Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB-baas Knot: economische klap tweede lockdown minder groot

DNB-baas Knot: economische klap tweede lockdown minder groot

AMSTERDAM (ANP) - De economische schade als gevolg van de tweede lockdown is minder groot dan die van de eerste lockdown. Bedrijven en werknemers in eurolanden konden zich gemakkelijker aanpassen aan de aangescherpte regels dan in het voorjaar, zegt president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot in een interview met Bloomberg TV. "We hebben allemaal een spoedcursus digitaliseren gehad."

Knot erkent dat de tweede reeks lockdowns, waardoor in bijvoorbeeld Nederland fysieke winkels dicht moesten, schadelijk is voor de economie. Maar die klap is minder hard omdat veel geledingen van de economie zich hebben kunnen aanpassen. Mensen waren bijvoorbeeld vertrouwder met digitale hulpmiddelen om vanuit huis te werken. "Het laat de flexibiliteit van de economie zien", aldus Knot. En waar Europese fabrieken na de corona-uitbraak vaak dicht moesten, is de klap voor de industrie nu veel minder groot dan in de eerste helft van 2020.

De Europese Centrale Bank (ECB) tuigde vorig jaar een massaal stimuleringsprogramma op om de recessie als gevolg van de pandemie te bestrijden. Met het opkopen van leningen voor een verwacht totaalbedrag van 1850 miljard euro hoopt de bank de rentes laag te houden. Daarnaast moeten uiterst goedkope leningen aan banken ervoor zorgen dat de kredietverstrekking aan bedrijven en huishoudens op peil blijft.

Knot, die ook deel uitmaakt van het ECB-bestuur, geef aan dat die lage rentes ook tot zorgen leiden over financiële bubbels. Doordat geld lenen zo goedkoop is en obligaties amper rendement opleveren, stijgen bijvoorbeeld de waarderingen van aandelen heel hard. "Ik ben bezorgd over bij-effecten van monetair beleid. Maar in crisistijd kunnen we nu weinig doen aan de wisselwerking. We houden altijd in de gaten of het beleid proportioneel is." De centralebankpresident gaf aan dat op een later moment kritisch gekeken moet worden naar de negatieve bijwerkingen van de lage rentes.

De ECB kampt de laatste maanden ook met de sterke euro. Doordat de munt duur is, zijn geïmporteerde producten relatief goedkoop. Als de inflatie in de eurozone om deze reden te laag blijft, heeft de ECB volgens Knot middelen achter de hand om de verdere stijging van de euro aan te pakken.

Meer uit Financieel

Dieprode cijfers op beurzen, AEX duikelt ruim onder 1000 punten

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen lieten dinsdag aan het einde van de ochtendhandel dieprode cijfers zien. De Amsterdamse AEX-index dook daarbij weer ruim onder de 1000 puntengrens. Beleggers maken zich zorgen dat de sterk stijgende energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten de inflatie weer kan aanwakkeren en de economische groei zal schaden.

4 minuten geleden
Inflatie eurozone stijgt tot 1,9 procent in februari

LUXEMBURG (ANP) - De prijzen in de eurozone zijn in februari gemiddeld 1,9 procent gestegen vergeleken met dezelfde maand vorig jaar, meldt Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. De inflatie viel daarmee hoger uit dan in januari. In de eerste maand van het jaar viel de inflatie nog terug tot 1,7 procent, van 2 procent in december.

19 minuten geleden
Politie corrigeert: toch geen wachtwoorden gelekt na hack Odido

DEN HAAG (ANP) - Bij de hack van Odido zijn toch geen inloggegevens en wachtwoorden gestolen. Maandag kwam de politie met een webpagina waarop Odido-klanten kunnen controleren of hun gegevens in handen van criminelen zijn gevallen. Op die pagina stond dat het mogelijk ook om wachtwoorden ging. Die informatie heeft de politie nu van de pagina verwijderd.

29 minuten geleden
Eerste vlucht vanuit Dubai naar Duitsland na begin oorlog Iran

FRANKFURT (ANP/DPA) - Ook in Duitsland komen de eerste vluchten aan vanuit de Verenigde Arabische Emiraten. Een woordvoerster van de luchthaven van Frankfurt meldt aan persbureau dpa dat een vliegtuig van Emirates Airlines onderweg is van Dubai naar de Duitse stad.

39 minuten geleden
IMF: te vroeg om impact oorlog op wereldeconomie te schatten

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het is nog te vroeg om een goede inschatting te geven van de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de economie van de regio en de gehele wereld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Het conflict heeft volgens het fonds al wel geleid tot verstoringen bij de handel en economische activiteit. Ook zijn de energieprijzen hard gestegen en is er onrust op de financiële markten

54 minuten geleden
ECB-bestuurder: rente niet alleen afhankelijk van energieprijzen

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kijkt bij het vaststellen van de rente in het eurogebied niet uitsluitend naar de energieprijzen. Dat zei de Franse centralebankpresident en ECB-bestuurder François Villeroy de Galhau dinsdag tijdens een persbijeenkomst in Parijs.

1 uur geleden
Reisbranche: dagelijks overleg met ministerie over Midden-Oosten

LEUSDEN (ANP) - De koepelorganisatie voor reisorganisaties ANVR houdt dagelijks overleg met het ministerie van Buitenlandse Zaken over mogelijkheden om in het Midden-Oosten gestrande reizigers naar Nederland te halen. Als zich mogelijkheden voordoen om mensen te repatriëren, moeten ze razendsnel handelen, legt een woordvoerster uit.

1 uur geleden