Dijkgraaf zoekt bedrijven die meewerken aan innovatieve telescoop
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) zoekt bedrijven die technologie willen ontwikkelen waarmee de Einstein Telescoop kan worden gebouwd. Zijn hoop is dat Nederland, Duitsland en België hierdoor de Europese opdracht binnen kunnen halen om deze innovatieve telescoop te bouwen in het Limburgse grensgebied van de landen.
Het gaat om een telescoop die zwaartekrachtgolven moet gaan meten en die er heel anders uitziet dan de gebruikelijke telescoop waarmee naar de sterren wordt gekeken. Het is een driehoek van buizen die elk tien kilometer lang zijn en zich enkele honderden meters onder de grond bevinden. In die buizen worden laserstralen afgevuurd die worden teruggekaatst met spiegels. Wetenschappers kunnen zwaartekrachtgolven uit de ruimte opsporen door hier hele precieze metingen op te verrichten. Zo komen ze meer te weten over het heelal, zoals het geboorteproces van zwarte gaten.
Dijkgraaf hoopt bedrijven te vinden die onder meer lasers, spiegeltechnologie en trillingsvrije koelmachines kunnen ontwikkelen en testen. Daarvoor heeft de minister maandag een subsidiepot opengesteld van 12 miljoen euro, die wordt betaald uit het Nationaal Groeifonds.
2030
In 2026 wordt besloten of het Europese project inderdaad mag worden uitgevoerd in de grensregio van Nederland, Duitsland en België. Italië werkt ook aan een voorstel om de telescoop te bouwen. De bouw moet vervolgens beginnen in 2030.
"Door nu vast te investeren in de kennis en techniek die we nodig hebben wordt ons plan sterker, en vergroten we de kans de telescoop hier te kunnen bouwen", zegt Dijkgraaf. "Ook jagen we innovaties aan, dat is goed voor de economie, werkgelegenheid en kennispositie."
Hoogwaardige technologie
Het is een grote technologische uitdaging om deze telescoop te bouwen. Er is veel hoogwaardige technologie voor nodig die nu nog niet bestaat. De omstandigheden moeten bovendien perfect zijn, om de metingen niet te verstoren. De tunnels moeten bijvoorbeeld perfect worden gegraven en de omgeving moet volledig trillingsvrij zijn. Daardoor mogen er ook geen windmolens worden gebouwd in de buurt van de Limburgse heuvels waaronder de telescoop moet komen te liggen. Dat is de nabijgelegen Duitse gemeente Aken desondanks wel van plan, tot onvrede van de provincie.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) heeft in de eerste twee dagen na de lancering 1500 aanmeldingen ontvangen. Dat meldt een woordvoerder van de nog op te richten partij aan het ANP. Donderdag maakte partijleider Jesse Klaver de naam bekend van de partij waarin GroenLinks en PvdA in juni opgaan.
2 dagen geleden