Dit jaar ruim 400.000 ontheemden door geweld in Congo
KINSHASA (ANP/AFP) - In de Democratische Republiek Congo zijn dit jaar meer dan 400.000 mensen ontheemd geraakt door een escalatie van het geweld in het oosten, zeggen de Verenigde Naties. Een VN-functionaris spreekt van "bijna een verdubbeling" ten opzichte van een week geleden, toen 237.000 ontheemden werden gemeld.
Rebellen van de M23-beweging zijn begin dit jaar een nieuw offensief begonnen in het oosten van het land. De groep heeft de afgelopen jaren de regeringstroepen uit verschillende gebieden verdreven en heeft deze maand meer plaatsen veroverd in de omgeving van Goma, de hoofdstad van de provincie Noord-Kivu.
VN-chef António Guterres zei donderdag "gealarmeerd" te zijn door het geweld en dit "in de sterkste bewoordingen" te veroordelen. "Dit offensief heeft verwoestende gevolgen voor de burgerbevolking en verhoogt het risico op een grotere regionale oorlog", waarschuwde hij. De secretaris-generaal eist dat het geweld onmiddellijk stopt.
De situatie in het oosten van de Democratische Republiek Congo is al decennialang complex. In dit deel van het land, dat veel ondergrondse grondstoffen heeft, zijn rivaliserende groepen actief en komen gewelddadige conflicten vaak voor.
Meer uit Buitenland
MAAGDENBURG (ANP) - De radicaalrechtse partij Alternative für Deutschland (AfD) heeft bij de verkiezingen in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt net geen absolute meerderheid behaald. Uit de voorlopige resultaten blijkt dat AfD 43,8 procent van de stemmen kreeg. Dat is twee keer zo veel als tijdens de verkiezingen van 2021.
2 uur geledenMIAMI (ANP/AFP/RTR) - Bij een ongeluk met een vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air op het Miami International Airport zijn zondag minstens vijf mensen om het leven gekomen. Dat heeft de burgemeester van de stad in de Amerikaanse staat Florida bevestigd. Vijf anderen raakten gewond, van wie drie in kritieke toestand verkeren.
6 uur geledenSANTA MARIA CANCHESDA (ANP/AFP/DPA) - Bij een ontploffing van vuurwerk in een kerk tijdens een dorpsfeest in Mexico zijn minstens tien mensen omgekomen en meer dan zestig mensen gewond geraakt. Dat meldt de regering van de centraal gelegen Mexicaanse staat Mexico.
6 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Een vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air, een Boeing 767, is zondag aan het einde van een landingsbaan op Miami International Airport doorgeschoten. Het vliegtuig raakte daarbij meerdere voertuigen en vloog in brand.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Fabien Roussel is net als in 2022 de kandidaat van de Franse Communistische Partij (PCF) in de Franse presidentsverkiezingen van 2027. Dat heeft hij bekendgemaakt op de Franse zender TF1. Roussel is burgemeester van Saint-Amand-les-Eaux, een plaats nabij de grens met België.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun heeft er bij Washington en de internationale gemeenschap "dringend" op aangedrongen te helpen een einde te maken aan de Israëlische aanvallen op zijn land. Zondag kwamen daarbij volgens het Libanese ministerie van Volksgezondheid zeker zeven mensen om het leven, ondanks een bestand en een raamovereenkomst die bedoeld zijn om het geweld te stoppen.
10 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/DPA) - De CDU-lijsttrekker in Saksen-Anhalt heeft erkend dat zijn partij heeft gefaald bij de deelstaatsverkiezingen. "Het is voor ons een nederlaag", aldus Sven Schulze, de huidige premier van Saksen-Anhalt, bij de Duitse omroep ARD.
10 uur geleden