Dikkopjes in de knel door droogte
WAGENINGEN (ANP) - Dikkopjes, de zwemmende larven van kikkers en padden, komen in de knel door de aanhoudende droogte. Sloten, beken en vennen vallen droog door gebrek aan regen, veel zon en hoge temperaturen. Dikkopjes hebben water nodig om uit te kunnen groeien tot volwassen kikkers en padden, aldus natuurorganisaties maandag op de site Nature Today.
In de droge jaren 2018 en 2019 is de hele generatie larven van de beschermde kamsalamander niet tot wasdom gekomen, doordat hun poelen in juni helemaal drooggevallen waren. Levendbarende hagedissen en adders hebben eveneens een vochtige omgeving nodig. Hun voortplanting was in 2018 en 2019 veel minder goed door de droogte. Het huidige neerslagtekort is vergelijkbaar met dat van het recordjaar 1976.
De natuurorganisaties maken zich ook zorgen over boerenzwaluwen. Die bouwen nesten van modder, maar er is momenteel nauwelijks modder. De nesten worden dus minder stevig en kunnen naar beneden vallen.
Veel waterschappen halen vanwege de droogte extra zoet water uit rivieren en meren om de waterstand in de sloten en kanalen op peil te houden. Maar dat geeft ook problemen, zeggen de natuurorganisaties. Rivierwater bevat vaak grote hoeveelheden stikstof, fosfor en sulfaat waardoor schoon beekwater vervuild raakt. Veel zonneschijn en weinig regen leiden bovendien tot algengroei in het water, waardoor de waterkwaliteit afneemt. Flora en fauna op en langs de oevers hebben daaronder te lijden.
Meer uit Binnenland
ZWAAG (ANP) - Bij een bedrijfsongeval in Zwaag is een persoon overleden, meldt de politie. Bij een bedrijventerrein kwamen minstens twee personen in aanraking met een gevaarlijke stof. Iemand anders raakte zwaargewond en wordt behandeld in het ziekenhuis.
36 minuten geledenOVERASSELT (ANP) - Van de 34 mensen die zijn aangehouden rondom het geweld in Overasselt eerder deze week, worden er vrijdag 32 voorgeleid voor de rechter-commissaris van de rechtbank Gelderland. Ze worden verdacht van moord dan wel doodslag in vereniging op de persoon die is doodgeschoten. Verder worden ze verdacht van poging moord in vereniging op twee politiemensen, van voorbereidingshandelingen voor moord/doodslag/gijzeling/vrijheidsberoving en het voorhanden hebben van vuurwapens. Dat meldt het OM.
40 minuten geledenEERBEEK (ANP) - De dode persoon die vrijdagochtend werd gevonden in een woning in de Gelderse plaats Eerbeek is een 12-jarige jongen. Dat meldt de politie. De aangehouden verdachte is volwassen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Iets meer dan 140 kilo vuurwerk is in de afgelopen dagen ingeleverd, op de eerste dagen dat dit kan. Het ministerie van Justitie en Veiligheid laat dat weten. Vergelijkbare cijfers van eerdere jaren zijn er niet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Intertoys roept artikelen met asbest terug. De speelgoedfiguren kunnen scheuren en de vulling kan eruit komen. Het zand dat vrijkomt bevat asbest, wat kanker kan veroorzaken.
1 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Bouwend Nederland ziet in de doorrekening van de stikstofplannen van het kabinet door het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) een bevestiging van wat de brancheorganisatie eerder al zei over het pakket. "Het stikstofpakket haalt Nederland uit de impasse en brengt perspectief", stelt voorzitter Arno Visser vrijdag. De stikstofproblemen hinderen de bouw van bijvoorbeeld nieuwe woningen.
1 uur geledenBOXTEL (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet zijn ingrijpend, "maar wel hard nodig", zegt Caring Farmers, een organisatie van duurzame boeren, nadat het Planbureau voor de Leefomgeving de plannen had doorgerekend. Het PBL concludeerde onder meer dat een gedwongen krimp van de veestapel vooralsnog nodig is om de stikstofuitstoot in 2035 ver genoeg terug te dringen.
3 uur geleden