DNB-baas Knot: werk aan de winkel voor Zuid- én Noord-Europa
AMSTERDAM (ANP) - De economische groei om Nederland uit de coronacrisis te krijgen moet uit tijdelijke investeringen en structurele hervormingen komen, bijvoorbeeld in het belastingstelsel. Zo kan arbeid minder zwaar belast worden zodat werkenden onder de streep meer overhouden. Ook de onbalans tussen werknemers en zelfstandigen moet fiscaal worden aangepakt. Maar voor belastingverhogingen of bezuinigingen is nog geen reden, stelt president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB).
Knot zei dit in Amsterdam waar hij de jaarlijkse HJ Schoo-lezing hield, met de titel Samen sterker uit de crisis. Er is voor Nederland "werk aan de winkel" en dat geldt voor heel Europa, betoogde hij. De zwakkere economieën moeten hervormingen doorvoeren om hun productiviteit en concurrentiekracht te verhogen. Noordelijke eurolanden moeten hervormen om hogere loongroei en binnenlandse vraag teweeg te brengen. Zuidelijke eurolanden dienen hun schuldenlast terug te brengen. Meer samenwerking en economische afstemming in de EU zijn nodig om verdere scheefgroei tussen noord en zuid te bestrijden, zei Knot.
Een goed voorbeeld van gezamenlijk optreden in de crisis noemde hij het coronaherstelplan ter waarde van 750 miljard euro waar de EU-leiders vorige maand overeenstemming over bereikten. Dat bestaat deels uit leningen en deels uit subsidies voor de door corona zwaarst getroffen lidstaten. "Een uitstekend initiatief", aldus Knot. "Het fonds is tijdelijk, er vinden geen directe overdrachten tussen landen plaats, en ook worden landen niet verantwoordelijk voor elkaars schulden."
Sterkere Unie, maar ook verdere integratie
Knot pleitte voor een sterkere monetaire unie en verdere Europese integratie, volgens hem "de beste keuze". "Dat betekent dat we nationale bewegingsvrijheid inleveren", zei hij. "Daar is moed voor nodig. Wat krijgen we daarvoor terug? Het vooruitzicht op een stabielere en welvarender muntunie, waar alle landen delen in de lusten en de lasten."
"Het is aan de politiek om keuzes te maken voor de toekomst, en die keuzes op heldere wijze voor te leggen aan de kiezer. Daarom hoop ik, of eigenlijk reken ik, op een stevig Europa-debat in de aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen komend voorjaar", sloot hij af.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zal deze week beginnen met het houden van sollicitatiegesprekken voor de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat meldt The Financial Times. "Ik heb een behoorlijk goed idee van wie ik wil", zei Trump daarover tegen journalisten in de Air Force One.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine uitslagen de handel uitgegaan. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve op woensdag. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank de leenkosten voor de derde keer op rij gaat verlagen. De Fed begon dinsdag aan de tweedaagse beleidsvergadering.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topvrouw van berichtendienst Slack vertrekt naar OpenAI. Denise Dresser wordt bij de maker van de populaire chatbot ChatGPT verantwoordelijk voor de inkomstenstroom van het bedrijf. Dresser werd eind 2023 benoemd tot hoogste baas bij Slack, nadat de aanbieder van communicatiediensten voor kantoor was overgenomen door softwareconcern Salesforce.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs heeft een nieuw recordniveau bereikt. De prijs van het edelmetaal steeg dinsdag voor het eerst ooit tot boven de 60 dollar per troy ounce (31,1 gram). De waarde van zilver wordt onder meer aangejaagd doordat handelaren speculeren op verdere versoepeling van het monetaire beleid door de Federal Reserve.
7 uur geledenHEERLEN (ANP) - Vakbond De Unie vindt dat de aangekondigde banenreductie bij pensioenuitvoerder APG op een ongelukkig moment komt. "Er is nooit een goed moment om slecht nieuws te brengen, maar zo kort voor kerst is bijzonder zuur", reageert bestuurder Joop Voesten van De Unie. APG kondigde dinsdag aan tot 1200 voltijdsbanen te willen schrappen tot 2030, als onderdeel van een nieuwe strategie.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor de aanleg van het landelijk waterstofnetwerk, dat vanaf 2030 de grote industriële regio's in Nederland met elkaar moet verbinden, zijn miljarden euro's extra nodig. Volgens de Algemene Rekenkamer zijn de verwachte opstartverliezen meer dan drie keer zo hoog als het beschikbare subsidiebedrag van 750 miljoen euro.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Pensioenuitvoerder APG gaat tot 2030 ruim duizend voltijdsbanen schrappen, waarvan het grootste deel in Nederland. Het bedrijf doet dat om "sneller, efficiënter en slagvaardiger" te worden en wil inspelen op grote veranderingen in de pensioensector.
10 uur geleden