'Dip in huizenbouw geeft bouwonderneming financieel lucht'
AMSTERDAM (ANP) - Een dip in de huizenbouw geeft bouwondernemingen de komende jaren financieel lucht. Door dalende bouwkosten worden de marges in de bouw de komende jaren beter, voorspelt ABN AMRO in een nieuw rapport over de bouw voor de komende jaren.
De bank verwacht namelijk dat er minder bouwprojecten op de markt komen en dat kan positief uitpakken. "De marges van bouwbedrijven stonden in de afgelopen jaren sterk onder druk, toen er sprake was van een hoogconjunctuur. Het aantal bouwprojecten nam sterk toe, maar de capaciteit bleef achter. Daardoor moesten bedrijven tegen hoge tarieven extern personeel inhuren om aan de vraag te kunnen voldoen", vertelt Madeline Buijs, sectoreconoom bouw van ABN AMRO.
De marges kunnen weer omhoog omdat de opdrachten de komende jaren vanwege de stikstofcrisis minder worden, denkt de bank. Door een besluit van de Raad van State uit 2019 kwamen veel bouwprojecten in het gedrang door de maximale hoeveelheid stikstof die mag worden uitgestoten. Dat bemoeilijkt de ambities van het kabinet om tegen 2030 circa 1 miljoen huizen te hebben gebouwd.
De bank verwacht net als het Economisch Instituut voor de Bouw een krimp van 3 procent in de woningbouw, maar denkt ook dat deze in 2022 weer met 5 procent zal groeien. De krimp komt onder andere doordat het aantal vergunningen voor woningbouw en de utiliteitsbouw, zoals kantoren en ziekenhuizen, daalde. Volgens het CBS herstelden de bouwvergunningen voor woningen het afgelopen jaar, maar die voor de utiliteitsbouw niet. Daarnaast kent de bouw langjarige processen, dus de effecten daarvan zijn niet altijd direct te zien.
De grond-, weg- en waterbouw, dus de infrastructuur, krijgt met een krimp van 3,5 procent het meeste last van de stikstofcrisis. Daardoor zullen vertragingen optreden bij de bouw van onder meer bruggen en tunnels. Andere sectoren van de bouw, zoals de architecten, zullen ook last krijgen van de dalende opdrachten in de woningbouw.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is dinsdag als eerste EU-land begonnen met heffingen op extreme vormen van fastfashion. Daarmee wil het land voorkomen dat het wordt overspoeld met goedkope kleding van Aziatische webshops als Temu en Shein.
3 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Chinese rederij COSCO gebruikt verborgen apparatuur aan boord van haar schepen om militaire communicatie af te luisteren vlakbij de kusten van doelwitten, waaronder de Verenigde Staten. Dat hebben twee hoge functionarissen uit de regering-Trump gezegd tegen persbureau Reuters. Volgens hen zou het Chinese staatsbedrijf al tientallen jaren inlichtingen verzamelen voor de Chinese overheid.
35 minuten geledenALGIERS (ANP/AFP/DPA) - Duitsland wil deals sluiten met Algerije voor de levering van aardgas. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul is momenteel op bezoek in Algerije met een delegatie van het Duitse bedrijfsleven om over de mogelijkheden te praten. Hij had onder meer een ontmoeting met de Algerijnse energieminister.
50 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Meubel- en wooninrichtingsketen IKEA trekt ongeveer 1,2 miljard euro uit om de prijzen van een flink aantal producten in Europa te verlagen. De prijsverlagingen gelden voor ruim 1500 producten en gaan per 1 september in. De keten wil daarmee klanten die kampen met gestegen kosten voor levensonderhoud tegemoetkomen.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in augustus gestegen naar 3,3 procent op jaarbasis door een grotere stijging van de energieprijzen. Dat meldt het Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming.
2 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van volledig elektrische auto's is in augustus gestegen ten opzichte van een jaar geleden, melden autobrancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. Net als een maand geleden zijn volledig elektrische auto's inmiddels goed voor bijna de helft van het totale marktaandeel.
2 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Webwinkel Shein wist dinsdag op zijn eerste beursdag in Hongkong beleggers niet te overtuigen. Daarmee is de langverwachte beursgang van Shein, bekend van goedkope kleding en andere producten, uitgemond in een kleine domper.
2 uur geleden