Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Dijksma: geweld tegen betogers was geen onderdeel van instructie

Dijksma: geweld tegen betogers was geen onderdeel van instructie

UTRECHT (ANP) - De politie heeft maandag "kortstondig geweld gebruikt" tegen pro-Palestijnse betogers die een gebouw van de Universiteit Utrecht hadden bezet, terwijl dat "geen onderdeel was van de instructie die vooraf was meegegeven". Burgemeester Sharon Dijksma schrijft dat aan de gemeenteraad.

"Op dit moment wordt uitgezocht wat zich precies heeft afgespeeld en welke afwegingen daarbij zijn gemaakt", aldus de burgemeester. Het politieoptreden wordt "getoetst aan het wettelijk kader en de uitgangspunten van professioneel vakmanschap".

De politie gebruikte geweld om het pand van de Faculteit Geesteswetenschappen binnen te komen. "Voor het pand had zich een groep van ongeveer twintig demonstranten verzameld. Zij beletten de politie om het pand binnen te gaan", schetst Dijksma de situatie. Ze benadrukt dat daarvoor herhaaldelijk tegen demonstranten die binnen zaten is gezegd dat ze het gebouw moesten verlaten.

Lokaalvredebreuk

In totaal hield de politie 49 betogers aan. Geen van hen wordt vervolgd, meldt Dijksma. Ze legt in de brief uit dat in de driehoek van burgemeester, politiechef en hoofdofficier van justitie vooraf "nadrukkelijk is gesproken" over de manier waarop zou worden opgetreden. "Het zo gefaseerd, de-escalerend en geweldloos als mogelijk laten verlopen van de beëindiging van de bezetting stond hierbij centraal."

De betogers voerden sinds 7 mei "gemoedelijk" actie op het plein van de universiteitsbibliotheek, omdat ze vinden dat de universiteit alle banden met Israël moet verbreken. Dat was geen probleem, maar de bezetting was volgens de autoriteiten een vorm van lokaalvredebreuk. Voor het universiteitsbestuur was het "onacceptabel" dat het onderwijs stil kwam te liggen. Ook waren brandwerende deuren opengezet, schrijft Dijksma.

Uitwisseling stopgezet

De universiteit zelf zegt dat er "onaanvaardbare veiligheidsrisico's" waren bij de bezetting, evenals "belemmering van onderwijsactiviteiten". Ook stelt de universiteit te luisteren naar alle standpunten, "je hoeft geen pand te bezetten om gehoord te worden".

Door de oorlog in Gaza wil de Universiteit Utrecht uitzoeken hoe een gezamenlijk project met de Israëlische overheid kan worden gestopt. Een uitwisseling met een universiteit in Israël wordt opgezegd en voorlopig komen er geen nieuwe samenwerkingen met organisaties in Israël. Voor de activisten gaan die besluiten niet ver genoeg.

Meer uit Binnenland

Hoge Raad geeft bij meer dan helft afwijzingen geen uitleg

DEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.

5 minuten geleden
Honderden demonstreren in IJsselstein tegen asielnoodopvang

IJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.

11 uur geleden
Rechter: minister mocht bed-bad-brood van 16 mensen niet stoppen

ROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.

11 uur geleden
Aantal opvangplekken asielzoekers Loosdrecht teruggeschroefd

LOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.

14 uur geleden
OM in beroep tegen vonnis brandstichter Arnhemse binnenstad

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.

16 uur geleden
Cel- en taakstraf voor geweld bij protest noodopvang Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.

16 uur geleden
Rutte: als iemand lintje verdient, is het MH17-voorzitter Ploeg

DEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt het terecht dat Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, vrijdag een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. "Als er iemand is die deze onderscheiding verdient dan is het Piet. Ik heb diepe bewondering voor de vasthoudende en tegelijk invoelende wijze waarop hij al jarenlang strijdt voor gerechtigheid voor de nabestaanden van MH17", verklaart Rutte.

16 uur geleden