Dijksma: gemeenten naar rechter als Rijk niet het nodige betaalt
HILVERSUM (ANP) - Gemeenten stappen naar de rechter als het Rijk "niet betaalt wat nodig is" om bepaalde taken uit te voeren, zoals die rond jeugdzorg. Dat zei Sharon Dijksma, burgemeester van Utrecht en voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) dinsdag in het tv-programma Nieuwsuur.
Door bezuinigingen van het Rijk op het gemeentefonds moeten gemeenten beter letten op hun uitgaven en inkomsten. In veel plaatsen gaat dat ten koste van culturele voorzieningen, bibliotheken en woningbouwplannen. Ook moeten inwoners een hogere onroerendezaakbelasting betalen. Voor de jeugdzorg, waarbij gemeenten verplichtingen hebben, heeft het ook gevolgen. "Het kan niet zo zijn dat het Rijk ons wel bepaalde taken wil laten uitvoeren, maar er niet voor wil betalen", zei Dijksma daarover.
Een commissie onderzoekt de tekorten bij gemeenten en is daar naar verwachting eind januari mee klaar. Als de tekorten aanhouden, verwacht Dijksma "boter bij de vis." Ze kijkt er niet naar uit om het Rijk aan te vechten, zei ze, maar gaat het ook niet uit de weg.
Volgens Dijksma komen ook de kabinetsplannen rondom de woningbouw er anders uit te zien als er minder geld beschikbaar wordt gesteld. "Dan gaat het hele feest niet door", aldus Dijksma bijvoorbeeld over plannen om samen met het Rijk snel betaalbare woningen te bouwen in haar eigen gemeente. Dat kan dan nooit in het tempo dat nu is afgesproken, aldus de burgemeester.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag anderhalf jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk, tegen John B. (33) uit Raalte voor het in brand steken van een politieauto op de Koekamplaan, aan de rand van het Malieveld in Den Haag op 20 september. Toen liep een anti-immigratieprotest uit op rellen. B. is aangehouden op 9 december en zit sinds die tijd vast.
1 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - De Geuzenpenning, een prijs voor vrijheidsstrijders en mensenrechtenactivisten, gaat dit jaar naar de burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Gergely Karácsony is een belangrijke tegenstander van de rechts-populistische premier van Hongarije, Viktor Orbán.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Herten (Limburg) wordt verdacht van onlinemisbruik van ruim 150 minderjarige meisjes, van wie veertig uit Nederland. De man stond dinsdag voor het eerst terecht op een openbare zitting. Volgens het Openbaar Ministerie benaderde hij zijn jonge slachtoffers via een deels zelf ontwikkeld computerspel.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.
4 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Ziekenhuis Isala in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald.
4 uur geledenLEIDEN (ANP) - Treinstation Leiden Centraal en het omliggende stationsgebied worden grondig verbouwd. De stationstunnel moet verdubbelen in formaat, er komt een overdekt busstation en de gehele façade van het station verandert. Sporen en perrons worden niet aangepakt. Voor de verbouwing is 674 miljoen euro uitgetrokken; het project moet in 2040 klaar zijn. Dat melden ProRail, NS, de gemeente en de provincie Zuid-Holland.
6 uur geleden