Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Discussie over gebruik ICBM bij aanval op Oekraïne

Discussie over gebruik ICBM bij aanval op Oekraïne

WASHINGTON (ANP) - Berichten dat Rusland voor het eerst een intercontinentale raket (ICBM) heeft afgevuurd op Oekraïne, leiden donderdag tot discussie. Amerikaanse functionarissen zeggen tegen ABC News dat het lijkt te gaan om een middellangeafstandsraket.

Dat Rusland een ICBM zou hebben ingezet, werd gezien als verdere escalatie van de oorlog. Een Oekraïense functionaris zei tegen ABC dat de krijgsmacht van Oekraïne "voor 95 procent" zeker is dat het gaat om een intercontinentale raket.

Amerikaanse functionarissen zijn daar kritisch over. Ze zeggen dat de informatie over de raketaanval nog wordt bekeken, maar de afstand die de raket zou hebben afgelegd naar Dnipro zou korter zijn dan van een ICBM kan worden verwacht.

Ballistische raket

President Volodymyr Zelensky sprak op X over een nieuw soort Russische raket. Hij zei dat de snelheid van het projectiel en de hoogte die het bereikte doen vermoeden dat het aangemerkt kan worden als een intercontinentale ballistische raket. Het onderzoek loopt nog, zegt hij.

Oekraïne zegt dat de vermeende ICBM is gebruikt tijdens een aanval op Dnipro. De raket zou zijn afgevuurd vanuit de regio Astrachan in Rusland en legde een afstand af van meer dan 700 kilometer. Het gaat volgens sommige berichten om een RS-26 Roebezj.

Schade

Oekraïense media berichten dat woningen en een bedrijf schade opliepen door de raketaanval op Dnipro. De Russische autoriteiten traden niet in detail over het type raket dat ze hebben gebruikt.

Een intercontinentale raket kan duizenden kilometers afleggen. Zelensky verweet Rusland zijn land te gebruiken als proeftuin om wapens te testen.

Meer uit Buitenland

Trump dreigt met tarieven tegen land dat Groenlandplan afwijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.

34 minuten geleden
Palestijns comité om Gaza te besturen voor het eerst bijeen

CAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.

2 uur geleden
Uitnodiging Iran voor veiligheidsconferentie München ingetrokken

MÜNCHEN (ANP/DPA) - Iraanse functionarissen zijn niet langer welkom op de veiligheidsconferentie in München volgende maand. Ze hebben wel een uitnodiging ontvangen, maar die is weer ingetrokken na het harde optreden van het Iraanse regime tegen de protesten in dat land.

2 uur geleden
Trump-gezant van plan in maart naar Groenland te reizen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Jeff Landry, de door president Donald Trump aangestelde Groenland-gezant, is van plan om dat arctische eiland in maart te bezoeken. Hij zei tegen Fox News dat hij denkt dat er een deal kan worden gesloten over het betwiste gebied.

3 uur geleden
Berlijn: mogelijk fregat of vliegtuigen naar Groenland

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De militaire verkenners die in Groenland aan de slag gaan, onderzoeken onder meer of er fregatten en gevechtsvliegtuigen naartoe kunnen worden gestuurd, zegt Duitsland. Dat land maakt, samen met Nederland en een aantal andere Europese bondgenoten, deel uit van de verkenningsmissie onder Deense leiding.

4 uur geleden
Congresleden VS solidair met Denemarken bij bezoek Kopenhagen

KOPENHAGEN (ANP) - Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs is afgereisd naar Kopenhagen om te praten over de spanningen rond Groenland. Bij aankomst bij het overleg spraken enkelen van hen al hun solidariteit met Denemarken uit.

4 uur geleden
CIA-directeur spreekt in Caracas met Venezolaanse interim-leider

CARACAS (ANP) - CIA-directeur John Ratcliffe is afgereisd naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas voor een ontmoeting met interim-leider Delcy Rodríguez, meldt The New York Times. Volgens de krant is dat een teken dat de Amerikaanse regering verder wil met haar als machthebber na het gevangennemen van president Nicolás Maduro, en dus niet met de oppositie.

5 uur geleden