Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Dit najaar weer coronaprik voor zorgmedewerkers en kwetsbaren

Dit najaar weer coronaprik voor zorgmedewerkers en kwetsbaren

DEN HAAG (ANP) - Zorgmedewerkers en mensen in risicogroepen kunnen dit najaar een nieuwe prik halen tegen het coronavirus, schrijft minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid) in een brief aan de Tweede Kamer. Hij neemt hiermee het advies over dat de Gezondheidsraad vorige week uitbracht. Het aantal mensen dat in aanmerking komt voor een vaccinatie is volgens het ministerie 7,5 miljoen, maar op basis van eerdere rondes zullen naar verwachting ongeveer 4 miljoen mensen echt een prik laten zetten.

Mensen behoren tot een risicogroep als ze 60 jaar of ouder zijn of als ze om medische redenen meer gevaar lopen. Het hier gaat bijvoorbeeld om mensen met een afweerstoornis. Ook de groep die jaarlijks wordt opgeroepen voor een griepprik komt in aanmerking voor een vaccinatie. Zorgmedewerkers mogen een prik halen als zij direct contact hebben met patiënten. Zwangere vrouwen kunnen het hele jaar door worden gevaccineerd. "Het is nodig omdat het met name de kans op ernstige ziekte en op ziekenhuisopname aanzienlijk verkleint", zegt Kuipers.

Het is volgens Kuipers niet nodig om de rest van de bevolking een prik tegen het coronavirus te geven. Deze groep is namelijk voldoende beschermd volgens de minister omdat zij eerder besmet zijn geweest, zijn gevaccineerd of beide. Bovendien is de kans dat ze ernstig ziek worden door het coronavirus relatief klein. In specifieke gevallen mogen ook niet-kwetsbare mensen een vaccinatie halen. Dat kan bijvoorbeeld als een gezinslid tot een risicogroep behoort of als iemand zich ernstige zorgen maakt om ziek te worden.

XBB-variant

De bewindsman mikt erop dat de eerste prikken worden gezet in oktober. Mensen krijgen een door BioNTech/Pfizer ontwikkeld nieuw vaccin toegediend dat is toegespitst op de XBB-variant van het coronavirus. Die variant circuleert nu veel en is een subvariant van omikron. Als dat vaccin onverhoopt nog niet op tijd beschikbaar is, zal Kuipers zich beraden op een ander vaccin dat nog voldoet.

De vaccinaties worden uitgevoerd door de GGD'en. Kuipers heeft hen gevraagd voorbereidingen te treffen. Huisartsen krijgen geen rol. Dat ligt deze keer niet voor de hand, zegt de minister desgevraagd, omdat deze ronde niet samenvalt met de jaarlijkse griepprik. Bovendien hebben huisartsen het volgens hem al druk.

Advies Gezondheidsraad

De minister neemt later nog een besluit over het advies van de Gezondheidsraad om elk jaar in de herfst te vaccineren tegen het coronavirus.

Meer uit Gezond

Hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren op spoedeisende hulp

AMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.

1 dag geleden
Plastisch chirurgen behandelden 93 vuurwerkslachtoffers

UTRECHT (ANP) - Plastisch chirurgen hebben rond de jaarwisseling 93 vuurwerkslachtoffers behandeld. De Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) spreekt van een forse stijging. Vorig jaar ging het om 62 patiënten.

3 dagen geleden
Medicijntekorten in 2025 met ongeveer een derde gedaald

DEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.

6 dagen geleden
Onderzoek: nog veel onduidelijkheid over vergoedingen ggz in 2026

DEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.

1 week geleden
Griepcijfers dalen weer, van epidemie geen sprake

UTRECHT (ANP) - Huisartsen zien een vermindering in het aantal patiënten met griepachtige klachten. Voor elke 100.000 inwoners gingen er afgelopen week 21 naar de huisarts met verschijnselen die op griep duiden. Dat blijkt uit gebundelde huisartsendata van gezondheidsinstituut Nivel.

1 week geleden
Handchirurgen: verdubbeling van amputaties door illegaal vuurwerk

DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal jongeren dat een hand of arm is verloren door exploderend vuurwerk meer dan verdubbeld. Dat komt volgens de Nederlandse Vereniging voor Handchirurgie (NVvH) vooral door "de illegale Cobra".

2 weken geleden
Arbodiensten: meeste ziekteverzuim in 2025 door stress en griep

UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.

2 weken geleden