Dit jaar aanzienlijk meer journalisten gedood
BRUSSEL (ANP) - In de loop van 2022 zijn wereldwijd al 67 persmedewerkers gedood tijdens het uitoefenen van hun baan, een aanzienlijke toename tegenover de 47 dodelijke slachtoffers in 2021, meldt de internationale journalistenbond International Federation of Journalists (IFJ).
In Oekraïne, waar een oorlog woedt, eiste het geweld de hoogste tol, met twaalf mediawerkers die het leven lieten, het hoogste cijfer onder de 21 landen waar dodelijk geweld tegen journalisten plaatsvond. In Mexico werden elf journalisten gedood. Wetteloosheid in Haïti kostte het leven aan zes persmedewerkers. Het gaat om hoofdredacteuren, verslaggevers, correspondenten, columnisten, fotografen, cameramensen en assistenten.
"De toename van het aantal moorden op journalisten en andere mediamedewerkers is een grote reden tot bezorgdheid en opnieuw een wake-upcall voor regeringen over de hele wereld om actie te ondernemen ter verdediging van de journalistiek, een van de belangrijkste pijlers van de democratie", zegt secretaris-generaal van de IFJ Anthony Bellanger in een persbericht.
In verschillende landen belandden journalisten achter de tralies in de marge van politieke onrust. China en Hongkong voeren de lijst aan met 84 journalisten die er momenteel zijn opgesloten, gevolgd door Myanmar (64), Turkije (51), Iran (34), Belarus (33), Egypte (23), Rusland en de bezette Krim (29), Saudi-Arabië (11), Jemen (10), Syrië (9) en India (7).
Meer uit Buitenland
ÎLE LONGUE (ANP) - Frankrijk gaat zijn kernwapenarsenaal vergroten. Het NAVO-land heeft nu nog ongeveer 290 exemplaren van het ultieme wapen, maar president Emmanuel Macron heeft opdracht gegeven om dat aantal uit te breiden, zei hij in een langverwachte toespraak. Bondgenoten kunnen volgens Macron ook gaan meedoen met nucleaire oefeningen.
11 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Ook de vrouw van de gedode Iraanse ayatollah Ali Khamenei is omgekomen door de luchtaanvallen op het land. Staatsmedia melden dat Mansoureh Khojasteh Bagherzadeh is bezweken aan de verwondingen die ze daarbij opliep. Ze was 79 jaar.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth verwacht dat de oorlog in Iran geen "eindeloze oorlog" wordt, zoals die in Irak. Volgens hem hebben de Verenigde Staten duidelijke doelen en zullen ze die snel bereiken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft generaal van de Revolutionaire Garde Majid Ebnelreza benoemd als waarnemend minister van Defensie. Dat meldt onder meer Al Jazeera.
1 uur geledenTAMPA (ANP) - Een vierde Amerikaanse militair is omgekomen door Iraanse tegenaanvallen na de Amerikaans-Israëlische aanvallen op het land. De Amerikaan was eerder zwaargewond geraakt en is nu aan die verwondingen bezweken, zegt het Amerikaanse commando in het Midden-Oosten.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël claimt de dood van het hoofd van Hezbollahs inlichtingendienst, Hoessein Moukalled. Dat meldt de Israëlische strijdmacht op X. Moukalled zou zijn omgekomen bij een aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het zuidelijke deel van die stad, Dahieh, geldt als uitvalsbasis van Hezbollah.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is "heel teleurgesteld" in de Britse premier Keir Starmer, omdat die in eerste instantie weigerde om de Amerikanen gebruik te laten maken van Britse militaire bases bij de aanvallen op Iran. Het Verenigd Koninkrijk besloot pas op zondag dat de Amerikanen de bases mochten gebruiken, maar dan wel alleen voor "defensieve" acties.
2 uur geleden