DNB: betere witwascontroles bij banken, sommige gaan achteruit
AMSTERDAM (ANP) - Banken controleren steeds beter of hun klanten geen geld witwassen, terrorisme financieren of sancties overtreden, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Tegelijkertijd merkt DNB op dat sommige banken vertraging oplopen bij het verbeteren van de controles of hierin achteruitgaan. Daardoor moeten ze meer doen om hun controles op orde te krijgen.
DNB keek van juli 2022 tot en met december vorig jaar onder meer of banken zich aan de controles hielden. DNB ziet grote verschillen tussen banken en vindt dat bijvoorbeeld de risicoanalyses van sommige banken beter moeten. Diepgaande data-analyses worden maar beperkt uitgevoerd. Geldverstrekkers moeten volgens de wet extra onderzoeken doen als zij vermoeden dat een klant geld witwast, terrorisme financiert of zich niet aan een sanctie houdt. Ook doen meerdere banken volgens DNB niet altijd een melding als een klant mogelijk geld witwast, terwijl zij dit wel moeten melden.
De centrale bank zegt niet hoeveel en welke banken zich wel of niet goed genoeg aan de regels houden. Wel meldt DNB tussen juli 2022 en december 2023 tien boetes te hebben gegeven aan financiƫle organisaties. Zo ontving trustkantoor TMF afgelopen juni een boete van ruim 3 miljoen euro omdat zijn cliƫntenonderzoeken niet aan de wettelijke vereisten voldeden. Het kantoor wist daarom niet goed waar klanten hun geld vandaan haalden.
Problemen
De witwasregels zorgen al jaren voor problemen bij Nederlandse banken. ING en ABN AMRO moesten beide honderden miljoenen euro's betalen na schikkingen met het Openbaar Ministerie. De Rabobank kreeg in 2018 een dwangsom van 500.000 euro omdat de bank de regels had overtreden. Dat bedrag moest in 2021 worden betaald omdat de procedure op dat moment niet voldoende was verbeterd.
Ook de Volksbank, het bedrijf achter SNS, ASN Bank en RegioBank, zou niet genoeg doen om witwassen en het financieren van terrorisme tegen te gaan, meldde DNB vorig jaar augustus. De centrale bank kondigde daarom aan de Volksbank een geldstraf op te willen leggen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.
52 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Wereldbank is positiever geworden over de verwachte groei van de wereldeconomie. Toch lijken de jaren twintig van deze eeuw hard op weg het decennium met de minste economische groei te worden sinds de jaren zestig van de vorige eeuw, voorspellen deskundigen van 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking.
58 minuten geledenVUGHT (ANP) - Energieleverancier Gulf heeft ruim 1500 klanten een onterechte of te hoge opzegvergoeding laten betalen als zij overstapten naar een andere leverancier. Dat concludeert Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek naar aanleiding van klachten. In totaal werd er 1,6 miljoen euro verkeerd gerekend.
1 uur geledenATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - Delta Air Lines gaat voor het eerst Boeing 787 Dreamliners kopen om in te zetten op lange routes. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij heeft een order geplaatst voor dertig toestellen van het type 787-10 en een optie genomen voor nog eens dertig stuks.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse vermogensbeheerder BlackRock gaat nog meer banen schrappen om kosten te besparen. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg gaat het in de nieuwe ontslagronde om ongeveer 250 arbeidsplaatsen, wat neerkomt op circa 1 procent van het totaal. Vorig jaar werden volgens Bloomberg al twee vergelijkbare ontslagrondes doorgevoerd door 's werelds grootste vermogensbeheerder.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - Meerdere Europese vliegvelden zijn dinsdagochtend tijdelijk gesloten vanwege winterse weeromstandigheden. Luchthavens in Boedapest, Bratislava en Wenen lagen plat, terwijl in Praag veel minder vluchten zijn. De temperatuur is ver onder nul op veel plekken in Centraal-Europa.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) steunt de solidariteitsverklaring van centrale banken wereldwijd aan voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse Federal Reserve, na de dagvaarding van de centrale bank door het Amerikaanse ministerie van Justitie.
5 uur geleden