Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Discussie over gebruik ICBM bij aanval op Oekraïne

Discussie over gebruik ICBM bij aanval op Oekraïne

WASHINGTON (ANP) - Berichten dat Rusland voor het eerst een intercontinentale raket (ICBM) heeft afgevuurd op Oekraïne, leiden donderdag tot discussie. Amerikaanse functionarissen zeggen tegen ABC News dat het lijkt te gaan om een middellangeafstandsraket.

Dat Rusland een ICBM zou hebben ingezet, werd gezien als verdere escalatie van de oorlog. Een Oekraïense functionaris zei tegen ABC dat de krijgsmacht van Oekraïne "voor 95 procent" zeker is dat het gaat om een intercontinentale raket.

Amerikaanse functionarissen zijn daar kritisch over. Ze zeggen dat de informatie over de raketaanval nog wordt bekeken, maar de afstand die de raket zou hebben afgelegd naar Dnipro zou korter zijn dan van een ICBM kan worden verwacht.

Ballistische raket

President Volodymyr Zelensky sprak op X over een nieuw soort Russische raket. Hij zei dat de snelheid van het projectiel en de hoogte die het bereikte doen vermoeden dat het aangemerkt kan worden als een intercontinentale ballistische raket. Het onderzoek loopt nog, zegt hij.

Oekraïne zegt dat de vermeende ICBM is gebruikt tijdens een aanval op Dnipro. De raket zou zijn afgevuurd vanuit de regio Astrachan in Rusland en legde een afstand af van meer dan 700 kilometer. Het gaat volgens sommige berichten om een RS-26 Roebezj.

Schade

Oekraïense media berichten dat woningen en een bedrijf schade opliepen door de raketaanval op Dnipro. De Russische autoriteiten traden niet in detail over het type raket dat ze hebben gebruikt.

Een intercontinentale raket kan duizenden kilometers afleggen. Zelensky verweet Rusland zijn land te gebruiken als proeftuin om wapens te testen.

Meer uit Buitenland

Oegandese oppositieleider Bobi Wine ontvlucht land

KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.

10 uur geleden
Trump wil dat meer landen oorlogsschepen naar Golfregio sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.

11 uur geleden
Meer dan zestig doden bij aanhoudende overstromingen in Kenia

NAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.

11 uur geleden
Haaretz: Israël en Libanon praten komende dagen over aanvallen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.

13 uur geleden
Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas (96) overleden

STARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.

14 uur geleden
Veel doden bij Israëlische aanval op medisch centrum in Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.

15 uur geleden
Israël: golf van antisemitisme overspoelt Nederland

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.

16 uur geleden