Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB-baas Klaas Knot wijst opnieuw op voordelen van eurobonds

DNB-baas Klaas Knot wijst opnieuw op voordelen van eurobonds

AMSTERDAM (ANP) - President Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) heeft zondag opnieuw gewezen op de voordelen van eurobonds om de gezamenlijke Europese defensie-inspanningen te financieren. "De Nederlandse belangen zijn op dit moment, denk ik, toch wel een beetje breder dan alleen het renteverschil op Nederlandse obligaties versus het renteverschil op gezamenlijk gefinancierde obligaties", zei het centralebankhoofd in televisieprogramma WNL Op Zondag.

"We praten over defensie. Dat is een publiek goed. Dat betekent dat andere landen meeprofiteren van wat wij eraan doen. Maar dat wij ook meeprofiteren van wat andere landen eraan doen. Dus dat moet je samen doen", gaf hij aan. Donderdag zei Knot al dat de Nederlandse politiek een beetje hyperventileert over een mogelijke uitgifte van eurobonds. "De keuze voor dit soort financieringsinstrumenten is aan de politiek, daar wil ik niet in komen. Maar ik vind wel dat die keuze gebaseerd moet zijn op een rationele afweging."

Europese leiders hebben afgelopen week nog geen conclusie getrokken over de manier waarop hun defensieplannen moeten worden gefinancierd. De Europese Commissie wil onder meer leningen verstrekken aan lidstaten zodat zij defensiematerieel kunnen kopen of produceren. Dat zou gaan om een bedrag van 150 miljard euro. In de Nederlandse politiek is al langer weerstand tegen gemeenschappelijke schulduitgifte omdat dit voor Nederland tot een hogere rentelast zou leiden.

Volgens Knot zou 150 miljard euro aan gezamenlijke leningen betekenen dat Nederland enkele tientallen miljoenen euro's meer kwijt is. "Dat is geld waarmee je op de begroting andere dingen kunt doen. Maar ik vraag dan wel al even aan de Tweede Kamer, welk probleem heeft u liever op uw bord? Een begrotingsprobleem van enkele tientallen miljoenen? Of het probleem van toch onvoldoende afschrikwekkende werking van onze defensie? En meneer Poetin die een serieuze beweging richting de Baltische Staten zou maken?"

Meer uit Financieel

Europese Commissie vindt zuivelheffingen China onrechtvaardig

BRUSSEL (ANP/RTR) - De voorlopige importheffingen die China oplegt op bepaalde zuivelproducten uit de Europese Unie zijn volgens een woordvoerder van de Europese Commissie "onrechtvaardig en onnodig". De heffingen tussen de 21,9 en 42,7 procent gaan dinsdag in.

1 uur geleden
China legt voorlopige heffingen op bepaalde zuivelproducten EU op

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China legt voorlopige importheffingen op bepaalde zuivelproducten uit de Europese Unie op. De heffingen lopen uiteen van 21,9 tot 42,7 procent en gaan dinsdag in, aldus het Chinese ministerie van Handel. De voorlopige heffingen gaan ook gelden voor FrieslandCampina.

4 uur geleden
AEX-index begint licht hoger aan verkorte handelsweek voor kerst

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met kleine winst begonnen aan een verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.

5 uur geleden
Kweekvleesmaker Meatable houdt na geldproblemen op te bestaan

LEIDEN (ANP) - Kweekvleesmaker Meatable wordt opgeheven. Volgens de Britse investeerder Agronomics, die miljoenen stak in de onderneming, heeft Meatable dit jaar te maken gehad met verschillende voorziene en onvoorziene risico's en onzekerheden. Daarbij was Meatable niet in staat voldoende financiering te verkrijgen van bestaande aandeelhouders en nieuwe investeerders.

6 uur geleden
Koperprijs naar nieuw record van bijna 12.000 dollar per ton

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van koper nadert de 12.000 dollar per ton, een nieuw recordniveau. De koperprijs is dit jaar bezig met een grote opmars, mede door zorgen over een krap aanbod en de verwachting van een verder stijgende vraag naar het industriële metaal dat onder meer belangrijk is voor de energietransitie, maar ook voor AI-datacenters.

6 uur geleden
Supermarkten stunten rond kerst meer met vlees, zegt Wakker Dier

AMSTERDAM (ANP) - Supermarkten stunten in aanloop naar kerst ruim drie keer zoveel met vlees als in een gemiddelde week, meldt stichting Wakker Dier. De organisatie spitte de kerstfolders door van de tien grootste supermarktketens. Als het aan die bedrijven ligt, wordt dit jaar weer vooral veel gegourmet tijdens de feestdagen. Gourmetvlees komt veel voor in de folders en is goed voor bijna een kwart van alle vleesaanbiedingen, stelt de stichting die opkomt voor het dierenwelzijn in de veehouderij.

6 uur geleden
Nederlandse bedrijfsinvesteringen lopen licht terug

DEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in oktober licht gedaald. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) daalden de investeringen met 0,4 procent in vergelijking met een jaar eerder. In september was nog sprake van een stijging met 2,7 procent na twee maanden van krimp.

7 uur geleden