DNB-baas Knot: economische klap tweede lockdown minder groot
AMSTERDAM (ANP) - De economische schade als gevolg van de tweede lockdown is minder groot dan die van de eerste lockdown. Bedrijven en werknemers in eurolanden konden zich gemakkelijker aanpassen aan de aangescherpte regels dan in het voorjaar, zegt president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot in een interview met Bloomberg TV. "We hebben allemaal een spoedcursus digitaliseren gehad."
Knot erkent dat de tweede reeks lockdowns, waardoor in bijvoorbeeld Nederland fysieke winkels dicht moesten, schadelijk is voor de economie. Maar die klap is minder hard omdat veel geledingen van de economie zich hebben kunnen aanpassen. Mensen waren bijvoorbeeld vertrouwder met digitale hulpmiddelen om vanuit huis te werken. "Het laat de flexibiliteit van de economie zien", aldus Knot. En waar Europese fabrieken na de corona-uitbraak vaak dicht moesten, is de klap voor de industrie nu veel minder groot dan in de eerste helft van 2020.
De Europese Centrale Bank (ECB) tuigde vorig jaar een massaal stimuleringsprogramma op om de recessie als gevolg van de pandemie te bestrijden. Met het opkopen van leningen voor een verwacht totaalbedrag van 1850 miljard euro hoopt de bank de rentes laag te houden. Daarnaast moeten uiterst goedkope leningen aan banken ervoor zorgen dat de kredietverstrekking aan bedrijven en huishoudens op peil blijft.
Knot, die ook deel uitmaakt van het ECB-bestuur, geef aan dat die lage rentes ook tot zorgen leiden over financiële bubbels. Doordat geld lenen zo goedkoop is en obligaties amper rendement opleveren, stijgen bijvoorbeeld de waarderingen van aandelen heel hard. "Ik ben bezorgd over bij-effecten van monetair beleid. Maar in crisistijd kunnen we nu weinig doen aan de wisselwerking. We houden altijd in de gaten of het beleid proportioneel is." De centralebankpresident gaf aan dat op een later moment kritisch gekeken moet worden naar de negatieve bijwerkingen van de lage rentes.
De ECB kampt de laatste maanden ook met de sterke euro. Doordat de munt duur is, zijn geïmporteerde producten relatief goedkoop. Als de inflatie in de eurozone om deze reden te laag blijft, heeft de ECB volgens Knot middelen achter de hand om de verdere stijging van de euro aan te pakken.
Meer uit Financieel
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Turkse economie is in het tweede kwartaal van 2026 sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, steeg met 1,1 procent ten opzichte van het eerste kwartaal, meldde het Turkse statistiekbureau.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nogat, de beheerder en uitbater van een pijpleidingsysteem op de bodem van de Noordzee, zet een volgende stap in de ontwikkeling van de eerste directe gasverbinding tussen Nederland en Noorwegen.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag voorzichtig begonnen aan de nieuwe week. De vrees voor een escalatie van het geweld in het Midden-Oosten laaide weer op na nieuwe aanvallen van de Verenigde Staten op Iran. De VS vielen Iraanse raketlanceerinstallaties bij Larak Island in de Straat van Hormuz aan. Als vergelding voerde Iran een aanval met raketten en drones uit op Amerikaanse luchtmachtbases in Jordanië. De olieprijzen liepen daardoor flink op.
2 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - Gamescom, de grootste gamesbeurs ter wereld, trok afgelopen dagen bijna een recordaantal bezoekers. Het evenement dat van woensdag tot en met zondag in Keulen werd gehouden, kreeg 368.000 mensen over de vloer. Dat waren er 11.000 meer dan in 2025, al bleef het net onder het record van 373.000 bezoekers uit 2019, het jaar voor de coronapandemie.
3 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Het vermogen van de topman en medeoprichter van de Chinese webwinkel Shein, Sky Xu, zal bij de beursgang van het bedrijf flink dalen. Het in Singapore gevestigde Shein, bekend om zijn spotgoedkope kleding en andere producten, gaat dinsdag naar de beurs in Hongkong.
3 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De investeringen in technologische vernieuwingen in de financiële sector zijn de eerste zes maanden van dit jaar met 40 procent toegenomen. Tegelijkertijd daalde het aantal deals, wat er volgens adviesbureau KPMG op wijst dat investeerders steeds gerichter hun kapitaal inzetten.
3 uur geledenASHEVILLE (ANP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent wil de G20-landen vragen hun handelsvoorwaarden met China te herzien. In een interview voorafgaand aan een bijeenkomst van ministers van Financiën van de groep van grote economieën in de staat North Carolina zei Bessent dat de huidige golf aan export vanuit China onhoudbaar is, zelfs al verbetert de Amerikaanse directe handelspositie met China "in rap tempo".
3 uur geleden