Dijsselbloem: gebrek aan kennis over bevingen maakte chagrijnig
DEN HAAG (ANP) - Besluiten over de gaswinning, bijvoorbeeld voor het jaar 2013, werden op basis van gebrekkige kennis over aardbevingen genomen, zegt oud-minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem. Dat leidde tot frustratie bij het kabinet-Rutte II.
"We kwamen erachter, en daar was ik echt chagrijnig over, dat de kennis in Nederland over aardbevingen, risico's op aardbevingen, gevolgen van gaswinning, zeer beperkt was. Ook bij de instituten die daar de kennis over zouden moeten hebben", zegt Dijsselbloem tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie die de gaswinning in Groningen onderzoekt.
De commissie hield Dijsselbloem adviezen van ambtenaren voor over het gasbesluit voor 2013, het jaar na de zware beving bij Huizinge. "Wij menen dat doorproduceren te verantwoorden is, omdat de positieve gevolgen van het stopzetten van de productie, minder kans op bevingen, kleiner zijn dan negatieve gevolgen", schreven zijn ambtenaren. Met negatieve gevolgen worden consequenties voor de begroting bedoeld.
Gasbaten
Dijsselbloem was tussen 2012 en 2017 minister van Financiën, en ging onder meer over de opbrengsten van de winning, de gasbaten genoemd. Stoppen met gas boren zou 10 miljard kosten, becijferden zijn ambtenaren. "De economische en juridische gevolgen zijn groot", schreven zij aan de toenmalige bewindsman. De schade van bevingen valt aan de andere kant "in het ergste geval wel mee: het gaat om vallende kopjes en lichte schade", meenden zij.
Dat soort adviezen nam Dijsselbloem naar eigen zeggen met "een flinke korrel zout". Ze waren in sommige gevallen "echt slecht onderbouwd", omdat Nederland volgens hem dus te weinig kennis in huis had over aardbevingen en de gevolgen van de winning. In 2013 werd veel gas gewonnen. Het kabinet wilde veertien onderzoeken afwachten voordat er een besluit over verlaging van de winning zou worden genomen.
Dijsselbloem geeft toe dat de gevolgen voor de begroting invloed hadden op de besluiten over gaswinning. Eind 2012 stond de economie er slecht voor, verklaarde Dijsselbloem, en Nederland moest van de Europese Unie zijn huishoudboekje op orde brengen. "Natuurlijk speelt hoe het met de begroting gaat een rol. In mijn hele periode speelde dat." Daarnaast hadden de partijen die het kabinet in de Eerste Kamer aan een meerderheid hielpen (D66, ChristenUnie en SGP) zelf ook wensen voor investeringen. Daar moest geld voor gevonden worden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt vast aan zijn besluit om rapper Ye niet de toegang tot het land te weigeren. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten in reactie op het besluit van het Centraal Joods Overleg (CJO) om hierover naar de rechter te stappen. De organisatie eist een inreisverbod voor de artiest die ook bekend is als Kanye West.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regels rond het vuurwerkverbod dat de aankomende jaarwisseling van kracht moet zijn, moeten worden aangescherpt, adviseert de Raad van State. In een kritisch advies zet de hoge wetgevingsadviseur vraagtekens bij de keuze van het kabinet om uitzonderingen op het verbod laagdrempelig te maken. Die keuze staat "op gespannen voet" met het doel van de wet, een veilig oud en nieuw.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief gaat deze week langs bij oppositiepartijen om te praten over afspraken over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei de minister van Sociale Zaken (D66) zondag bij Buitenhof. Hij noemde onder andere Progressief Nederland, nu nog als GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer, en JA21 als partijen waar hij mee wil praten.
1 dag geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
3 dagen geleden