Dijksma: gemeenten naar rechter als Rijk niet het nodige betaalt
HILVERSUM (ANP) - Gemeenten stappen naar de rechter als het Rijk "niet betaalt wat nodig is" om bepaalde taken uit te voeren, zoals die rond jeugdzorg. Dat zei Sharon Dijksma, burgemeester van Utrecht en voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) dinsdag in het tv-programma Nieuwsuur.
Door bezuinigingen van het Rijk op het gemeentefonds moeten gemeenten beter letten op hun uitgaven en inkomsten. In veel plaatsen gaat dat ten koste van culturele voorzieningen, bibliotheken en woningbouwplannen. Ook moeten inwoners een hogere onroerendezaakbelasting betalen. Voor de jeugdzorg, waarbij gemeenten verplichtingen hebben, heeft het ook gevolgen. "Het kan niet zo zijn dat het Rijk ons wel bepaalde taken wil laten uitvoeren, maar er niet voor wil betalen", zei Dijksma daarover.
Een commissie onderzoekt de tekorten bij gemeenten en is daar naar verwachting eind januari mee klaar. Als de tekorten aanhouden, verwacht Dijksma "boter bij de vis." Ze kijkt er niet naar uit om het Rijk aan te vechten, zei ze, maar gaat het ook niet uit de weg.
Volgens Dijksma komen ook de kabinetsplannen rondom de woningbouw er anders uit te zien als er minder geld beschikbaar wordt gesteld. "Dan gaat het hele feest niet door", aldus Dijksma bijvoorbeeld over plannen om samen met het Rijk snel betaalbare woningen te bouwen in haar eigen gemeente. Dat kan dan nooit in het tempo dat nu is afgesproken, aldus de burgemeester.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het is slecht gesteld met de arbeidsomstandigheden van sekswerkers. De overheid controleert nauwelijks, handhaving ontbreekt structureel. Dat stelt het Sekswerk Meld- en Adviespunt (SMAP) in een rapport. Bij het meldpunt komen veel klachten binnen over exploitanten.
35 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Aanbevelingsalgoritmes van sociale media bedreigen de democratie, maar zijn wel te verbeteren. Tot deze conclusie komt het Commissariaat voor de Media (CvdM) op basis van een analyse van de gevolgen van feeds voor de vrije meningsvorming van consumenten. De mediawaakhond biedt het kabinet en toezichthouders daarom aanbevelingen voor wetgeving en naleving.
37 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Aan de gemeenteraad van Den Bosch is maandag een petitie overhandigd met het verzoek de vijftig jonge asielzoekers die de gemeente wil opvangen, gastvrij te ontvangen. De petitie is zo'n achthonderd keer ondertekend. Volgens de indieners vooral door inwoners van het dorp Engelen, waar de opvang is gepland.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid heeft maandagavond ingegrepen bij een pro-Palestijns protest bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, laat een woordvoerder van de politie weten. Actievoerders bezetten daar verschillende delen van de universiteit. Volgens de politiewoordvoerder ging het om tientallen demonstranten, van wie er 22 zijn aangehouden. De VU zegt aangifte te hebben gedaan van lokaalvredebreuk.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
14 uur geleden