Dit jaar ruim 400.000 ontheemden door geweld in Congo
KINSHASA (ANP/AFP) - In de Democratische Republiek Congo zijn dit jaar meer dan 400.000 mensen ontheemd geraakt door een escalatie van het geweld in het oosten, zeggen de Verenigde Naties. Een VN-functionaris spreekt van "bijna een verdubbeling" ten opzichte van een week geleden, toen 237.000 ontheemden werden gemeld.
Rebellen van de M23-beweging zijn begin dit jaar een nieuw offensief begonnen in het oosten van het land. De groep heeft de afgelopen jaren de regeringstroepen uit verschillende gebieden verdreven en heeft deze maand meer plaatsen veroverd in de omgeving van Goma, de hoofdstad van de provincie Noord-Kivu.
VN-chef António Guterres zei donderdag "gealarmeerd" te zijn door het geweld en dit "in de sterkste bewoordingen" te veroordelen. "Dit offensief heeft verwoestende gevolgen voor de burgerbevolking en verhoogt het risico op een grotere regionale oorlog", waarschuwde hij. De secretaris-generaal eist dat het geweld onmiddellijk stopt.
De situatie in het oosten van de Democratische Republiek Congo is al decennialang complex. In dit deel van het land, dat veel ondergrondse grondstoffen heeft, zijn rivaliserende groepen actief en komen gewelddadige conflicten vaak voor.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft op zijn platform Truth Social verklaard dat hij de kosten voor drie recente tv-commercials zelf zal dragen, of zal betalen met geld dat is ingezameld via het politieke comité MAGA. Daarmee reageerde de Amerikaanse president op kritiek over het gebruik van Republikeinse tv-spots waarin hijzelf te zien is en die vlak voor de parlementsverkiezingen van november met belastinggeld werden gefinancierd.
14 minuten geledenALBANY (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van de Amerikaanse staat New York, Kathy Hochul, heeft de noodtoestand uitgeroepen vanwege het stijgende aantal mazelengevallen in haar staat. Hochuls decreet stelt New York in staat sneller op de uitbraak te reageren en het testen en vaccineren te versnellen, aldus Hochul in een verklaring.
19 minuten geledenKATHMANDU (ANP) - De autoriteiten in Nepal staken hun zoektocht naar de slachtoffers van de dodelijke overstromingen in het noorden van het land eind augustus. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van de lokale autoriteiten. Bij de overstromingen kwamen bijna 1500 mensen om het leven. Een kleine 14.000 mensen konden worden gered. Meer dan 5000 mensen zijn nog altijd vermist aan de Nepalese zijde van de grens.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De langstzittende Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Dennis Hastert, is op 84-jarige leeftijd een natuurlijke dood gestorven. Dat melden de autoriteiten in Kendall County, Illinois. Hastert was van 1999 tot begin 2007 de zogenoemde Speaker of the House.
9 uur geledenROME (ANP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni wil haar stem laten registreren om zichzelf te beschermen tegen AI-gegenereerde deepfake-video's. Volgens de krant La Repubblica heeft ze daarvoor een aanvraag ingediend bij de EU-dienst voor intellectueel eigendom (EUIPO).
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt nog eens 130 miljoen euro vrij voor het gebruik en de bestrijding van drones aan de EU-grenzen, werd maandag bekendgemaakt. Het geld is zowel bedoeld om grenstoezicht op te voeren als om beter in te kunnen spelen op vijandige droneactiviteiten bij de grenzen, staat in een persbericht.
11 uur geledenPARIJS (ANP) - Bij de protesten bij Franse onderwijsinstellingen is maandag in Lens een 15-jarige scholier zwaargewond geraakt aan de hand, nadat de leerling vermoedelijk een granaat had opgepakt die was afgeschoten door de politie. Dat melden meerdere Franse media op gezag van de lokale autoriteiten. Onduidelijk is om wat voor projectiel het gaat.
11 uur geleden