Dit jaar aanzienlijk meer journalisten gedood
BRUSSEL (ANP) - In de loop van 2022 zijn wereldwijd al 67 persmedewerkers gedood tijdens het uitoefenen van hun baan, een aanzienlijke toename tegenover de 47 dodelijke slachtoffers in 2021, meldt de internationale journalistenbond International Federation of Journalists (IFJ).
In Oekraïne, waar een oorlog woedt, eiste het geweld de hoogste tol, met twaalf mediawerkers die het leven lieten, het hoogste cijfer onder de 21 landen waar dodelijk geweld tegen journalisten plaatsvond. In Mexico werden elf journalisten gedood. Wetteloosheid in Haïti kostte het leven aan zes persmedewerkers. Het gaat om hoofdredacteuren, verslaggevers, correspondenten, columnisten, fotografen, cameramensen en assistenten.
"De toename van het aantal moorden op journalisten en andere mediamedewerkers is een grote reden tot bezorgdheid en opnieuw een wake-upcall voor regeringen over de hele wereld om actie te ondernemen ter verdediging van de journalistiek, een van de belangrijkste pijlers van de democratie", zegt secretaris-generaal van de IFJ Anthony Bellanger in een persbericht.
In verschillende landen belandden journalisten achter de tralies in de marge van politieke onrust. China en Hongkong voeren de lijst aan met 84 journalisten die er momenteel zijn opgesloten, gevolgd door Myanmar (64), Turkije (51), Iran (34), Belarus (33), Egypte (23), Rusland en de bezette Krim (29), Saudi-Arabië (11), Jemen (10), Syrië (9) en India (7).
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA onderzoekt of een luchtverkeersleider op het New Yorkse vliegveld LaGuardia mogelijk was afgeleid voor de crash met een toestel van Air Canada, schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Door de botsing tussen de passagiersvlucht en een brandweerwagen kwamen de twee piloten om het leven. Zo'n veertig inzittenden raakten gewond.
2 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.
7 uur geledenBOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.
7 uur geleden