een of andere manier kosten moeten worden gemaakt. En dan kom je in het ingewikkelde wie daar voor betaalt. Maar ik denk dat de kern juist is dat door het beheersen van deze risico's financiële instellingen hun toezeggingen en verplichtingen kunnen nakomen, waardoor de consument er als het goed is niets van merkt", aldus Maijoor.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Door een staking in België vervallen maandag en dinsdag veel treinritten. Volgens de nationale spoorwegmaatschappij NMBS zal de helft van de intercitytreinen niet rijden. Daarnaast rijdt ook tweederde van de lokale en voorstedelijke treinen niet.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Mijnbouwer BHP heeft opnieuw interesse in een overname van de kleinere branchegenoot Anglo American. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg heeft BHP de afgelopen dagen toenadering gezocht tot Anglo American voor een overnamedeal. In 2024 zag BHP nog af van een overname van Anglo American nadat een bod werd verworpen.
5 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/RTR) - China wil de economische samenwerking met Italië verder versterken en verwelkomt Italiaanse bedrijven die actief willen worden op de Chinese markt. Dat heeft de Chinese premier Li Qiang gezegd tegen de Italiaanse premier Giorgia Meloni op de G20-top in het Zuid-Afrikaanse Johannesburg.
6 uur geledenROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - EssilorLuxottica, het concern achter zonnebrillenmerk Ray-Ban en Pearle Opticiens, is bereid een belang van 5 tot 10 procent te nemen in modehuis Armani. Dat meldde de Italiaanse krant Il Sole 24 Ore. Volgens de krant heeft het bedrijf Armani geïnformeerd over de interesse in een belang, zonder dat het een actieve rol wil spelen in de gang van zaken bij het modehuis.
7 uur geledenLONDEN (ANP/TRTR/BLOOMBERG) - De Britse regering van premier Keir Starmer wil meer eigen productie van belangrijke grondstoffen om de afhankelijkheid van leveringen uit het buitenland te verminderen. De overheid heeft een strategisch plan opgezet om in 2035 minstens 10 procent van de behoefte uit binnenlandse winning te halen en nog eens 20 procent van de vraag moet dan komen uit recycling.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan alternatieve plannen voor de importheffingen van president Donald Trump, voor het geval het Hooggerechtshof de meeste heffingen ongeldig verklaart. De VS willen die dan zo snel mogelijk vervangen door andere opties, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het bedrijfsleven in België verwacht dat de schade door de driedaagse staking volgende week door Belgische vakbonden honderden miljoenen euro's zal bedragen. Dit meldt het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), de grootste werkgeversorganisatie van België, na een rondvraag onder sectoren en bedrijven.
1 dag geleden