Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Diverse medicijnen raken vergunning kwijt om rammelend onderzoek

Diverse medicijnen raken vergunning kwijt om rammelend onderzoek

UTRECHT (ANP) - Diverse medicijnen die zijn getest door een Indiaas onderzoekscentrum, mogen binnenkort waarschijnlijk niet meer worden verkocht in Nederland. Het bedrijf Synchron Research Services heeft onderzoeken naar de medicijnen niet volgens de regels uitgevoerd. Daarom adviseert het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) de vergunningen voor de middelen te schorsen. De Nederlandse medicijnautoriteit CBG wil dat advies opvolgen.

Fabrikanten van de medicijnen in kwestie krijgen nog de kans om bezwaar te maken tegen de schorsing. De deadline daarvoor is 13 juni, laat een woordvoerster van het CBG weten. Tot die tijd mogen apothekers de bewuste medicijnen blijven uitgeven. Als de schorsing doorgaat, mag dat niet meer.

De gezondheidsdiensten hebben geen aanwijzingen dat met de veiligheid iets mis is. Een terugroepactie is daarom niet nodig volgens de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). Op de site van het CBG staat een overzicht met de middelen waar het om gaat. Op die lijst staan specifieke varianten van middelen als nortriptyline, een antidepressivum, en atorvastatine, dat het cholesterol verlaagt.

Vervangende medicijnen

Patiënten krijgen het advies de medicijnen te blijven gebruiken, tenzij een medisch professional anders aanraadt. "Stop nooit zomaar met uw medicijn zonder overleg met uw arts of apotheker."

Voor twee medicijnen tegen epilepsie, clobazam en clonazepam, maakt de medicijnautoriteit een uitzondering, omdat hiervoor te weinig gelijkwaardige alternatieven op de markt zijn. Overstappen op andere medicatie kan voor epilepsiepatiënten bovendien "zeer ingrijpend zijn", voegt het CBG eraan toe. Voor alle overige middelen zijn vervangende medicijnen beschikbaar van andere fabrikanten.

Tekortkomingen

In totaal wil het CBG 21 middelen verbieden. Daarvan zijn er negen daadwerkelijk te koop in Nederland. De middelen die straks niet meer verkocht mogen worden, zijn zogeheten generieke medicijnen. Dat zijn merkloze middelen die hetzelfde doen als een merkmedicijn, maar goedkoper zijn. Met studies moet wel goed worden aangetoond dat ze echt gelijkwaardig zijn. Daar zit het probleem: "Door de tekortkomingen zijn er twijfels over de kwaliteit van de onderzoeken", aldus de medicijnautoriteit.

Om de medicatie toch nog hier te mogen verkopen, zullen farmaceuten die met Synchron hebben samengewerkt nieuw onderzoek van hogere kwaliteit moeten laten zien. Het is de vraag of dat lukt op zo'n korte termijn.

Meer uit Gezond

Hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren op spoedeisende hulp

AMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.

1 dag geleden
Plastisch chirurgen behandelden 93 vuurwerkslachtoffers

UTRECHT (ANP) - Plastisch chirurgen hebben rond de jaarwisseling 93 vuurwerkslachtoffers behandeld. De Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) spreekt van een forse stijging. Vorig jaar ging het om 62 patiënten.

3 dagen geleden
Medicijntekorten in 2025 met ongeveer een derde gedaald

DEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.

6 dagen geleden
Onderzoek: nog veel onduidelijkheid over vergoedingen ggz in 2026

DEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.

1 week geleden
Griepcijfers dalen weer, van epidemie geen sprake

UTRECHT (ANP) - Huisartsen zien een vermindering in het aantal patiënten met griepachtige klachten. Voor elke 100.000 inwoners gingen er afgelopen week 21 naar de huisarts met verschijnselen die op griep duiden. Dat blijkt uit gebundelde huisartsendata van gezondheidsinstituut Nivel.

1 week geleden
Handchirurgen: verdubbeling van amputaties door illegaal vuurwerk

DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal jongeren dat een hand of arm is verloren door exploderend vuurwerk meer dan verdubbeld. Dat komt volgens de Nederlandse Vereniging voor Handchirurgie (NVvH) vooral door "de illegale Cobra".

2 weken geleden
Arbodiensten: meeste ziekteverzuim in 2025 door stress en griep

UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.

2 weken geleden