DNA gevonden van vrouw die 20.000 jaar geleden hanger droeg
LEIDEN (ANP) - Op een hanger van ongeveer 20.000 jaar oud is DNA-materiaal van een vrouw gevonden. Deze vrouw droeg toen waarschijnlijk het sieraad, melden onderzoekers van de Universiteit Leiden. Ze schrijven erover in het belangrijke wetenschapsblad Nature. De wetenschappers zeggen dat het de eerste keer is dat genetisch materiaal is gebruikt om de drager van een oud voorwerp te vinden.
De onderzoekers zeggen dat het is uitgesloten dat het DNA later op de hanger is beland. "Het was alleen dankzij de zeer nauwkeurige manier van werken van de archeologen die de opgraving deden, met handschoenen aan en gezichtsmaskers op, waardoor de succesvolle verwerving van dit oude menselijke DNA mogelijk was", zegt geneticus Matthias Meyer in een verklaring.
Het oude sieraad hoefde niet te worden beschadigd om het DNA te verkrijgen. Het werd geweekt en gewassen in fosfaatbaden die steeds iets warmer waren. In het waswater zat het vrijgekomen genetische materiaal.
Oude steentijd
Uit het DNA-materiaal valt niet veel af te leiden over wie de draagster van de hanger was. Wel lijkt ze genetisch verwant aan mensen uit Siberië en de oorspronkelijke inwoners van het Amerikaanse continent.
De hanger is gemaakt van de tand van een wapiti, een soort hert. Het sieraad komt uit de oude steentijd, een periode die enkele miljoenen jaren geleden begon en zo'n 12.000 jaar geleden eindigde rond de laatste ijstijd. De vroege mensen die toen leefden, gebruikten stenen in hun dagelijks leven, bijvoorbeeld als vuistbijl.
De versiering werd gevonden in de Denisovagrot, een belangrijke archeologische locatie in het oosten van Rusland. In en rond de grot zijn veel voorwerpen van tienduizenden jaren geleden opgegraven, waaronder naalden, versierselen en dierenbotten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) bekijkt de mogelijkheden om "enkele personen" medisch te evacueren van het cruiseschip MV Hondius. Dat meldt een woordvoerder.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In de KB nationale bibliotheek in Den Haag is "een bijzondere vondst van verzetsmateriaal uit de Tweede Wereldoorlog" gedaan, meldt de organisatie in een persbericht. Het gaat onder meer om vervalste persoonsbewijzen en ontheffingen, foto's van gebombardeerde steden en voedselkaarten voor concentratiekampen.
18 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse krijgsmacht waarschuwt de Amerikaanse marine aan te zullen vallen als deze de Straat van Hormuz binnenvaart, schrijven Iraanse staatsmedia. De Verenigde Staten kondigden zondagavond aan vanaf maandag schepen door de belangrijke zeestraat te begeleiden. Iran benadrukt dat veilige doorgang moet worden gecoördineerd met het land.
50 minuten geledenUTRECHT (ANP) - ProRail verwacht dat het treinverkeer tussen Utrecht en Den Haag rond 09.00 uur weer wordt vrijgegeven. De seinstoring bij Moordrecht, waardoor er geen treinen konden rijden, is verholpen. Er was daar een kabel kapot gegaan.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam een "ongelooflijk laffe daad" genoemd op haar socialemediakanalen. Halsema spreekt van "vernielzucht en opzettelijke beschadiging van ons nationale monument".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinet en Kamerleden reageren boos op de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam op de dag dat Nederland de doden van de Tweede Wereldoorlog en andere oorlogen herdenkt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft nog geen hulpverzoeken ontvangen van Nederlandse opvarenden van cruiseschip MV Hondius. Drie opvarenden van dat schip zijn overleden nadat ze ziek werden op het schip. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) testte er zeker één positief op het hantavirus. Het schip ligt nu voor de kust van Kaapverdië.
2 uur geleden