'Dit jaar meer faillissementen in Nederland door virusuitbraak'
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal faillissementen in Nederland zal dit jaar met 3 procent stijgen, nadat het aantal bankroeten vorig jaar al voor het eerst in jaren was toegenomen. Dat voorspelt kredietverzekeraar Atradius in een nieuw rapport. De wereldwijde verspreiding van het nieuwe coronavirus drukt de economische groei, en dat voelen ook Nederlandse bedrijven.
Vooral producerende bedrijven, verkopers van elektronica en kledingbedrijven kunnen door het coronavirus in de problemen komen. Zij zijn vaak afhankelijk van de toevoer uit China, maar die is door fabriekssluitingen en reisverboden verstoord.
Afgelopen najaar voorspelde Atradius nog een toename van het aantal faillissementen in 2020 van 1 procent. Vorig jaar gingen in Nederland 3,5 procent meer ondernemingen failliet dan een jaar eerder, berekende de kredietverzekeraar.
Virusuitbraak
De virusuitbraak komt bovenop andere ongunstige omstandigheden voor Nederlandse bedrijven. Zo is het nog onduidelijk hoe de handelsrelatie met het Verenig Koninkrijk zal zijn na de brexit, wat voor onzekerheid zorgt. Daarnaast raakt de zwakte in de Duitse industrie Nederlandse ondernemingen.
Voor heel West-Europa verwacht de kredietverzekeraar een toename van 2,1 procent, tegenover een lichte daling vorig jaar. In Azië wordt een stijging van het aantal faillissementen van 4 procent verwacht.
Meer uit Financieel
HAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
30 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
11 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De boete van 120 miljoen euro van de Europese Commissie voor socialemediaplatform X is opgelegd omdat het bedrijf van Elon Musk "succesvol" is. Dat zei voorzitter Brendan Carr van de Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC).
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Vanuit de EU klinken positieve geluiden dat de Europese Commissie X een boete geeft voor het niet naleven van regels van de Digital Services Act (DSA). Het is voor het eerst dat de EU een boete geeft voor het niet naleven van deze wet. X krijgt de boete onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.
16 uur geleden