Dit jaar ruim 400.000 ontheemden door geweld in Congo
KINSHASA (ANP/AFP) - In de Democratische Republiek Congo zijn dit jaar meer dan 400.000 mensen ontheemd geraakt door een escalatie van het geweld in het oosten, zeggen de Verenigde Naties. Een VN-functionaris spreekt van "bijna een verdubbeling" ten opzichte van een week geleden, toen 237.000 ontheemden werden gemeld.
Rebellen van de M23-beweging zijn begin dit jaar een nieuw offensief begonnen in het oosten van het land. De groep heeft de afgelopen jaren de regeringstroepen uit verschillende gebieden verdreven en heeft deze maand meer plaatsen veroverd in de omgeving van Goma, de hoofdstad van de provincie Noord-Kivu.
VN-chef António Guterres zei donderdag "gealarmeerd" te zijn door het geweld en dit "in de sterkste bewoordingen" te veroordelen. "Dit offensief heeft verwoestende gevolgen voor de burgerbevolking en verhoogt het risico op een grotere regionale oorlog", waarschuwde hij. De secretaris-generaal eist dat het geweld onmiddellijk stopt.
De situatie in het oosten van de Democratische Republiek Congo is al decennialang complex. In dit deel van het land, dat veel ondergrondse grondstoffen heeft, zijn rivaliserende groepen actief en komen gewelddadige conflicten vaak voor.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran akkoord om het "nucleaire stof" over te dragen, waarmee hij lijkt te doelen op het verrijkte uranium waarmee Iran volgens de Amerikanen een kernwapen zou kunnen bouwen.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.
10 uur geledenBAMENDA (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in een toespraak in het westen van Kameroen gezegd dat "de wereld wordt verwoest door een handvol tirannen" die miljarden aan wapens verspillen. Hij uitte ook kritiek op leiders "die religieuze taal bezigen om oorlogen te rechtvaardigen".
10 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Medewerkers van het Hongaarse staatspersbureau MTI komen in verzet na de verkiezingsnederlaag van premier Viktor Orbán. Ze eisen in een brief aan hun management hun redactionele vrijheid terug.
10 uur geleden