Directeur De Balie biedt excuses aan voor belagen verslaggever
AMSTERDAM (ANP) - Directeur Yoeri Albrecht van het Amsterdamse debatcentrum De Balie heeft excuses aangeboden voor het belagen van een journalist. Op een filmpje dat online is gedeeld, is te zien dat een verslaggever van het uiterst linkse YouTube-kanaal Left Laser Albrecht een vraag stelt en achter hem aanloopt, waarna de directeur hardhandig de microfoon uit zijn handen probeert te trekken.
Albrecht laat op Twitter weten dat hij nooit zo had moeten reageren. "Hiervoor bied ik mijn excuses aan. Het is van groot belang dat journalisten hun werk kunnen doen en met respect in gesprek blijven." Hij zegt desgevraagd dat het niet in lijn ligt "met waar ik zelf en De Balie voor staan". "De Balie is een kunstinstelling die altijd zo veel mogelijk groepen en standpunten in de samenleving inhoudelijk aan het woord wil laten. Dat doen we vanuit de overtuiging dat democratie en rechtsstaat de best mogelijke samenlevingsvorm zijn. In die samenleving speelt de pers een cruciale rol. Wij gaan dus graag op een open en respectvolle wijze in gesprek. Dat laatste heb ik gisteren niet gedaan."
Het incident was op het Leidseplein, waar sinds donderdag een kapotgeschoten Russische tank tentoongesteld staat. Vlak daarvoor stelt de journalist de vraag: "Hebben jullie projectfinanciering vanuit de NAVO?"
Christiaan Weijts
NRC-columnist Christiaan Weijts stond bij Albrecht toen het gebeurde. Volgens hem werd Albrecht daarvoor ook gevraagd wat hij vindt "van het onderdrukken van de oppositie in Oekraïne". Het gesprek is daarna "pesterig, jennend, zuigend", schrijft Weijts, waarna Albrecht volgens hem genoeg heeft van "het getreiter".
Het filmpje is online veel gedeeld. Onder meer algemeen secretaris Thomas Bruning van de Nederlandse Vereniging van Journalisten liet naar aanleiding van de beelden weten dat een "royaal excuus" op zijn plaats is. "Wat hieraan vooraf is gegaan weet ik niet, maar wat ik hier zie is onbegrijpelijk en kwalijk. Van journalisten blijf je af."
Belaging door demonstranten
Albrecht geeft verder aan dat bij de opening van de tentoonstelling medewerkers van De Balie zijn belaagd door enkele demonstranten, die volgens hem ook een toespraak van burgemeester Femke Halsema verstoorden. "Zij werd voortdurend onderbroken en grof uitgescholden door een aantal van de demonstranten, waaronder beledigingen als landverrader en antisemitische uitspraken. Na de opening zijn meerdere medewerkers van De Balie fysiek belaagd door deze demonstranten", aldus Albrecht.
Een woordvoerster van De Balie zegt dat intern het incident nog besproken zal worden.
Meer uit Binnenland
LONDEN (ANP) - Het boek De herinnerde soldaat van de Nederlandse schrijfster Anjet Daanje staat op de longlist van de International Booker Prize. Dat maakte de organisatie achter de prestigieuze prijs voor het beste naar het Engels vertaalde fictiewerk dinsdag bekend.
16 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - De landelijke intocht van Sinterklaas is dit jaar in Grave (gemeente Land van Cuijk), meldt de NTR. Sinterklaas komt op zaterdag 14 november aan in de Brabantse plaats. Vorig jaar kwam de goedheiligman aan op Texel.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Op zaterdag 28 februari en zondag 1 maart rijden er geen treinen van en naar station Amsterdam Zuid, meldt ProRail. Dat komt door werkzaamheden. Het station wordt vernieuwd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in hoger beroep vijftien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 37-jarige Sander K. voor het verkrachten en doden van Arina Sasina (34) uit Amsterdam. K. sneed het lichaam van de vrouw daarna in stukken. Hij werd opgepakt voordat hij de lichaamsdelen kon laten verdwijnen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De alarmcentrales van de ANWB en Eurocross hebben dit wintersportseizoen voorlopig meer hulpverzoeken gekregen na wintersportongelukken vergeleken met vorig jaar. De hulpdiensten staan Nederlandse wintersporters bij na ongevallen. Beide centrales repatrieerden dit jaar al meer dan tweehonderd onfortuinlijke wintersporters.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is in december gestopt met het Criminaliteits Anticipatie Systeem (CAS), een algoritme dat het risico op criminaliteit voorspelde. Dat bevestigt de politie na berichtgeving in de Volkskrant. De Algemene Rekenkamer constateerde jaren geleden al dat het algoritme niet voldeed.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Shell en Eneco hebben afgelopen najaar meerdere adviezen genegeerd om vogels te beschermen door windturbines op zee enkele uren stil te zetten. De bedrijven wilden hun windpark maximaal 15 uur stilzetten, terwijl de minister van Klimaat en Groene Groei adviezen heeft afgegeven om ze dat seizoen in totaal 36 uur te laten stilstaan.
3 uur geleden