Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Dijksma: doorstroom Oekraïners stokt door tekort aan opvangplekken

Dijksma: doorstroom Oekraïners stokt door tekort aan opvangplekken

UTRECHT (ANP) - De doorstroom van Oekraïense vluchtelingen vanuit Utrecht naar opvanglocaties elders in het land stokt. Hierdoor is de 'hub' in de Jaarbeurs - waar veel Oekraïners zich bij aankomst in Nederland als eerste melden - overvol. De zorgen van burgemeester Sharon Dijksma en de veiligheidsregio zijn groot omdat de toestroom van Oekraïners naar Nederland sinds de afgelopen maand flink is toegenomen. "De hub zakt door zijn hoeven", aldus Dijksma maandagmiddag in de opvanglocatie.

Dijksma roept haar collega-burgemeesters op tot solidariteit. "Dat zij zeggen: ik heb plek." Ook verwacht zij dat het heropenen van noodopvanglocaties nog het enige snel te realiseren alternatief is om de problemen het hoofd te bieden.

De bedoeling is dat mensen maar een tot maximaal drie nachten in de Jaarbeurs blijven en vanuit daar elders onderdak vinden, maar "de plekken zijn op". In de nacht van zondag op maandag sliepen in de Jaarbeurs bijna twee keer zo veel mensen als de capaciteit (maximaal honderd) toelaat. Extra stretchers moesten worden bijgeplaatst. Door het tekort verblijven mensen langer dan gepland in het beursgebouw.

Sluiten

"De uiterste consequentie is het moeten sluiten van de locatie voor nieuwe vluchtelingen, omdat er simpelweg geen plek meer is om hen menswaardig op te vangen. En dan slapen er mensen buiten", waarschuwt de burgemeester. De Jaarbeurs is niet berekend op grote groepen mensen. Er zijn zes toiletten en vluchtelingen liggen samen in een grote ruimte. Irritaties nemen toe.

Utrecht ziet de afgelopen periode andere vluchtelingen binnenkomen dan in het begin van de oorlog. Het gaat nu vooral om arbeidsmigranten en mensen die ernstig ziek zijn of psychische klachten hebben. Vaak verbleven zij eerst al elders in Europa en komen ze nu naar Nederland. Onder meer omdat de opvang hier gratis is, voor hereniging en om te werken, vertellen zij aan de veiligheidsregio.

In Utrecht wordt gekeken naar de juiste plek voor onderdak voor de verschillende groepen. Niet elke doelgroep is bijvoorbeeld overal 'welkom'. "Daar komt bij dat voor mensen met een complexe zorgvraag het extra lastig is om onderdak te vinden", zegt directeur Jaap Donker van de veiligheidsregio. "Met kunst-en-vliegwerk lukt het soms nog om plekken te vinden, maar ook dat is vaak niet meer mogelijk. Wij maken ons grote zorgen", aldus de directeur.

Meer uit Binnenland

Britse premier wil landgenoten op Hondius helpen

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.

22 minuten geleden
Ministerie: drie opvarenden Hondius worden naar Nederland gehaald

DEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.

1 uur geleden
WHO: ziekste patiënten naar Nederland voor behandeling

GENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.

2 uur geleden
Wageningen45: militairen uit 25 landen liepen in Vrijheidsdefilé

WAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.

3 uur geleden
Medische experts gaan cruiseschip inspecteren

MADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.

3 uur geleden
Splinter Chabot focust op hoop in 5 mei-lezing, ondanks verruwing

UTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.

6 uur geleden
WHO: virus heeft zich misschien verspreid aan boord van schip

GENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) denkt dat aan boord van het Nederlandse schip Hondius mensen elkaar kunnen hebben aangestoken met het hantavirus. Dat zou ook gebeurd kunnen zijn met het Nederlandse echtpaar dat is overleden, zei een deskundige van de WHO. Het staat nog niet vast; de WHO "werkt met die aanname". Het schip vaart volgens de WHO richting de Canarische Eilanden.

6 uur geleden