Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Diverse ideeën voor besteding dwangsom bij fracties Westerwolde

Diverse ideeën voor besteding dwangsom bij fracties Westerwolde

TER APEL (ANP) - Raadsfracties in Westerwolde hebben uiteenlopende ideeën voor de besteding van het geld dat het COA als dwangsom moet betalen. Volgens de gemeente moet de raad beslissen wat er met het geld gebeurt.

Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) moet Westerwolde 15.000 euro betalen per dag dat het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel hoger is dan 2000 mensen. De regel ging in de nacht van woensdag op donderdag in. Donderdag en vrijdag was het aantal asielzoekers in Ter Apel hoger dan de gestelde grens. De dwangsom kan oplopen tot maximaal 1,5 miljoen euro.

Wat betreft de VVD in de raad van Westerwolde moet het geld voorlopig nog niet worden uitgegeven. Raadslid Klaas Buigel wil eerst afwachten of het aantal asielzoekers dat naar Ter Apel komt weer dusdanig op gaat lopen dat er mensen buiten moeten slapen. Dan is geld nodig voor noodopvang. Daarnaast heeft Westerwolde volgens Buigel hoge kosten gemaakt voor de rechtszaak tegen het COA. "En natuurlijk mogen inwoners zich ook melden" als ze ideeën hebben voor de besteding van het geld.

Bestemming

Edith van der Horst van Ecologisch Alternatief vindt dat het geld moet gaan naar het verbeteren van de leefomstandigheden van de mensen die in het aanmeldcentrum verblijven. Het COA is verantwoordelijk voor de situatie in het centrum zelf, maar Van der Horst vindt dat de gemeente wel kan investeren in bijvoorbeeld een gratis bibliotheekkaart of cursussen. "Of je kunt denken aan iets als buddy's. Als het daar rustig is en goed gaat, is er ook veel minder ellende."

Voor Herma Hemmen van de Lijst Hemmen "heeft het de voorkeur" om het geld te besteden aan compensatie voor ondernemers die schade hebben geleden door de situatie in het aanmeldcentrum, bijvoorbeeld door winkeldiefstal. "Maar ook inkomstenderving, doordat het imago van het dorp slechter is geworden." Het geld mag van haar ook gaan naar andere delen van Westerwolde, die minder aandacht hebben gekregen van de gemeente de afgelopen tijd.

Het college in Westerwolde bestaat uit Gemeentebelangen, CDA en PvdA. Gemeentebelangen liet donderdag weten dat het geld bijvoorbeeld kan gaan naar inwoners die schade hebben geleden door de opvang van asielzoekers. Het CDA wilde niet direct reageren en verwees naar het college. De andere partijen, PvdA, GroenLinks en PVV, waren niet direct bereikbaar voor commentaar.

Meer uit Binnenland

Het Hogeland stuurt COA waarschuwingsbrief over azc Uithuizen

UITHUIZEN (ANP) - In een waarschuwingsbrief aan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) verzoekt de Groningse gemeente Het Hogeland om de noodopvanglocatie in Uithuizen te beëindigen. De gemeente geeft het COA een "hersteltermijn" van drie maanden, meldt zij dinsdag.

1 uur geleden
OM: 16-jarig slachtoffer moest naam Zoro kerven in eigen lichaam

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de 20-jarige Mohammed H. uit Purmerend ervan dat hij een 16-jarig meisje in Rotterdam heeft mishandeld door haar online onder druk te zetten en op te dragen zichzelf te snijden. Volgens het OM moest het slachtoffer tussen 30 april en 10 juli met een scherp voorwerp de naam Zoro in haar lichaam kerven, waardoor ze littekens opliep.

1 uur geleden
Bi+ Nederland: 442.000 bi+ mensen psychisch ongezond

AMSTERDAM (ANP) - Naar schatting voelen 442.000 bi+ mensen in Nederland zich psychisch ongezond. Dat stelt Bi+ Nederland op basis van een eigen omrekening van cijfers uit de nieuwe lhbtiqa+-monitor. Ook hebben bi+ mensen vaker dan homoseksuele en lesbische mensen in het afgelopen jaar een suïcidepoging gedaan.

1 uur geleden
Neerslag op komst, maar nog steeds lage afvoer in Maas en Rijn

DEN HAAG (ANP) - De kans op neerslag neemt de komende periode in Nederland en in stroomgebieden van de Maas en de Rijn toe, maar de afvoer van deze rivieren is op dit moment "onveranderd uitzonderlijk laag". Dat staat in de dinsdag bijgewerkte 'droogtemonitor' van Rijkswaterstaat. De lage afvoer van water heeft gevolgen voor scheepvaart, natuur en waterkwaliteit.

2 uur geleden
OM eist negen jaar cel tegen moeder voor doodschudden baby

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag bij de rechtbank in Den Haag negen jaar cel geëist tegen de 34-jarige Faristha S. voor doodslag op haar 10 maanden oude zoontje. De vrouw zou het jongetje op 14 april 2023 door elkaar hebben geschud, waardoor het ernstig hersenletsel opliep. Het kind overleed op 9 mei 2023 in een ziekenhuis.

2 uur geleden
Monitor: acceptatie van lhbtiqa+-personen neemt licht af

UTRECHT (ANP) - De acceptatie van homoseksuele en lesbische personen is de afgelopen twee jaar niet toegenomen, terwijl die van transgender, non-binaire en intersekse personen licht is gedaald. Dat staat in de lhbtiqa+-monitor van Movisie. Dat kenniscentrum doet samen met Ipsos I&O en adviesbureau Panteia elke twee jaar onderzoek naar de leefsituatie van lhbtiqa+-personen en de opvattingen over hen in Nederland.

3 uur geleden
Rijks ruimt plek eregalerij in voor twee schilderijen De Kooning

AMSTERDAM (ANP) - In de eregalerij van het Rijksmuseum in Amsterdam zijn van 9 oktober tot en met 17 januari twee topstukken te zien van Willem de Kooning. Woman I (1950-1952) en Woman and Bicycle (1952-1953) hangen daar in een eigen kabinet, vlak naast Rembrandts Nachtwacht. De werken zijn een extra eerbetoon naast de overzichtstentoonstelling die het museum wijdt aan de Nederlands-Amerikaanse schilder.

3 uur geleden