Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB-baas ziet einde periode met steeds harder stijgende lonen

DNB-baas ziet einde periode met steeds harder stijgende lonen

MARRAKECH (ANP) - Aan de periode waarin de lonen alsmaar harder omhoog gaan, lijkt een einde gekomen. President Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) ziet de "eerste signalen van afnemende loondruk". Volgens hem gaat het om "bemoedigend" nieuws omdat daarmee het risico afneemt op een loon-prijsspiraal, waarbij de lonen de inflatie extra aanjagen.

Het centralebankhoofd verwijst in gesprek met het ANP onder meer naar onlangs verschenen cijfers van werkgeversvereniging AWVN. Daaruit kwam naar voren dat de lonen in afgesproken cao's in september minder toenamen dan in de nieuwe cao's van een maand eerder. "De loonstijging lijkt te hebben gepiekt in juni. In september wezen de cijfers op een 'lage 7' procent loonstijging. Dat is op zich bemoedigend."

Knot baseert zich ook op de nieuwe looneisen van de vakbonden. Anders dan vorig jaar, na het harde oplopen van de inflatie door de Russische inval in Oekraïne, zet FNV voor het nieuwe cao-seizoen bijvoorbeeld niet meer overal in op ruim 14 procent meer loon. De bonden hebben nu bandbreedtes opgenomen voor het extra salaris dat ze in verschillende branches willen eisen.

Loon-prijsspiraal

Knot vindt dat principe op zich een goede zaak, want in cao's waar eerder nog amper loonstijging is geweest is een stevige loonsverhoging volgens hem nog steeds wel op zijn plaats. Maar voor cao's waar al 'reparatie' heeft plaatsgevonden, is het met het oog op de inflatie volgens hem beter om niet een te hoge structurele loonsverhoging af te spreken. "Ik heb altijd gezegd dat er best loongroei mag zijn voor koopkrachtherstel, maar het moet geen rem zetten op de gewenste terugkeer naar prijsstabiliteit op de middellange termijn."

Eerder dit jaar heeft de DNB-baas al herhaaldelijk gewaarschuwd voor de dreiging van een loon-prijsspiraal. Van zo'n scenario zou sprake zijn als mensen flink meer te besteden krijgen, meer gaan uitgeven en daarmee bedrijven aanzetten om hun prijzen verder op te voeren. Aanvankelijk was Knot niet zo bang dat de sterkere loonstijging de inflatie verder zou opjagen. Maar later wees hij er toch op dat als de vakbonden met hun toenmalige looneisen hun zin zouden krijgen, een loon-prijsspiraal wel degelijk op de loer lag.

Knot is daarna ook op bezoek geweest bij FNV, vertelt hij. "Dat wil natuurlijk niet zeggen dat ik nu achter de precieze percentages uit de looneis van de vakbond sta. Maar ondanks dat we in de pers weleens wat over elkaar zeggen, bestaat er tussen FNV en DNB een constructieve dialoog."

Meer uit Financieel

Meeste olieproductie in Golf van Mexico stilgelegd om orkaan

NEW ORLEANS (ANP) - Het grootste deel van de olieproductie in de Golf van Mexico is stilgelegd vanwege de orkaan Isaias en veel boorplatforms zijn geëvacueerd. Volgens overheidsbureau Marine Minerals Administration is 1,5 miljoen vaten aan dagelijkse productie stilgelegd, oftewel bijna 72 procent van de totale productie in het gebied.

1 uur geleden
AEX sluit op nieuw record, ArcelorMittal uitblinker na koopadvies

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een nieuw slotrecord het weekend ingegaan. Staalconcern ArcelorMittal was een uitblinker in de AEX dankzij een koopadvies van de Zwitserse bank UBS. De chipbedrijven stonden bij de dalers.

3 uur geleden
Vervoersbedrijven kunnen impact staking nog niet inschatten

DEN HAAG (ANP) - De impact van de staking in het streekvervoer op woensdag is voor vervoersbedrijven nog onduidelijk. Vakbonden FNV en CNV kondigden vrijdag aan dat buschauffeurs en machinisten in het streekvervoer een dag per week gaan staken tot aan kerst vanwege een cao-conflict. De eerste staking is woensdag en treft bedrijven als Arriva, EBS, Qbuzz, Transdev en Keolis.

4 uur geleden
Curatoren verkopen fietsmerken Batavus en Babboe aan Dutech

AMSTERDAM (ANP) - Fietsmerken Batavus, KOGA en Babboe maken een doorstart. De curatoren van de failliete fietsenfabrikant Accell verkopen de rechten op de bekende Nederlandse merken aan investeringsmaatschappij Dutech. Ook het IT-platform van Accell, de Hongaarse activiteiten en mogelijk een deel van het personeel gaan mee naar de nieuwe eigenaar.

5 uur geleden
Sleijpen roept opnieuw op tot afschaffen hypotheekrenteaftrek

AMSTERDAM (ANP) - Ook nu de woningmarkt een afkoeling laat zien, is het verstandig om de hypotheekrenteaftrek af te schaffen. Dat heeft president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen vrijdag gezegd op het podium van Room for Discussion bij de Universiteit van Amsterdam.

5 uur geleden
EU akkoord met China over exportbeperking hybride auto's

BEIJING (ANP) - De Europese Unie heeft met China een akkoord gesloten over het verminderen van de hoeveelheid hybride auto's uit het Aziatische land. Dat heeft Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) bekendgemaakt in Beijing na twee dagen onderhandelen met de Chinese minister van Handel Wang Wentao. Volgens Šefčovič kan de export van plug-in-hybrides uit China hierdoor met meer dan de helft afnemen.

5 uur geleden
SpaceX wint op Wall Street om overnamepakket voor Starlink

NEW YORK (ANP) - SpaceX steeg vrijdag kort na aanvang van de handel op Wall Street. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van een landelijk pakket aan licenties voor laagbandspectrum. Dat maakt volgens het bedrijf de weg vrij voor satellietinternetdienst Starlink om uit te groeien tot een grote mobiele provider in de Verenigde Staten.

5 uur geleden