Discussie over gebruik ICBM bij aanval op Oekraïne
WASHINGTON (ANP) - Berichten dat Rusland voor het eerst een intercontinentale raket (ICBM) heeft afgevuurd op Oekraïne, leiden donderdag tot discussie. Amerikaanse functionarissen zeggen tegen ABC News dat het lijkt te gaan om een middellangeafstandsraket.
Dat Rusland een ICBM zou hebben ingezet, werd gezien als verdere escalatie van de oorlog. Een Oekraïense functionaris zei tegen ABC dat de krijgsmacht van Oekraïne "voor 95 procent" zeker is dat het gaat om een intercontinentale raket.
Amerikaanse functionarissen zijn daar kritisch over. Ze zeggen dat de informatie over de raketaanval nog wordt bekeken, maar de afstand die de raket zou hebben afgelegd naar Dnipro zou korter zijn dan van een ICBM kan worden verwacht.
Ballistische raket
President Volodymyr Zelensky sprak op X over een nieuw soort Russische raket. Hij zei dat de snelheid van het projectiel en de hoogte die het bereikte doen vermoeden dat het aangemerkt kan worden als een intercontinentale ballistische raket. Het onderzoek loopt nog, zegt hij.
Oekraïne zegt dat de vermeende ICBM is gebruikt tijdens een aanval op Dnipro. De raket zou zijn afgevuurd vanuit de regio Astrachan in Rusland en legde een afstand af van meer dan 700 kilometer. Het gaat volgens sommige berichten om een RS-26 Roebezj.
Schade
Oekraïense media berichten dat woningen en een bedrijf schade opliepen door de raketaanval op Dnipro. De Russische autoriteiten traden niet in detail over het type raket dat ze hebben gebruikt.
Een intercontinentale raket kan duizenden kilometers afleggen. Zelensky verweet Rusland zijn land te gebruiken als proeftuin om wapens te testen.
Meer uit Buitenland
PROVIDENCE (ANP) - Bij een schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown zijn twee doden gevallen, bevestigt de burgemeester van de plaats Providence. Acht gewonden verkeren in kritieke toestand.
37 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
7 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
9 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
10 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
10 uur geleden