Dijkgraaf: vorig jaar ruim 1600 meer vroegtijdige schoolverlaters
DEN HAAG (ANP) - Vorig studiejaar zijn meer jongeren tussen de 12 en de 23 jaar zonder havo-, vwo- of mbo-2-diploma van school gegaan dan in het jaar ervoor. In totaal verlieten 24.385 leerlingen het onderwijs zonder papiertje, schrijft minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs) in een brief aan de Tweede Kamer. Dat zijn er 1619, of ruim 7 procent, meer dan het jaar ervoor.
Volgens de minister hebben waarschijnlijk verschillende factoren een rol gespeeld. Zo zijn er bijvoorbeeld meer leerlingen doorgestroomd naar het mbo, omdat er in 2020 geen centraal eindexamen was vanwege de coronacrisis. Een aantal van hen had normaal gesproken hun examen niet gehaald, en viel eenmaal op het mbo alsnog uit. Ook maakten waarschijnlijk meer leerlingen de verkeerde studiekeuze, omdat voorlichtingsdagen door corona vaak slechts online konden. Verder dragen de toegenomen pyschische klachten en de aangetrokken arbeidsmarkt mogelijk bij aan het hogere aantal schoolverlaters.
Dijkgraaf wil dat zoveel mogelijk van hen alsnog terugkeren naar school. Bij ongeveer 60 procent van de schoolverlaters is dat de afgelopen jaren ook gelukt, schrijft hij. Volgens Dijkgraaf kunnen de miljarden vanuit het Nationaal Programma Onderwijs (NPO) hieraan bijdragen. Zo kunnen scholen het geld gebruiken om het mentale welzijn van leerlingen te verbeteren, of om beter met ze in contact te blijven.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdag in hoger beroep straffen van 9,5 tot 15,5 jaar opgelegd aan zeven verdachten in de zaak rond de overval op een waardetransport in Amsterdam-Noord op 19 mei 2021. Tijdens een achtervolging schoten de vluchtende overvallers op de politie. Zes verdachten zijn daarom niet alleen voor de overval maar ook voor dat schieten veroordeeld.
48 minuten geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat het Noord-Hollandse Statenlid Ronald van Tiggelen (PVV) vervolgen voor het aanrijden van een demonstrante van Extinction Rebellion op 3 maart. Dat laat de advocaat van de 67-jarige activiste weten. Het OM bevestigt een 73-jarige man uit Zandvoort te gaan vervolgen, maar noemt geen naam.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Mensen die een gevangenisstraf hebben uitgezeten of zorg hebben gekregen, hebben moeite om te leren hoe ze meer op eigen benen kunnen staan. Dat stelt de ggz. "Voor de meest kwetsbare mensen zijn de overgangen in ons systeem te groot. Zonder langdurige begeleiding en een woonplek lopen zij vast. Met soms alle gevolgen van dien", zegt Ruth Peetoom, voorzitter van de brancheorganisatie voor de geestelijke gezondheidszorg.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Tata Steel moet binnen twee weken zorgen dat een van de fabrieken aan de eisen voldoet, anders dreigt sluiting van die fabriek. De provincie Noord-Holland heeft het bezwaar van het staalbedrijf tegen een eis van de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) afgewezen. Als de kooksgasfabriek 2 op het terrein in IJmuiden na 24 december nog steeds de regels overtreedt, kan de omgevingsdienst besluiten over te gaan tot intrekking van de vergunning.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het reisadvies voor het centrale gebied van de Westelijke Jordaanoever is sinds donderdag oranje. Dat betekent: ga er alleen heen voor noodzakelijke reizen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken laat weten dat het hiervoor rood was. Het gaat om het gebied ten zuiden van de provincies Qalqilya, Tulkarem, Jenin en Tubas, en ten noorden van het Masafer Yatta-gebied.
1 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Het 11-jarige meisje dat begin dit jaar werd doodgestoken op straat in Nieuwegein is niet alleen slachtoffer geworden van de man die haar neerstak, maar ook van "een systeem dat al vele jaren structureel faalt". Dat zegt advocaat Sébas Diekstra, die haar ouders bijstaat.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zorgmedewerkers en politieagenten moeten meer mogelijkheden krijgen om in te grijpen als mensen verward gedrag vertonen. Ook moeten er meer plekken komen om die mensen te behandelen. Dat verkleint het risico op gevaarlijke en soms dodelijke incidenten, constateren de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ), de Inspectie Justitie en Veiligheid (IJV) en het Toezicht Sociaal Domein (TSD).
2 uur geleden