Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB-baas Knot: economische klap tweede lockdown minder groot

DNB-baas Knot: economische klap tweede lockdown minder groot

AMSTERDAM (ANP) - De economische schade als gevolg van de tweede lockdown is minder groot dan die van de eerste lockdown. Bedrijven en werknemers in eurolanden konden zich gemakkelijker aanpassen aan de aangescherpte regels dan in het voorjaar, zegt president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot in een interview met Bloomberg TV. "We hebben allemaal een spoedcursus digitaliseren gehad."

Knot erkent dat de tweede reeks lockdowns, waardoor in bijvoorbeeld Nederland fysieke winkels dicht moesten, schadelijk is voor de economie. Maar die klap is minder hard omdat veel geledingen van de economie zich hebben kunnen aanpassen. Mensen waren bijvoorbeeld vertrouwder met digitale hulpmiddelen om vanuit huis te werken. "Het laat de flexibiliteit van de economie zien", aldus Knot. En waar Europese fabrieken na de corona-uitbraak vaak dicht moesten, is de klap voor de industrie nu veel minder groot dan in de eerste helft van 2020.

De Europese Centrale Bank (ECB) tuigde vorig jaar een massaal stimuleringsprogramma op om de recessie als gevolg van de pandemie te bestrijden. Met het opkopen van leningen voor een verwacht totaalbedrag van 1850 miljard euro hoopt de bank de rentes laag te houden. Daarnaast moeten uiterst goedkope leningen aan banken ervoor zorgen dat de kredietverstrekking aan bedrijven en huishoudens op peil blijft.

Knot, die ook deel uitmaakt van het ECB-bestuur, geef aan dat die lage rentes ook tot zorgen leiden over financiële bubbels. Doordat geld lenen zo goedkoop is en obligaties amper rendement opleveren, stijgen bijvoorbeeld de waarderingen van aandelen heel hard. "Ik ben bezorgd over bij-effecten van monetair beleid. Maar in crisistijd kunnen we nu weinig doen aan de wisselwerking. We houden altijd in de gaten of het beleid proportioneel is." De centralebankpresident gaf aan dat op een later moment kritisch gekeken moet worden naar de negatieve bijwerkingen van de lage rentes.

De ECB kampt de laatste maanden ook met de sterke euro. Doordat de munt duur is, zijn geïmporteerde producten relatief goedkoop. Als de inflatie in de eurozone om deze reden te laag blijft, heeft de ECB volgens Knot middelen achter de hand om de verdere stijging van de euro aan te pakken.

Meer uit Financieel

Militair vliegtuig neergestort op Amerikaanse basis in Duitsland

SPANGDAHLEM (ANP/DPA) - Een militair vliegtuig is neergestort op een luchtmachtbasis van de Verenigde Staten in het westen van Duitsland. Een persoon raakte daarbij gewond, melden de lokale autoriteiten.

25 minuten geleden
Wall Street begint voorzichtig na sterke herstelrally AI-aandelen

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag met kleine koersuitslagen begonnen. Beleggers deden het rustig aan na de sterke herstelrally in AI-aandelen een dag eerder. Positieve berichten over de nieuwe persoonlijke AI-assistent van Facebook-eigenaar Meta zorgden maandag voor hernieuwd optimisme over AI bij beleggers op Wall Street.

1 uur geleden
Topbestuurder: ASML verkoopt geen chipmachines meer in Europa

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Chipmachinefabrikant ASML verkoopt momenteel geen enkele chipmachine in Europa, zegt bestuurder Frank Heemskerk, die verantwoordelijk is voor de wereldwijde publieke zaken van ASML.

1 uur geleden
Booking.com gaat telefoonnummers beter beschermen na datalek

AMSTERDAM (ANP) - Booking.com gaat telefoonnummers van Nederlandse gebruikers binnenkort beter beschermen tegen misbruik. De boekingssite maakt het vanaf volgende week niet meer mogelijk om telefoonnummers van gebruikers buiten het platform te delen. De nummers zijn dan alleen nog beschikbaar op het platform zelf. Het bedrijf neemt deze maatregel om te voorkomen dat gebruikers de dupe worden van een datalek, zoals die bij Booking.com van afgelopen april.

3 uur geleden
Chemieconcern Ineos legt drie Engelse fabrieken stil

LONDEN (ANP) - Chemieconcern Ineos legt drie fabrieken in de Noord-Engelse stad Hull stil vanwege de hoge energieprijzen. Het gaat volgens het bedrijf om de laatste drie Europese productielocaties van "wereldschaal" voor acetyl, een groep grondstoffen voor producten als medicijnen, bouwmaterialen en schoonmaakmiddelen.

3 uur geleden
Oud-Martinair-vrachtvliegers hebben toch recht op loon van KLM

AMSTERDAM (ANP) - Voormalige vrachtvliegers van Martinair hebben toch recht op loon van luchtvaartmaatschappij KLM. Dat oordeelt het gerechtshof Amsterdam in hoger beroep. Het gaat om ongeveer 250 oud-vliegers.

4 uur geleden
Advocaat Van Eerd wil vonnis van tafel en veel nieuw onderzoek

ZWOLLE (ANP) - Oud-Jumbo-baas Frits van Eerd is te zwaar gestraft en ten onrechte veroordeeld. Dat stelt Daan Doorenbos, advocaat van de gevallen supermarktondernemer, tijdens de regiezitting in het hoger beroep bij het gerechtshof in Zwolle. Volgens hem moet het vonnis volledig van tafel en moet er veel nieuw onderzoek worden gedaan.

4 uur geleden