Dijkstra noemt schaarste aan medicijnen bijna een noodsituatie
DEN HAAG (ANP) - De schaarste aan medicijnen is in Nederland bijna een noodsituatie, vindt demissionair zorgminister Pia Dijkstra. Tijdens een debat in de Tweede Kamer zei ze dat "een echte noodsituatie moet worden voorkomen. Daar zijn we niet ver vandaan. Ik vind het echt heel zorgelijk". De minister gaf aan dat ze gefrustreerd is over het overleg dat ze met de partijen in de zorgsector voert om de tekorten tegen te gaan. In haar ogen kunnen en moeten sneller stappen worden gezet, waar de Tweede Kamer ook op aandringt.
De gesprekken met de sector kosten "veel tijd, meer dan gedacht en gehoopt", zei Dijkstra. Op vragen van CDA-Kamerlid Harmen Krul wat het zo lastig maakt om de neuzen dezelfde kant op te krijgen, zei de minister dat "er ongelooflijk veel belangen mee zijn gemoeid". Daarbij moeten bijvoorbeeld farmaceuten, leveranciers en zorgverzekeraars "over hun eigen schaduw heen stappen. En wie doet dat als eerste en volgen er dan meer, of blijft iedereen op zijn eigen punt zitten?"
Teleurstellend vindt ze dat brancheorganisaties vervolgens tegen media zeggen dat er niks gebeurt. Die organisaties zitten juist aan tafel om zich daar uit te spreken en het met elkaar eens te worden, in het belang van de patiënt, stelt de minister. De afgelopen jaren zijn steeds meer medicijnen niet leverbaar en dat heeft allerlei oorzaken die ook internationaal spelen. Vooral antibiotica en een veelgebruikt astmamedicijn raken op, maar ook honderden andere middelen, onder meer tegen hart- en vaataandoeningen.
Prefentiebeleid
Dijkstra benadrukt dat van alles in gang is gezet om de tekorten aan te pakken. Zo worden voorraden aangelegd van medicijnen die kwetsbaar zijn. Daarnaast broedt ze op andere maatregelen. Een Kamermeerderheid wil dat zorgverzekeraars binnen een medicijngroep de ruimte krijgen om meer middelen te vergoeden dan één voorkeursmedicijn zoals nu is bepaald. Veelal is dat het goedkoopste medicijn. Dit zogeheten preferentiebeleid heeft jarenlang miljoenen euro's bespaard in zorgkosten.
Zorgverzekeraars mogen bij tekorten al andere middelen vergoeden, zegt Dijkstra. Maar GroenLinks-PvdA, VVD, CDA en D66 willen dat dit ook mag als er een dreigend tekort is. De PVV wil dat er standaard meer medicijnen worden vergoed. De minister is het eens met mogelijke aanpassingen en wacht onderzoek hiernaar af. Ook wijst ze erop dat leveranciers signalen over een medicijntekort sneller moeten doorgegeven, zodat eerder maatregelen kunnen worden getroffen.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Door ongelukken met vuurwerk rond de jaarwisseling hebben dit jaar 215 mensen oogletsel opgelopen, het hoogste aantal in twaalf jaar. Het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG) meldt dat op basis van alle registraties van behandelaars. De helft van alle gewonden was 17 jaar of jonger. Voor een op de drie slachtoffers is het letsel blijvend, laat de beroepsvereniging van oogartsen weten.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Kwetsbare mensen worden hard geraakt door de plannen van het komende kabinet over sociale zekerheid en langdurige zorg, vreest de Nederlandse ggz. Volgens de branchevereniging kan dat leiden tot extra druk op de geestelijke gezondheidszorg.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De bezuinigingen op de zorg die het nieuwe kabinet wil doorvoeren, leiden niet automatisch tot meer efficiëntie in het zorgsysteem. Dat melden het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving in hun doorrekening van de plannen van D66, VVD en CDA. In de doorrekening staat dat de bezuinigingen de kwaliteitsverbetering beperken die had plaatsgevonden bij ongewijzigd beleid.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Het moet makkelijker worden om werk en mantelzorg te combineren. Dat schrijft de Sociaal-Economische Raad (SER) in een advies aan de overheid. De SER ziet daarbij een grote rol voor de overheid weggelegd en pleit voor acht weken betaald mantelzorgverlof.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - De hoeveelheid directe sterfgevallen door drugs is in tien jaar tijd verdrievoudigd. Waren er in 2014 nog 123 sterfgevallen, in 2024 was dat aantal opgelopen naar 378. Dat blijkt uit cijfers van het CBS die in de Nationale Drug Monitor zijn gepubliceerd. Bij veel van de gevallen gaat het om overdosering.
1 week geledenBILTHOVEN (ANP) - Deze herfst en winter zijn er veel minder baby's op de intensive care opgenomen met een besmetting met het RS-virus, ziet het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Van eind september tot begin februari kwamen 43 baby's met RS op de ic terecht, terwijl dat er een jaar geleden in dezelfde periode 178 waren. Dat is een daling van 75 procent, die volgens het RIVM grotendeels is toe te schrijven aan de invoering van de RS-prik.
1 week geledenROTTERDAM (ANP) - Naar schatting stopten 5800 mensen per jaar in de periode van 2019 tot 2023 met eten en drinken omdat ze hun leven wilden beëindigen. Ongeveer 2000 mensen per jaar namen dodelijke medicijnen of slaapmiddelen in. Dat komt naar voren uit een nieuw onderzoek van Erasmus MC naar levensbeëindiging, waar de Volkskrant vrijdagochtend over schrijft. De studie gaat over mensen die euthanasie willen en dit zonder hulp van een arts doen.
2 weken geleden