
DNB-baas: ECB blijft rente verhogen tot inflatiedoel is gehaald
PRAAG (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) zal de rentes blijven verhogen tot het moment dat het inflatiedoel van 2 procent is behaald. Dat zei Klaas Knot, de baas van De Nederlandsche Bank (DNB) in een speech tijdens een conferentie van denktank Eurofi in Tsjechië.
"De sterke prijsstijging van met name energie en grondstoffen heeft samenlevingen over de hele wereld met kracht getroffen", aldus Knot. "De inflatie, die het omslagpunt voorbij is, vreet aan consumptie- en investeringscapaciteit en frustreert de financiële planning." In een reactie op de hoge inflatie verhoogde de ECB de beleidsrente donderdag met een historische stap van 0,75 procentpunt. Volgens Knot houdt de ECB deze lijn vast tot de inflatievooruitzichten zich hebben gestabiliseerd rond het streefcijfer op de middellange termijn.
Volgens Knot worden renteverhogingen niet lichtzinnig genomen. "In de eerste plaats zijn sommige van de belangrijkste inflatoire factoren van geïmporteerde aard. Dit maakt ons niet alleen collectief armer omdat we meer euro's in het buitenland uitgeven, maar maakt het ook moeilijker om de inflatie onder controle te houden", aldus Knot. In de tweede plaats moeten centrale bankiers volgens hem de balans zien te houden tussen inflatiebeheersing en behoud van financiële stabiliteit. "In de nasleep van de pandemie hebben de schuldniveaus en de waarderingen van bezittingen een hoogtepunt bereikt", zei Knot. "Beide maken ons systeem kwetsbaar voor onordelijke marktcorrecties en grensoverschrijdende overloopeffecten."
Verder waarschuwt Knot dat nu het monetaire beleid wordt verkrapt, de Europese regeringen moeten oppassen dat ze geen algemene fiscale steunmaatregelen nemen. "In plaats daarvan moeten gerichte begrotingsmaatregelen worden genomen om de steun daar te verdelen waar hij het hardst nodig is."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De massaclaim van de Consumentenbond tegen Booking.com heeft in minder dan een week al meer dan 130.000 aanmeldingen ontvangen. Een woordvoerster van de bond noemt dat "heel veel". Na de aankondiging van de claim donderdag lag de aanmeldwebsite er zelfs tijdelijk uit door de grote hoeveelheid aanmeldingen. Inmiddels werkt alles weer en blijven de aanmeldingen binnenstromen.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten betalen over de grens, wel degelijk een stuk minder voor hun boodschappen dan in Nederland. Dat stelt de Consumentenbond na een peiling bij dertig supermarktketens in België, Duitsland en Frankrijk. Daarmee is er weer een studie naar de prijzen in de supermarkt. Eerder dit jaar wierp toenmalig NSC-Kamerlid Pieter Omtzigt de discussie over dure boodschappen opnieuw op, door te wijzen op het prijsverschil van een potje appelmoes bij Albert Heijn in Nederland en België.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag afwachtend begonnen aan de tweede helft van het jaar. Beleggers deden het rustig aan en hielden vooral de ontwikkelingen rond de handelsgesprekken tussen de Verenigde Staten en de belangrijkste handelspartners in de gaten. Volgende week loopt de deadline voor de tijdelijke opschorting van de Amerikaanse importheffingen af.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland dreigt op technologisch en economisch gebied achterop te raken bij landen als Zuid-Korea, de Verenigde Staten en China die miljarden investeren in belangrijke sleuteltechnologieën, waarschuwt TNO. Om dat te voorkomen roept de onderzoeksorganisatie de overheid op om gericht te investeren in de ontwikkeling van hightechmegaclusters om nieuwe techkampioenen te creëren.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Energiebedrijven Vattenfall, Eneco, Essent, Greenchoice, Energiedirect en Budget Thuis worden gedagvaard om prijsverhogingen bij variabele energiecontracten. Dat heeft de Stichting Eerlijke Handelspraktijken laten weten. Volgens claimorganisatie gaat haar eerder aangekondigde massaclaim tegen de energiesector daarmee officieel van start.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Volksbank gaat vanaf dinsdag formeel verder onder de nieuwe merknaam ASN Bank. De staatsbank maakte in december al bekend dat afscheid wordt genomen van de dochtermerken SNS, RegioBank en BLG Wonen en dat het bedrijf dan doorgaat met de merknaam ASN Bank.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft de overname afgerond van de Duitse bank Hauck Aufhäuser Lampe (HAL). Daardoor wordt Bethmann Bank, de vermogensbeheertak van ABN AMRO in Duitsland, daar een van de grootste bankspelers voor vermogende particuliere klanten en familiebedrijven.
2 uur geleden