Dijkhoff en Wilders manen kabinet tot haast met sneltesten
DEN HAAG (ANP) - In het laatste coronadebat voor de verkiezingen van volgende week, roepen de grote rechtse partijen het kabinet op haast te maken met sneltesten. "Waar blijven ze?" vraagt PVV-leider Geert Wilders zich af over blaastesten die mensen meer ruimte moeten geven. Ook VVD'er Klaas Dijkhoff wil weten waarom sneltesten nog niet in de Nederlandse buurtsupers liggen.
Over een app die gevaccineerde mensen of mensen met een negatieve testuitslag toegang biedt aan bijvoorbeeld evenementen is de laatste tijd fel gedebatteerd. Zo'n 'toegangsbewijs' of 'vaccinatiepaspoort' speelt een belangrijke rol in de verkiezingscampagne, maar volgens Dijkhoff zijn de meeste partijen het er best over eens dat een negatieve test of een vaccin meer ruimte moet kunnen bieden.
Daar moet wel haast mee gemaakt worden, vindt de liberaal. "Hoe organiseren we dat je met een negatieve uitslag thuis ook ergens naartoe kan?" Het kabinet moet volgens hem praten met burgemeesters over bijvoorbeeld evenementen rondom het Europees kampioenschap voetbal de komende zomer.
'Nederland wil vrijheid terug'
Wilders ageert op zijn beurt hard tegen de coronamaatregelen. Maar als de avondklok niet van tafel gaat, dan moeten vaccinaties en sneltesten maar een uitweg bieden, zegt de leider van de grootste oppositiepartij. "Nederland wil zijn vrijheid terug!" zegt Wilders in het debat.
Coronaminister Hugo de Jonge denkt dat "hoogfrequent testen" ontmoetingen een stuk veiliger kunnen maken. Daarmee kan de samenleving zich weer meer vrijheden permitteren. Een goed idee, zeggen Rob Jetten (D66) en Jesse Klaver (GroenLinks), maar ze maken zich wel zorgen over de kosten voor burgers. Zij willen dat de overheid deze kosten op zich neemt, zodat mensen zich niet alleen regelmatig, maar ook gratis kunnen testen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.
2 dagen geledenNICOSIA (ANP) - De standpunten van de EU-leiders over de nieuwe EU-meerjarenbegroting 2028-2034 liggen volgens premier Rob Jetten nog ver uiteen. "We hebben vandaag een hele uitvoerige en soms ook verhitte discussie gehad over de meerjarenbegroting", zei Jetten voor vertrek uit Cyprus, waar de EU-leiders donderdag en vrijdag bijeen waren voor een informele top.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet draait een voorgenomen bezuiniging op de bijstand terug. Het gaat om het actief benaderen van mensen die recht hebben op een uitkering, maar daar nog geen gebruik van maken. Die regeling zou versoberd worden, dat zou zo'n 30 miljoen euro per jaar besparen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten moeten niet langer de mogelijkheid krijgen om statushouders voorrang te geven op een sociale huurwoning, vinden Mona Keijzer, Groep Markuszower en JA21. De drie rechtse fracties hebben een initiatiefwet met deze strekking ingediend. Toen Keijzer eerder minister van Volkshuisvesting was, stelde ze een vergelijkbare wet voor. Maar tot haar teleurstelling heeft de huidige minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) dit voorstel ingetrokken.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De lastenverzwaringen die het kabinet-Jetten wil doorvoeren, raken werkenden onevenredig hard, vindt zowel JA21 als GroenLinks-PvdA. De twee oppositiepartijen waar het minderheidskabinet het meest van afhankelijk is voor steun in de Tweede Kamer, maakten dit bezwaar in het Kamerdebat over de voorjaarsnota.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
4 dagen geleden