Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Dijkgraaf vraagt studies om collegegeld Oekraïners laag te houden

Dijkgraaf vraagt studies om collegegeld Oekraïners laag te houden

DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Robbert Dijkgraaf verzoekt hogescholen en universiteiten om het collegegeld voor uit Oekraïne gevluchte studenten laag te houden. De NOS meldt dat de meeste universiteiten er dit jaar voor hebben gekozen om nieuwe Oekraïense studenten geen korting meer te geven op hun collegegeld. Daardoor moeten ze in plaats van 2314 euro minstens drie keer zoveel betalen om te studeren, afhankelijk van de onderwijsinstelling.

In het vorige collegejaar lieten hogescholen en universiteiten de Oekraïense studenten het wettelijk collegegeld betalen, het lage tarief dat Nederlandse studenten moeten betalen. Oekraïners blijven dit bedrag betalen als ze in 2022-2023 met hun studie zijn begonnen. Dit juicht Dijkgraaf toe.

Oekraïners die komende maand beginnen met studeren, komen veel hoger uit. Zij moeten bij acht van de dertien Nederlandse universiteiten het veel hogere tarief voor studenten van buiten de Europese Economische Regio betalen, meldt de NOS na een rondgang. Een klein deel van de 36 hogescholen verlaagt het collegegeld opnieuw; de meeste hebben nog geen besluit genomen.

Ondersteuning

"Alle instellingen zijn bevoegd om het instellingscollegegeld-tarief eigenstandig te verlagen", zegt Dijkgraaf hierover. Hij vraagt hogescholen en universiteiten om hier "welwillend tegenover te staan".

Het is in de eerste plaats aan de onderwijsinstellingen om studenten ondersteuning te bieden als deze financieel in de knel komen, zegt de bewindsman. Hij roept Oekraïense studenten dan ook op om zich te melden bij hun universiteit of hogeschool als dit het geval is. Ook verwijst hij naar de Stichting voor Vluchteling-Studenten (UAF). Die kan ze financieel ondersteunen.

Uit de reactie van Dijkgraaf valt op te maken dat hij niet van zins is de Oekraïners vanuit het kabinet financieel tegemoet te komen. Hij verwijst naar de 3,5 miljoen euro die beschikbaar is gesteld aan Oekraïense studenten in het collegejaar 2021-2022, toen Rusland de oorlog tegen Oekraïne begon.

Meer uit Politiek

Ruime meerderheid Kamer kan leven met inzet marineschip Evertsen

DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.

5 uur geleden
D66 deelt zorgen oppositie over gevolgen WIA-bezuinigingen

DEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.

10 uur geleden
Ipsos: lokale partijen gaan winnen bij gemeenteraadsverkiezingen

AMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.

16 uur geleden
BBB stapt in Europarlement over naar rechtsere partijgroep Meloni

STRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.

1 dag geleden
Kamer wil doel voor vermindering fraude in de zorg

DEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.

1 dag geleden
Korting op zwangerschapsverlof zit D66 en CDA niet lekker

DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.

1 dag geleden
Kamer stemt tegen bezuinigingen op gehandicaptenzorg

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.

1 dag geleden