Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB eist extra aandacht van banken voor geopolitieke risico's

DNB eist extra aandacht van banken voor geopolitieke risico's

AMSTERDAM (ANP) - Banken, pensioenfondsen en verzekeraars moeten de komende jaren nadrukkelijker letten op risico's die zij lopen door geopolitieke spanningen. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) illustreert de verkiezingswinst van Donald Trump van vorige week alleen maar wat al jaren in de hele wereld gaande is. "Er is sprake van protectionisme, fragmentatie en blokvorming. Dat kan voor financiële instellingen op verschillende manieren gevolgen hebben", heeft DNB-directeur toezicht Steven Maijoor gezegd op een persconferentie.

"Het kan gaan over importheffingen, waarvan Trump heeft gezegd dat hij ze gaat verhogen. Dat kan leiden tot een versteviging van de handelsoorlog tussen China en Amerika en de vraag is welke klanten of beleggingen daardoor worden geraakt. De directe investeringen van bijvoorbeeld Nederlandse banken in China zijn vrij bescheiden, maar uiteindelijk kunnen de klanten van banken daar veel nadrukkelijker door geraakt worden. Dus elke financiële instelling zou die analyse moeten doen", zegt Maijoor.

De toezichthouder vindt dat financiële instellingen daar al goed mee bezig zijn, maar wil dat ze daar de komende jaren mee verder gaan. Maijoor: "Geopolitieke risico's worden belangrijker voor financiële instellingen en daar moeten ze dus op voorbereid zijn."

Sancties

Ook op cybercriminaliteit en het naleven van sancties moeten financiële instellingen zich nadrukkelijker voorbereiden. "We weten dat sancties meer en meer een rol spelen in het economisch verkeer. Dan moet je zorgen dat je de hele beheersing van processen rondom sancties op orde hebt."

Volgens Maijoor deden banken dat na de Russische inval van Oekraïne grotendeels goed, al zou er meer aandacht kunnen zijn voor het achterhalen van de daadwerkelijke eigenaar van een instelling met een ingewikkelde structuur. Dat geldt ook voor het toezicht op de handel in zogeheten dual use-voorwerpen, zoals materiaal voor brandvertragend schuim dat ook kan worden gebruikt voor gifgas.

De extra buffers en analyses leveren banken hogere uitgaven op. "Uiteindelijk zullen voor het zorgen voor veiligheid op de een of andere manier kosten moeten worden gemaakt. En dan kom je in het ingewikkelde wie daar voor betaalt. Maar ik denk dat de kern juist is dat door het beheersen van deze risico's financiële instellingen hun toezeggingen en verplichtingen kunnen nakomen, waardoor de consument er als het goed is niets van merkt", aldus Maijoor.

Meer uit Financieel

Rusland gaat voor het eerst leningen in Chinees geld uitgeven

MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland gaat in december voor het eerst staatsleningen uitgeven die zijn geprijsd in de Chinese munteenheid, de yuan. Dat maakte het Russische ministerie van Financiën woensdag bekend. De stap geeft de toenemende economische verstrengeling tussen Rusland en China aan doordat Rusland kampt met westerse sancties door de oorlog in Oekraïne.

1 uur geleden
Franse bankpresident: groeiverwachtingen kunnen omhoog

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse economie zal waarschijnlijk sterker groeien dan verwacht, ondanks de politieke onrust in het land door de begrotingsperikelen. Dat zei centralebankpresident François Villeroy de Galhau woensdag op de Franse televisie. Volgens hem is de economie weerbaar tegen de politieke onzekerheid.

2 uur geleden
Operationeel directeur ABN AMRO wil voorzitter VVD worden

DEN HAAG (ANP) - Operationeel directeur Ton van Nimwegen van ABN AMRO wil partijvoorzitter van de VVD worden. Daarom legt hij met ingang van volgend jaar zijn functie bij de bank neer. Zijn verantwoordelijkheden worden dan overgenomen door de andere topbestuurders van de bank.

3 uur geleden
ABN AMRO stijgt op Damrak na resultaten en overname NIBC Bank

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO stond woensdag bij de winnaars op de Amsterdamse beurs. De bank kondigde aan zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank over te nemen voor ongeveer 960 miljoen euro. Ook kwam ABN AMRO met cijfers. Beleggers zetten het aandeel 3 procent hoger.

3 uur geleden
Overheden zoeken oplossing voor activiteiten Russisch Lukoil

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Overheden in heel Europa en het Midden-Oosten haasten zich om ervoor te zorgen dat de buitenlandse activiteiten van de Russische olieproducent Lukoil kunnen blijven draaien. Het op een na grootste oliebedrijf van Rusland heeft veel olievelden, raffinaderijen en tankstations in andere landen. Lukoil bezit naast tankstations ook een minderheidsbelang in een raffinaderij in Nederland.

3 uur geleden
Chinese president wil economische banden met Spanje versterken

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping wil de economische banden tussen China en Spanje verder versterken. Dat heeft Xi gezegd bij een ontmoeting met de Spaanse koning Felipe, die op staatsbezoek is in China. De koning is samen met zijn vrouw Letizia in Beijing.

5 uur geleden
ABN AMRO neemt NIBC Bank over voor bijna 1 miljard euro

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO neemt zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank over, heeft de bank woensdag aangekondigd. De geschatte overnameprijs bedraagt zo'n 960 miljoen euro. Het gaat om een van de grootste overnames in jaren in de Nederlandse bankensector.

5 uur geleden