Dijkgraaf verheugd over Vlaams geld voor Einsteintelescoop
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs en Wetenschap) reageert verheugd op de 21 miljoen euro die zijn Vlaamse ambtgenoot beschikbaar stelt voor de ontwikkeling van nieuwe technologie, die nodig is voor de Einsteintelescoop. "De bouw ervan komt zo weer een stap dichterbij", zegt Dijkgraaf.
De Vlaamse minister van Economie, Wetenschap en Innovatie, Jo Brouns, kondigt de financiële injectie maandag officieel in Maastricht aan, zo werd zaterdag bekend. Hij doet dat tijdens een bezoek aan de ETpathfinder in Maastricht, een testopstelling van de Einsteintelescoop.
'Wereldtopinstrument'
Het gaat om een 'supertelescoop' die zwaartekrachtgolven moet gaan meten. Wetenschappers kunnen zwaartekrachtgolven uit de ruimte opsporen door hier hele precieze metingen op te verrichten. Zo komen ze meer te weten over bijvoorbeeld het geboorteproces van zwarte gaten.
Dijkgraaf wil de telescoop "heel graag" naar het grensgebied tussen België, Duitsland en Nederland halen. "De waarde van zo'n wereldtopinstrument voor de wetenschap en onze economieën is nauwelijks in geld uit te drukken." Door nu al te investeren in de kennis en techniek die nodig is "wordt ons plan sterker en vergroten we de kans de telescoop hier te kunnen bouwen", meent Dijkgraaf. Het aanjagen van innovaties komt volgens hem ook de economie, werkgelegenheid en kennispositie ten goede.
Italië
Nederland heeft in oktober een subsidieregeling van 12 miljoen euro opengesteld voor bedrijven, die onder andere spiegeltechnologie, trillingvrije koelmachines en laders kunnen ontwikkelen en testen. Dat geld komt uit het Nationaal Groeifonds. Het kabinet heeft daarnaast 870 miljoen euro uit datzelfde fonds gereserveerd waarmee een deel van de bouw kan worden betaald.
In 2026 wordt besloten of het Europese project in de grensregio van Nederland, Duitsland en België mag worden uitgevoerd. Ook Italië werkt aan een voorstel om de telescoop te bouwen. De bouw moet in 2030 van start gaan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland moet zich in de Europese Unie aansluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie, vindt partijleider Jesse Klaver. Daarmee onderschrijft hij het advies dat een commissie vrijdag uitbracht. "Het doet recht aan zowel de inhoud als onze ambitie om zoveel mogelijk invloed te hebben in Europa", motiveert de linkse politicus op het sociale medium Bluesky.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een adviescommissie van Progressief Nederland (PRO) heeft de nieuwe partij aangeraden om zich binnen de Europese Unie aan te sluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie. De Partij van de Arbeid behoorde al tot de sociaaldemocratische fractie in het Europees Parlement, maar GroenLinks zat bij de Groenen. Sinds de fusie is onduidelijk bij welke groep PRO gaat horen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is de bedoeling dat de totale miljoenennota brede steun krijgt in de Tweede Kamer, zei Rob Jetten vrijdag in zijn wekelijkse persconferentie. Hij wil dus geen "cherrypicking", waarbij partijen de ene begroting wel steunen en de andere niet. "Veel dingen hangen met elkaar samen, en dan kom je elkaar ook snel in de weg te zitten."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel wil dat er één landelijke lijn komt hoe lokaal gezag moet omgaan met trekkers op de snelweg. Dat zei hij voorafgaand aan de ministerraad. Nu mogen de burgemeester, politie en het Openbaar Ministerie lokaal bepalen of en hoe zij hiertegen optreden, maar Van Weel erkent dat dit niet altijd werkt als het gaat om boeren die met trekkers op de snelweg rijden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën verwacht dat oppositiepartijen wel bij elkaar te brengen zijn om een brede deal voor het budget van 2027 te maken. Dat zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Ik word wel ongeduldig", zei Luc Stultiens van PRO donderdagmiddag na weer een gesprek met minister Eelco Heinen (Financiën) over de begroting met Prinsjesdag. De financieel woordvoerder van de linkse fusiepartij hoort "vooral heel weinig" tijdens de gesprekken met de VVD-bewindsman. "Op een gegeven moment moet je ook als kabinet zelf beslissen: wij gaan met links of rechts en we gaan bereid zijn om te schuiven. Dat is nog niet gebleken."
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
2 dagen geleden