Dijkgraaf: UvA schond integriteitsgrenzen in contact met Netflix
DEN HAAG (ANP) - De Universiteit van Amsterdam heeft "zo op het eerste gezicht" de grenzen van de integriteit geschonden in de onderhandelingen over een sponsorcontract met Netflix, vindt onderwijsminister Robbert Dijkgraaf. Dat zegt hij in reactie op een vraag van Kamerlid Pieter Omtzigt tijdens het vragenuur over een artikel van Follow the Money. Een afdeling van de universiteit zou allerlei voordelen hebben aangeboden in de onderhandelingen over een contract van 550.000 euro om belastingonderzoek te sponsoren. Zo boden de onderzoekers aan om te helpen de omstreden belastingpolitiek van het streamingbedrijf aan de samenleving uit te leggen.
De voorstellen werden volgens Dijkgraaf gedaan door de Amsterdam Centre for Tax Law - onderdeel van de UvA - in een memo die is geschreven voordat het contract met Netflix werd gesloten. In het contract staat hier niets over vermeld, verzekert de bewindsman. Desalniettemin wekt de UvA hier de "schijn van belangenverstrengeling" volgens de minister. "Die memo had in mijn ogen niet zo mogen worden aangeboden. Daarmee schaad je niet alleen de reputatie van die specifieke vakgroep, maar eigenlijk gewoon van het universitaire gebeuren in het geheel."
De bewindsman wil deze week nog in gesprek met de UvA over de kwestie, zegt hij toe na een verzoek van Omtzigt. De universiteit heeft toegezegd om te onderzoeken hoe dit contract tot stand is gekomen. Dijkgraaf wil dat de universiteit ook nagaat of er andere contracten zijn waarmee mogelijk iets mis is.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De aanpassing van de asielnoodmaatregelenwet is verworpen in de Eerste Kamer. Alleen de stem van Auke van der Goot van OPNL was nog niet bekend en hij stemde tegen. De aanpassing kreeg 37 stemmen voor en 38 tegen. De aanpassing was nodig voor het CDA en de SGP om de asielnoodmaatregelenwet te steunen.
20 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Minister Tom Berendsen vindt het belangrijk dat de EU de druk op Israël vergroot. "Het doel is niet het opschorten van het handelsdeel, het doel is gedragsverandering bij Israël. En daar werken we aan", zei hij dinsdagochtend in Luxemburg voor aanvang van een overleg tussen EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft hem gevraagd er in Europa voor te pleiten om het handelsdeel van het associatieverdrag met Israël op te schorten.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Partij voor de Dieren in de gemeente Den Haag is "overvallen" door een bericht dat de partij "op een zijspoor is gezet" binnen de Haagse minderheidscoalitie. Dat laat PvdD-raadslid Diego Demaree dinsdag weten in reactie op een artikel van Omroep West, dat meldt dat de partij uit de Haagse coalitie is gezet.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiële tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.
1 dag geleden