Discussie over gebruik ICBM bij aanval op Oekraïne
WASHINGTON (ANP) - Berichten dat Rusland voor het eerst een intercontinentale raket (ICBM) heeft afgevuurd op Oekraïne, leiden donderdag tot discussie. Amerikaanse functionarissen zeggen tegen ABC News dat het lijkt te gaan om een middellangeafstandsraket.
Dat Rusland een ICBM zou hebben ingezet, werd gezien als verdere escalatie van de oorlog. Een Oekraïense functionaris zei tegen ABC dat de krijgsmacht van Oekraïne "voor 95 procent" zeker is dat het gaat om een intercontinentale raket.
Amerikaanse functionarissen zijn daar kritisch over. Ze zeggen dat de informatie over de raketaanval nog wordt bekeken, maar de afstand die de raket zou hebben afgelegd naar Dnipro zou korter zijn dan van een ICBM kan worden verwacht.
Ballistische raket
President Volodymyr Zelensky sprak op X over een nieuw soort Russische raket. Hij zei dat de snelheid van het projectiel en de hoogte die het bereikte doen vermoeden dat het aangemerkt kan worden als een intercontinentale ballistische raket. Het onderzoek loopt nog, zegt hij.
Oekraïne zegt dat de vermeende ICBM is gebruikt tijdens een aanval op Dnipro. De raket zou zijn afgevuurd vanuit de regio Astrachan in Rusland en legde een afstand af van meer dan 700 kilometer. Het gaat volgens sommige berichten om een RS-26 Roebezj.
Schade
Oekraïense media berichten dat woningen en een bedrijf schade opliepen door de raketaanval op Dnipro. De Russische autoriteiten traden niet in detail over het type raket dat ze hebben gebruikt.
Een intercontinentale raket kan duizenden kilometers afleggen. Zelensky verweet Rusland zijn land te gebruiken als proeftuin om wapens te testen.
Meer uit Buitenland
MAAGDENBURG (ANP) - De radicaalrechtse partij Alternative für Deutschland (AfD) heeft bij de verkiezingen in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt net geen absolute meerderheid behaald. Uit de voorlopige resultaten blijkt dat AfD 43,8 procent van de stemmen kreeg. Dat is twee keer zo veel als tijdens de verkiezingen van 2021.
3 uur geledenMIAMI (ANP/AFP/RTR) - Bij een ongeluk met een vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air op het Miami International Airport zijn zondag minstens vijf mensen om het leven gekomen. Dat heeft de burgemeester van de stad in de Amerikaanse staat Florida bevestigd. Vijf anderen raakten gewond, van wie drie in kritieke toestand verkeren.
7 uur geledenSANTA MARIA CANCHESDA (ANP/AFP/DPA) - Bij een ontploffing van vuurwerk in een kerk tijdens een dorpsfeest in Mexico zijn minstens tien mensen omgekomen en meer dan zestig mensen gewond geraakt. Dat meldt de regering van de centraal gelegen Mexicaanse staat Mexico.
7 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Een vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air, een Boeing 767, is zondag aan het einde van een landingsbaan op Miami International Airport doorgeschoten. Het vliegtuig raakte daarbij meerdere voertuigen en vloog in brand.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Fabien Roussel is net als in 2022 de kandidaat van de Franse Communistische Partij (PCF) in de Franse presidentsverkiezingen van 2027. Dat heeft hij bekendgemaakt op de Franse zender TF1. Roussel is burgemeester van Saint-Amand-les-Eaux, een plaats nabij de grens met België.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun heeft er bij Washington en de internationale gemeenschap "dringend" op aangedrongen te helpen een einde te maken aan de Israëlische aanvallen op zijn land. Zondag kwamen daarbij volgens het Libanese ministerie van Volksgezondheid zeker zeven mensen om het leven, ondanks een bestand en een raamovereenkomst die bedoeld zijn om het geweld te stoppen.
11 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/DPA) - De CDU-lijsttrekker in Saksen-Anhalt heeft erkend dat zijn partij heeft gefaald bij de deelstaatsverkiezingen. "Het is voor ons een nederlaag", aldus Sven Schulze, de huidige premier van Saksen-Anhalt, bij de Duitse omroep ARD.
11 uur geleden