Dijkgraaf vraagt studies om collegegeld Oekraïners laag te houden
DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Robbert Dijkgraaf verzoekt hogescholen en universiteiten om het collegegeld voor uit Oekraïne gevluchte studenten laag te houden. De NOS meldt dat de meeste universiteiten er dit jaar voor hebben gekozen om nieuwe Oekraïense studenten geen korting meer te geven op hun collegegeld. Daardoor moeten ze in plaats van 2314 euro minstens drie keer zoveel betalen om te studeren, afhankelijk van de onderwijsinstelling.
In het vorige collegejaar lieten hogescholen en universiteiten de Oekraïense studenten het wettelijk collegegeld betalen, het lage tarief dat Nederlandse studenten moeten betalen. Oekraïners blijven dit bedrag betalen als ze in 2022-2023 met hun studie zijn begonnen. Dit juicht Dijkgraaf toe.
Oekraïners die komende maand beginnen met studeren, komen veel hoger uit. Zij moeten bij acht van de dertien Nederlandse universiteiten het veel hogere tarief voor studenten van buiten de Europese Economische Regio betalen, meldt de NOS na een rondgang. Een klein deel van de 36 hogescholen verlaagt het collegegeld opnieuw; de meeste hebben nog geen besluit genomen.
Ondersteuning
"Alle instellingen zijn bevoegd om het instellingscollegegeld-tarief eigenstandig te verlagen", zegt Dijkgraaf hierover. Hij vraagt hogescholen en universiteiten om hier "welwillend tegenover te staan".
Het is in de eerste plaats aan de onderwijsinstellingen om studenten ondersteuning te bieden als deze financieel in de knel komen, zegt de bewindsman. Hij roept Oekraïense studenten dan ook op om zich te melden bij hun universiteit of hogeschool als dit het geval is. Ook verwijst hij naar de Stichting voor Vluchteling-Studenten (UAF). Die kan ze financieel ondersteunen.
Uit de reactie van Dijkgraaf valt op te maken dat hij niet van zins is de Oekraïners vanuit het kabinet financieel tegemoet te komen. Hij verwijst naar de 3,5 miljoen euro die beschikbaar is gesteld aan Oekraïense studenten in het collegejaar 2021-2022, toen Rusland de oorlog tegen Oekraïne begon.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) zegt niet op de hoogte te zijn van een "schaduwdeal" binnen de coalitie naast de overeenkomst met PRO over extra geld voor ontwikkelingshulp. Volgens ingewijden zou D66 het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme gaan steunen in ruil voor steun van de VVD voor het akkoord met PRO.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal niet aandringen op een alternatief voor de snellere stijging van de AOW-leeftijd, een maatregel die onder druk van oppositie en vakbonden is geschrapt. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) duidelijk gemaakt in een Kamerdebat over de ruzie tussen kabinet en bonden over de sociale zekerheid.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand had niet meer de energie die nodig is om de Partij voor de Dieren te leiden, zei ze kort nadat ze die rol had overgedragen aan Christine Teunissen. Donderdag maakte Ouwehand bekend dat ze stopt als partijleider.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositie wil opheldering over een "schaduwdeal" tussen de coalitiepartijen die zou zijn gesloten bij het akkoord over de begroting ontwikkelingssamenwerking met PRO. In ruil voor 380 miljoen euro extra voor minister Sjoerd Sjoerdsma zou diens partij D66 de wet gaan steunen die verheerlijking van terrorisme strafbaar stelt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil pas praten over aanpassing van de financiële afspraken uit het coalitieakkoord als er een inhoudelijke deal is met de sociale partners en de oppositie over de sociale zekerheid. Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd in een Kamerdebat over de botsing tussen kabinet en vakbonden over de voorgenomen bezuinigingen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD is gebotst met zowel linkse als rechtse partijen over de bezuinigingen van het kabinet op de sociale zekerheid. VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen betoogde dat de maatregelen op bijvoorbeeld de uitkering voor arbeidsongeschiktheid (WIA) eraan bijdragen dat meer mensen aan het werk gaan, maar dat stuitte op verzet bij verschillende partijen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is bereid te praten over bezuinigingen op andere terreinen dan de sociale zekerheid, als alternatief voor de ingrepen die het minderheidskabinet onder druk van de vakbonden van tafel heeft gehaald. Dat heeft Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis, na veel aandringen vanuit de oppositie, gezegd tijdens een Kamerdebat.
6 uur geleden