Diplomaten VS overleggen met Syrische machthebbers
DAMASCUS (ANP/AFP) - Amerikaanse diplomaten hebben in Damascus gesproken met de nieuwe machthebbers van Syrië. Ahmed al-Sharaa, de leider van de strijdgroep Hayat Tahrir al-Sham (HTS), zou ook aanwezig zijn geweest, zeggen anonieme Amerikaanse functionarissen.
Een medewerker van al-Sharaa zei dat hij hoopt dat de gesprekken positief zijn. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken had eerder al aangegeven dat zijn ministerie direct contact met HTS heeft gehad. In de Verenigde Staten staat HTS als jihadistisch bekend.
Een persconferentie van de Amerikaanse delegatie werd in Damascus om veiligheidsredenen afgelast. De door HTS aangevoerde rebellen hebben na een verrassingsoffensief op 8 december het regime van Bashar al-Assad ten val gebracht. De Amerikanen spraken onder meer over de rechten van minderheden, rechten van vrouwen, de toekomst van de autonome Koerdische regio, over terroristen van IS in Syrië en over enkele tijdens Assads regime verdwenen Amerikanen.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen in Afghanistan met luchtaanvallen 22 doelen aangevallen. Daarbij zijn volgens de Pakistaanse cijfers 274 Talibanstrijders of terroristen om het leven gekomen. Ze maken ook melding van de inname van achttien posten van de Taliban in het Afghaans-Pakistaanse grensgebied.
50 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België schaft de verplichte anonimiteit van spermadonoren af. Dat is vrijdag in de ministerraad in dat land besloten, aldus minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke en zijn ambtgenoot op Justitie Annelies Verlinden. Met de afschaffing wordt het voor donorkinderen makkelijker informatie over hun donorouder op te vragen, ook als die wenst anoniem te blijven.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft vrijdag met de Slowaakse premier Robert Fico gebeld over hun ruzie over energieleveringen. Zelensky's kantoor meldt op X dat hij Fico heeft uitgenodigd om naar Oekraïne te komen, zodat ze het uit kunnen praten.
1 uur geledenTOKYO (ANP) - De Japanse keizerstroon staat niet open voor vrouwen. Dat heeft premier Sanae Takaichi gezegd in het parlement. Ze verwees daarbij naar een oordeel van een expertpanel uit 2021 dat het "gepast" is de troonopvolging te beperken tot mannelijke nakomelingen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Een Nederlandse activist meldt het Winston Churchill-standbeeld nabij het Britse parlement in Londen te hebben besmeurd met spuitverf. De man, Olax Outis (38, een schuilnaam), claimt dat op Instagram. Eerder gooide hij een steen door de ruit van de Britse ambassade in Den Haag.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Personeelsleden van de Amerikaanse ambassade in Jeruzalem mogen van de ambassadeur vertrekken in verband met de spanningen in de regio. Ambassadeur Mike Huckabee dringt er wel op aan dat mensen die liever weggaan uit Israël, dat beter vrijdag nog kunnen doen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran roept de VS opnieuw op zijn "buitensporige eisen" te laten vallen als het een deal met Teheran wil bereiken. Dat zegt buitenlandminister Abbas Araghchi. Afvaardigingen van de twee landen spraken elkaar donderdag in Genève, onder bemiddeling van Oman.
5 uur geleden