Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Dijksma: gemeenten naar rechter als Rijk niet het nodige betaalt

Dijksma: gemeenten naar rechter als Rijk niet het nodige betaalt

HILVERSUM (ANP) - Gemeenten stappen naar de rechter als het Rijk "niet betaalt wat nodig is" om bepaalde taken uit te voeren, zoals die rond jeugdzorg. Dat zei Sharon Dijksma, burgemeester van Utrecht en voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) dinsdag in het tv-programma Nieuwsuur.

Door bezuinigingen van het Rijk op het gemeentefonds moeten gemeenten beter letten op hun uitgaven en inkomsten. In veel plaatsen gaat dat ten koste van culturele voorzieningen, bibliotheken en woningbouwplannen. Ook moeten inwoners een hogere onroerendezaakbelasting betalen. Voor de jeugdzorg, waarbij gemeenten verplichtingen hebben, heeft het ook gevolgen. "Het kan niet zo zijn dat het Rijk ons wel bepaalde taken wil laten uitvoeren, maar er niet voor wil betalen", zei Dijksma daarover.

Een commissie onderzoekt de tekorten bij gemeenten en is daar naar verwachting eind januari mee klaar. Als de tekorten aanhouden, verwacht Dijksma "boter bij de vis." Ze kijkt er niet naar uit om het Rijk aan te vechten, zei ze, maar gaat het ook niet uit de weg.

Volgens Dijksma komen ook de kabinetsplannen rondom de woningbouw er anders uit te zien als er minder geld beschikbaar wordt gesteld. "Dan gaat het hele feest niet door", aldus Dijksma bijvoorbeeld over plannen om samen met het Rijk snel betaalbare woningen te bouwen in haar eigen gemeente. Dat kan dan nooit in het tempo dat nu is afgesproken, aldus de burgemeester.

Meer uit Binnenland

Inzet Evertsen niet verlengd, schip keert binnenkort terug

DEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.

5 uur geleden
Brandweer blust meerdere nieuwe bosbranden

KOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.

7 uur geleden
Natuurbrand bij Weert laait op door wind en warmte

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.

9 uur geleden
Brand bij 't Harde heeft nog meerdere vuurhaarden

'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."

10 uur geleden
Duizenden mensen applaudisseren luid voor overleden Jade Kops

NAALDWIJK (ANP) - Duizenden mensen hebben vrijdag aan het begin van de middag in Naaldwijk met een luid applaus een laatste eer bewezen aan sociale-mediapersoonlijkheid Jade Kops. Buiten het WestlandTheater De Naald, waar het besloten afscheid plaatsvond, vormden belangstellenden uit heel Nederland een erehaag.

10 uur geleden
Brandweer wil sneller blussen bij 't Harde

'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.

11 uur geleden
Twee Chinook-helikopters ingezet bij natuurbrand 't Harde

'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.

13 uur geleden