Dikkopjes in de knel door droogte
WAGENINGEN (ANP) - Dikkopjes, de zwemmende larven van kikkers en padden, komen in de knel door de aanhoudende droogte. Sloten, beken en vennen vallen droog door gebrek aan regen, veel zon en hoge temperaturen. Dikkopjes hebben water nodig om uit te kunnen groeien tot volwassen kikkers en padden, aldus natuurorganisaties maandag op de site Nature Today.
In de droge jaren 2018 en 2019 is de hele generatie larven van de beschermde kamsalamander niet tot wasdom gekomen, doordat hun poelen in juni helemaal drooggevallen waren. Levendbarende hagedissen en adders hebben eveneens een vochtige omgeving nodig. Hun voortplanting was in 2018 en 2019 veel minder goed door de droogte. Het huidige neerslagtekort is vergelijkbaar met dat van het recordjaar 1976.
De natuurorganisaties maken zich ook zorgen over boerenzwaluwen. Die bouwen nesten van modder, maar er is momenteel nauwelijks modder. De nesten worden dus minder stevig en kunnen naar beneden vallen.
Veel waterschappen halen vanwege de droogte extra zoet water uit rivieren en meren om de waterstand in de sloten en kanalen op peil te houden. Maar dat geeft ook problemen, zeggen de natuurorganisaties. Rivierwater bevat vaak grote hoeveelheden stikstof, fosfor en sulfaat waardoor schoon beekwater vervuild raakt. Veel zonneschijn en weinig regen leiden bovendien tot algengroei in het water, waardoor de waterkwaliteit afneemt. Flora en fauna op en langs de oevers hebben daaronder te lijden.
Meer uit Binnenland
EDE (ANP) - Zo'n 50.000 mensen zijn zaterdag afgekomen op de herdenking van de Airborne Luchtlandingen en van Operatie Market Garden. Op de Ginkelse Heide bij Ede landden honderden parachutisten om de luchtlandingen van 1944 na te bootsen. Verder vlogen historische vliegtuigen over en waren er demonstraties van Apache- en Chinookhelikopters. Ook veteranen uit de Tweede Wereldoorlog waren aanwezig. De gemeente Ede spreekt van een geslaagde herdenking.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Demonstranten op het Malieveld hebben geweld gebruikt en vuurwerk gegooid. Daarom is de Mobiele Eenheid begonnen met ingrijpen, zien ANP-verslaggevers. De ME heeft de demonstranten van het 'Wij zijn het volk'-protest teruggedrongen naar het pad vooraan het Malieveld, zodat zij niet de naastgelegen A12 op kunnen of het centrum in trekken.
52 minuten geledenZEVENAAR (ANP) - De politie heeft meerdere klimaatactivisten van Extinction Rebellion aangehouden die bij de opritten van de A12 bij Zevenaar (Gelderland) de weg probeerden te betreden, ziet een ANP-verslaggever. Om hoeveel demonstranten het precies gaat, is niet duidelijk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het Spuiplein in Den Haag hebben zich rond het middaguur ongeveer dertig mensen verzameld voor de demonstratie 'Tegen fascisme en voor inclusiviteit', ziet een ANP-verslaggever. Het is een tegendemonstratie tegen die op het Malieveld. Daar wordt gedemonstreerd tegen de regeringsplannen, met name op het gebied van immigratie.
1 uur geledenZEVENAAR (ANP) - Een groep van ongeveer 25 klimaatactivisten van Extinction Rebellion heeft zaterdag de A12 bij Zevenaar geblokkeerd, ziet een ANP-verslaggever. De A12 is dicht in de richting van de Duitse grens, meldt ook de ANWB. Autoverkeer staat er stil.
1 uur geledenZEVENAAR (ANP) - Enkele tientallen klimaatactivisten van Extinction Rebellion proberen even voor 12.00 uur de A12 bij Zevenaar te blokkeren, ziet een ANP-verslaggever. De politie is met meerdere voertuigen aanwezig en houdt ze tegen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele honderden mensen hebben zich rond 11.00 uur verzameld op het Haagse Malieveld voor de zogenoemde 'Wij zijn het volk'-demonstratie, ziet een ANP-verslaggever. Zaterdag protesteren zij daar tegen regeringsplannen, nadrukkelijk tegen immigratie. De politie heeft een paar demonstranten aangehouden. Hoeveel dat er zijn en waarvoor ze zijn aangehouden, is nog niet bekend.
2 uur geleden