DJI vindt geen aanwijzingen voor omkoping door Khalid Kasem
DEN HAAG (ANP) - De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) heeft geen aanwijzingen gevonden voor omkoping van een medewerker van de dienst door voormalig advocaat en presentator Khalid Kasem. Dat blijkt uit een onderzoek dat de DJI instelde na een artikel in het AD. De krant schreef over geluidsopnames gemaakt door wijlen Peter R. de Vries. Daarop zou te horen zijn dat Kasem erkent een selectiefunctionaris te hebben omgekocht. Kasem heeft dat later ontkend.
De onderzoekers van Bureau Integriteit van de DJI concluderen "dat het niet aannemelijk is dat er sprake is van een integriteitsschending". Het onderzoek bestond uit een analyse van bestaande procedures en verdiepende interviews.
De DJI zegt dat een selectiefunctionaris geen bepalende rol heeft bij de beslissing om een gevangene vrij te laten. Dat gebeurt op basis van een advies van de penitentiaire inrichting (PI), aldus de organisatie. "Een afwijkend besluit door een selectiefunctionaris valt onmiddellijk op bij de PI."
Omkoopbaar
Directeur-generaal van de DJI Wim Saris noemt het "goed" dat er geen aanwijzingen zijn gevonden voor de omkoping. "Integriteit is een kernwaarde van DJI. Een bewering dat een van onze collega's omkoopbaar is dan wel is omgekocht is zeer ernstig en heeft grote impact op medewerkers."
Eerder oordeelde ook de deken van de Amsterdamse Orde van Advocaten al geen aanwijzingen te hebben gevonden voor omkoping van selectiefunctionarissen of pogingen daartoe door Kasem. Wel kreeg hij een formele waarschuwing omdat hij in één geval ongepaste uitlatingen tegen een cliënt deed om een factuur betaald te krijgen.
Beschuldigingen
De beschuldigingen aan het adres van Kasem zijn nog onderwerp van onderzoek door de rijksrecherche. Ook ligt er nog een klacht bij de deken van de Amsterdamse Orde van Advocaten. Die is ingediend door zijn oud-werkgever advocaat Geertjan van Oosten. Hij verwijt Kasem dat hij in een uitgelekt gesprek zou hebben gezegd dat omkopingspraktijken van medewerkers van de DJI op het kantoor van Van Oosten een gangbare werkwijze waren.
Woensdag maakte BNNVARA bekend dat Kasem voorlopig niet terugkeert op televisie. Na een gesprek concludeerden de betrokkenen dat dit "vanwege alle discussie rond zijn persoon" niet aan de orde is.
Meer uit Binnenland
HAAKSBERGEN (ANP) - Een meerderheid van de Haaksbergse gemeenteraad heeft er vertrouwen in dat het asielreferendum in de Twentse gemeente rechtmatig is verlopen en stemt in met een lijst criteria die gaat gelden bij de locatiekeuze voor asielopvang.
4 uur geledenROERMOND (ANP) - In Roermond is afgelopen vrijdag een gedetineerde ontsnapt aan zijn begeleiders na een ziekenhuisbezoek. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) na berichtgeving door het AD. De man is nog voortvluchtig.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
8 uur geleden