Diverse ideeën voor besteding dwangsom bij fracties Westerwolde
TER APEL (ANP) - Raadsfracties in Westerwolde hebben uiteenlopende ideeën voor de besteding van het geld dat het COA als dwangsom moet betalen. Volgens de gemeente moet de raad beslissen wat er met het geld gebeurt.
Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) moet Westerwolde 15.000 euro betalen per dag dat het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel hoger is dan 2000 mensen. De regel ging in de nacht van woensdag op donderdag in. Donderdag en vrijdag was het aantal asielzoekers in Ter Apel hoger dan de gestelde grens. De dwangsom kan oplopen tot maximaal 1,5 miljoen euro.
Wat betreft de VVD in de raad van Westerwolde moet het geld voorlopig nog niet worden uitgegeven. Raadslid Klaas Buigel wil eerst afwachten of het aantal asielzoekers dat naar Ter Apel komt weer dusdanig op gaat lopen dat er mensen buiten moeten slapen. Dan is geld nodig voor noodopvang. Daarnaast heeft Westerwolde volgens Buigel hoge kosten gemaakt voor de rechtszaak tegen het COA. "En natuurlijk mogen inwoners zich ook melden" als ze ideeën hebben voor de besteding van het geld.
Bestemming
Edith van der Horst van Ecologisch Alternatief vindt dat het geld moet gaan naar het verbeteren van de leefomstandigheden van de mensen die in het aanmeldcentrum verblijven. Het COA is verantwoordelijk voor de situatie in het centrum zelf, maar Van der Horst vindt dat de gemeente wel kan investeren in bijvoorbeeld een gratis bibliotheekkaart of cursussen. "Of je kunt denken aan iets als buddy's. Als het daar rustig is en goed gaat, is er ook veel minder ellende."
Voor Herma Hemmen van de Lijst Hemmen "heeft het de voorkeur" om het geld te besteden aan compensatie voor ondernemers die schade hebben geleden door de situatie in het aanmeldcentrum, bijvoorbeeld door winkeldiefstal. "Maar ook inkomstenderving, doordat het imago van het dorp slechter is geworden." Het geld mag van haar ook gaan naar andere delen van Westerwolde, die minder aandacht hebben gekregen van de gemeente de afgelopen tijd.
Het college in Westerwolde bestaat uit Gemeentebelangen, CDA en PvdA. Gemeentebelangen liet donderdag weten dat het geld bijvoorbeeld kan gaan naar inwoners die schade hebben geleden door de opvang van asielzoekers. Het CDA wilde niet direct reageren en verwees naar het college. De andere partijen, PvdA, GroenLinks en PVV, waren niet direct bereikbaar voor commentaar.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag voor de rechtbank in Utrecht taakstraffen van 40 tot 200 uur geëist tegen vier vrouwen voor grafschennis. De verdachten zouden op 11 september 2021 hebben deelgenomen aan een paranormale sessie op de begraafplaats Rusthof bij Amersfoort.
4 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Amsterdam tien jaar cel geëist tegen de 34-jarige Soufiane El A., voor het beroven, verkrachten en opsluiten van twee vrouwen. "Een buitengewoon nare zaak", aldus de officier van justitie.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) roept Nederlanders in de regio tussen het Spaanse Madrid en Andalusië op hun familie of vrienden te laten weten hoe het met ze gaat. Bij de plaats Urda, circa 100 kilometer ten zuiden van Madrid, botsten woensdag twee hogesnelheidstreinen op elkaar. Daarbij zijn volgens verschillende Spaanse media tientallen doden gevallen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft tientallen servers in beslag genomen in een internationaal onderzoek naar een malafide hostingbedrijf. De onderneming wordt ervan verdacht medeplichtig te zijn aan het mogelijk maken van cybercriminaliteit.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - President Zelensky van Oekraïne brengt woensdag een bezoek aan Nederland. In de middag ontmoet hij premier Jetten op het Catshuis. In de avond volgt een bezoek aan koning Willem-Alexander op Paleis Huis ten Bosch.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven krijgt als het aan het kabinet ligt een grotere rol in de wederopbouw van Oekraïne na de oorlog met Rusland. Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) is in Kyiv om daarover te praten, samen met voorzitter Coen van Oostrom van werkgeverskoepel VNO-NCW.
4 uur geledenLEIDEN (ANP) - Kinderen worden nog altijd niet goed genoeg gehoord en beschermd tegen onveiligheid en geweld. Ook heeft de overheid onvoldoende zicht op het aantal kinderen in Nederland dat opgroeit in een onveilige situatie. Dat stelt het Kinderrechtencollectief in de jaarlijkse monitor Kinderrechten in Beweging. De organisatie voert woensdagmiddag actie bij de Tweede Kamer.
7 uur geleden