Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB-baas Knot: economische klap tweede lockdown minder groot

DNB-baas Knot: economische klap tweede lockdown minder groot

AMSTERDAM (ANP) - De economische schade als gevolg van de tweede lockdown is minder groot dan die van de eerste lockdown. Bedrijven en werknemers in eurolanden konden zich gemakkelijker aanpassen aan de aangescherpte regels dan in het voorjaar, zegt president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot in een interview met Bloomberg TV. "We hebben allemaal een spoedcursus digitaliseren gehad."

Knot erkent dat de tweede reeks lockdowns, waardoor in bijvoorbeeld Nederland fysieke winkels dicht moesten, schadelijk is voor de economie. Maar die klap is minder hard omdat veel geledingen van de economie zich hebben kunnen aanpassen. Mensen waren bijvoorbeeld vertrouwder met digitale hulpmiddelen om vanuit huis te werken. "Het laat de flexibiliteit van de economie zien", aldus Knot. En waar Europese fabrieken na de corona-uitbraak vaak dicht moesten, is de klap voor de industrie nu veel minder groot dan in de eerste helft van 2020.

De Europese Centrale Bank (ECB) tuigde vorig jaar een massaal stimuleringsprogramma op om de recessie als gevolg van de pandemie te bestrijden. Met het opkopen van leningen voor een verwacht totaalbedrag van 1850 miljard euro hoopt de bank de rentes laag te houden. Daarnaast moeten uiterst goedkope leningen aan banken ervoor zorgen dat de kredietverstrekking aan bedrijven en huishoudens op peil blijft.

Knot, die ook deel uitmaakt van het ECB-bestuur, geef aan dat die lage rentes ook tot zorgen leiden over financiële bubbels. Doordat geld lenen zo goedkoop is en obligaties amper rendement opleveren, stijgen bijvoorbeeld de waarderingen van aandelen heel hard. "Ik ben bezorgd over bij-effecten van monetair beleid. Maar in crisistijd kunnen we nu weinig doen aan de wisselwerking. We houden altijd in de gaten of het beleid proportioneel is." De centralebankpresident gaf aan dat op een later moment kritisch gekeken moet worden naar de negatieve bijwerkingen van de lage rentes.

De ECB kampt de laatste maanden ook met de sterke euro. Doordat de munt duur is, zijn geïmporteerde producten relatief goedkoop. Als de inflatie in de eurozone om deze reden te laag blijft, heeft de ECB volgens Knot middelen achter de hand om de verdere stijging van de euro aan te pakken.

Meer uit Financieel

Filipijnen blokkeren chatbot Grok om uitkleedfunctie

MANILA (ANP/AFP/RTR) - Ook de Filipijnen blokkeren de chatbot Grok van Elon Musks bedrijf xAI. Grok is al dagen in opspraak, omdat er seksueel getinte en naaktafbeeldingen van mensen mee gemaakt kunnen worden, ook van minderjarigen. De Filipijnen vinden dat dit de veiligheid van kinderen in gevaar brengt.

8 minuten geleden
ASML verstevigt positie als waardevolste bedrijf in Europa

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenkoers van ASML is donderdag gestegen naar een nieuw recordniveau. De Nederlandse chipmachinefabrikant verstevigt daarmee zijn positie als waardevolste bedrijf van Europa.

42 minuten geleden
Huizenprijs door grens van half miljoen, meer woningen verkocht

UTRECHT (ANP) - De gemiddelde huizenprijs heeft de grens van een half miljoen euro doorbroken, meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Een bestaande woning kostte in het laatste kwartaal van vorig jaar gemiddeld 502.000 euro. Het aantal verkochte huizen lag op het op een na hoogste niveau sinds 1995, toen de NVM begon met de tellingen.

1 uur geleden
Amazon lanceert Europese clouddienst voor meer dataveiligheid

SEATTLE (ANP/RTR) - Amazon heeft donderdag een nieuwe clouddienst gelanceerd die volledig in Europa is gevestigd. Het bedrijf wil daarmee inspelen op de zorgen die gebruikers hebben over de veiligheid van hun data, vooral als die in handen zijn van cloudaanbieders in de Verenigde Staten.

1 uur geleden
Eigenaar luxemerk Cartier boekt recordomzet na feestdagen

GENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse luxeconcern Richemont, met dure merken als Chloé en Cartier, heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar een recordomzet behaald met de verkoop van zijn horloges en sieraden. Het concern profiteerde van consumenten die tijdens de feestdagen veel geld uitgaven aan de producten. Vooral in de Verenigde Staten en het Midden-Oosten waren ze gewild.

1 uur geleden
KLM mijdt luchtruim boven Iran nu volledig

SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt helemaal niet meer over Iran, ook nu het luchtruim weer is geopend. Het was doorgaans al niet gebruikelijk voor KLM om over Iran te vliegen, zegt een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij woensdag. Alleen bij de vlucht van Singapore naar Schiphol werd er weleens besloten het luchtruim te gebruiken, maar dat doet KLM nu ook niet meer.

1 uur geleden
Duitse economie groeit na twee jaren van krimp

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse economie is in 2025 voor het eerst in drie jaar gegroeid. De grootste economie van Europa is met 0,2 procent toegenomen, volgens voorlopige cijfers van het Duitse statistiekbureau Destatis.

1 uur geleden