DNB: bankensector staat er goed voor, wel voorzichtigheid geboden
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse bankensector staat er financieel goed voor en kan de klappen van een snel stijgende rente, aanhoudend hoge inflatie en een dreigende recessie opvangen. Desondanks zijn de risico's voor de sector flink gestegen, stelt De Nederlandsche Bank (DNB) naar aanleiding van een stresstest van de financiële sector. Zo is de kans dat de inflatie langer hoog blijft volgens de centrale bank toegenomen en daardoor ook de kans dat de economie slechter gaat draaien.
Banken zullen dan ook rekening moeten houden met leningen van huishoudens en bedrijven die niet meer terugbetaald kunnen worden. Dat gebeurt bijvoorbeeld als bedrijven omvallen of als mensen door de gestegen kosten van bijvoorbeeld de energierekening niet meer rond kunnen komen. Ook is door de gestegen rente de kans op een prijscorrectie op de huizenmarkt toegenomen. Dat kan ertoe leiden dat hypotheken 'onder water' komen te staan.
Verder zullen banken de buffers op peil moeten houden. Daarom roept DNB hen op terughoudend te zijn met het uitbetalen van dividend en de inkoop van eigen aandelen. Tijdens de coronacrisis gold er een verbod daarop, maar dat is inmiddels niet meer van kracht.
Risico's
Ook voor verzekeraars en pensioenfondsen zijn de risico's fors gestegen. Zo moeten verzekeraars door de inflatie mogelijk meer uitkeren. De hoge rente zorgt er bovendien voor dat levensverzekeringen duurder moeten worden en dus minder aantrekkelijk worden. Ook mogelijke schokken op de financiële markten kunnen doorwerken, omdat verzekeraars een deel van hun inkomsten uit beleggingen halen.
Voor pensioenfondsen zorgt de hoge rente ervoor dat de dekkingsgraden stijgen, maar ook hebben zij last van mogelijke plotselinge verstoringen op de financiële markten. Daarnaast vormt de hoge inflatie een risico omdat ze daardoor ook sneller meer pensioen moeten gaan uitkeren. Ook daalt de waarde van het vermogen als de inflatie hoger is dan het behaalde rendement op beleggingen.
Om de woelige economische tijden het hoofd te kunnen bieden is het zaak dat overheden en centrale banken elkaar met hun beleid niet tegenwerken, stelt DNB verder. De centrale bank hekelt bijvoorbeeld compensatie voor hoge energiekosten aan huishoudens die dat niet nodig hebben en pleit voor gerichte en tijdelijke maatregelen. Die kritiek uitte DNB ook al toen de Nederlandse regering onlangs de plannen voor energiecompensatie ontvouwde.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Een supermarkt op zondag openen gaat zomaar niet. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft woensdag geoordeeld dat de verzoeken van zeven supermarkten om op zondag open te mogen of langer open te kunnen, terecht zijn afgewezen.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM vliegt voor een langere periode niet naar Dubai en Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Op Dubai wordt nu tot en met 28 juni niet gevlogen. Dat was eerder 22 juni.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Hotels in de Amerikaanse speelsteden voor het aanstaande WK voetbal kampen met een tegenvallende vraag. Een ruime meerderheid van de hoteliers zegt dat het aantal reserveringen achterblijft bij de verwachtingen, meldt de brancheorganisatie American Hotel & Lodging Association (AHLA) op basis van een enquête. Fans uit het buitenland zijn huiverig om af te reizen naar de Verenigde Staten, omdat ze strenge visumcontroles en hoge kosten vrezen. Daarnaast zijn veel kamers die wereldvoetbalbond FIFA reserveerde uiteindelijk niet geboekt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag hoger geopend. Beleggers op het Damrak hebben een drukke dag met veel kwartaalcijfers. Zo openden onder meer Philips, dsm-firmenich en Adyen de boeken. Ook Ahold Delhaize kwam met resultaten en de bekendmaking dat topman Frans Muller volgend jaar aftreedt. Ahold Delhaize wil de Frans-Britse Thierry Garnier benoemen tot zijn opvolger.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Lufthansa waarschuwt voor toenemende risico's voor zijn financiële prestaties vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Daarmee doelt het bedrijf onder meer op mogelijke kerosinetekorten. Daarnaast lopen de kosten voor brandstof flink op.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Webwinkelconcern Zalando kende in het afgelopen kwartaal een sterke groei, vooral door de overname van de Duitse webshop About You. Ook de inzet van kunstmatige intelligentie zorgde voor meer omzet en winst, maakte het concern bekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De economische verschillen tussen huishoudens worden steeds groter en de fiscus draagt daar "soms" aan bij, aldus een woensdag gepubliceerd onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). "Als deze trend doorzet, kan dit de kansengelijkheid onder druk zetten."
3 uur geleden