Dijsselbloem: kritiek De Jonge op coronarapport OVV klopt niet
DEN HAAG (ANP) - De kritiek die Hugo de Jonge in december als minister van Volksgezondheid uitte op een concept-rapport van de Onderzoeksraad voor Veiligheid over de corona-aanpak is "feitelijk niet waar". Dat zegt OVV-voorzitter Jeroen Dijsselbloem tegen Nieuwsuur. De OVV presenteerde woensdag de uiteindelijke versie van het rapport, en publiceerde ook de brief van De Jonge aan Dijsselbloem.
De bewindsman, inmiddels minister voor Volkshuisvesting, zei vanuit zijn toenmalige positie dat het lastig is "om de context van destijds, de grote onzekerheid, de enorme schaarste, de hoge verwachtingen, de paniek en de emotie, de tijdsdruk en de in zeer korte tijd gemaakte beleidskeuzes scherp te krijgen". Door de opzet van het rapport is de Onderzoeksraad "de samenhang tussen bepaalde onderwerpen" uit het zicht verloren, meende De Jonge.
Dijsselbloem zegt in Nieuwsuur het niet eens te zijn met die kritiek. Hij benadrukt dat de werkwijze van de OVV juist "uniek" was omdat de Onderzoeksraad de crisisaanpak vanaf het begin in de gaten kon houden. "We zijn aan het begin van de crisis al begonnen. We hebben van het begin af aan al tweewekelijks met de hoofdrolspelers gebeld. We hebben steeds momentopnamen gemaakt, dat doen we tot de dag van vandaag."
Vlieg op de muur
De onderzoekers zijn "bij bijna alle overleggen" aanwezig geweest "als vlieg op de muur". De Onderzoeksraad heeft de uitgebreide brief van De Jonge naar eigen zeggen ontleed en per punt beoordeeld. Er is volgens Dijsselbloem "gekeken: heeft de minister nou een punt? Dat is niet zo." Uit de brief blijkt ook "nog niet de bereidheid van de minister om wezenlijk te reflecteren op de fouten die gemaakt zijn".
De Jonge zei woensdag niet vanuit zijn huidige positie te kunnen reageren op het rapport, omdat hij nu op een ander departement werkt. "Het is goed gebruik je niet te begeven op de portefeuille van een ander", zei hij op vragen van de pers.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag gevraagd om de 44-jarige bestuurder die eind maart 2024 in Den Haag in zijn tram over een man heen reed schuldig te verklaren, maar geen straf op te leggen. Het 37-jarige slachtoffer zonder vaste woon- of verblijfplaats was op het spoor gaan liggen en is honderden meters meegesleept door de tram, die daardoor ontspoorde. De man overleefde de aanrijding niet.
8 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Het vliegtuig waarover een bommelding binnenkwam tijdens een vlucht van Praag naar Amsterdam is veilig op Schiphol geland. Het gaat opnieuw om een vlucht van KLM. Het vliegtuig is doorzocht, maar er zijn geen explosieven gevonden, laat de marechaussee weten.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland moet ook komend jaar asielzoekers van andere EU-landen overnemen. Nederland kan ervoor kiezen dit af te kopen of op een andere manier bij te dragen aan landen waar dit jaar bovengemiddeld veel asielzoekers aankwamen. Het gaat om Griekenland, Cyprus, Italië en Spanje.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam hebben tientallen actievoerders de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg bezet. Dat ziet een verslaggever. Actievoerders klommen over het hek met meegenomen ladders en knipten een gat in het hek van de bouwplaats. De politie en ME zijn in groten getale aanwezig.
10 uur geleden