
Dijkgraaf: Nederland loopt niet meer voorop met lhbti-rechten
DEN HAAG (ANP) - Nederland is geen voortrekkersland meer op het gebied van lhbti-rechten, stelt minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) op de dag van de Canal Parade in Amsterdam. In gesprek met het internationale persbureau Bloomberg zegt hij dat het niet vanzelfsprekend is dat de samenleving inclusiever wordt en bepleit hij dat hier meer voor moet gebeuren.
De minister zegt dat het momentum voor lhbti-rechten aan het vertragen is wegens opkomend verzet hiertegen. Hij zegt dat extreemrechtse partijen zich wereldwijd inspannen om groepen uit elkaar te drijven.
In Nederland houdt volgens Dijkgraaf een kleine minderheid de vooruitgang tegen. "Die minderheid krimpt niet en laat zelfs steeds meer van zich horen. Afgelopen jaren en vooral dit jaar zijn we getuige geweest van meer geweld en agressie, of het nu gaat om voetbalsupporters of vernielingen aan monumenten", aldus de minister tegen Bloomberg.
Gezien als vanzelfsprekendheid
Het speelt volgens de bewindsman ook mee dat inwoners Nederland zien als een progressief land en daarom tolerantie richting lbthi'ers als vanzelfsprekend zijn gaan zien. "In Nederland hadden we voor een lange tijd het gevoel dat we voorop liepen", zegt hij. "We waren heel trots op onze traditie om erg tolerant en open te zijn."
Inmiddels loopt Nederland allang niet meer voorop volgens de internationale belangenorganisatie ILGA. In de Europese ranglijst voor lhbti-rechten van 2022 staat Nederland op de vijftiende plek. Mensen in deze gemeenschap krijgen steeds vaker te maken met haatmisdrijven, schrijft de organisatie in een rapport. Bovendien worden transpersonen die te maken krijgen met huiselijk geweld onvoldoende ondersteund volgens ILGA.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch over de aanpak van probleemwolven die demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur, BBB) voor ogen heeft. Hij wil het te makkelijk maken om een wolf te vangen of zelfs te doden en dat is strijdig met Europese natuurbeschermingsregels, aldus de belangrijkste adviseur van de regering op wetgevingsgebied.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen en jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici. Ze beoordelen de mate waarin ze zich gehoord voelen met een 4,4. Vorig jaar was dit een 4,5. Hun grootste zorgen zijn pesten (41 procent), woningnood (36 procent) en veiligheid (36 procent), meldt UNICEF Nederland in het jaarlijkse UNICEF-jongerenadvies. Twee van de drie grootste zorgen zijn hetzelfde als vorig jaar. "Er is dus weinig veranderd", concludeert UNICEF.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) vindt dat het aan het Openbaar Ministerie is om "te beoordelen of en welke stappen passend zijn" na het optreden van de rapgroep Bob Vylan in Paradiso. Hij gaat niet in op het verzoek van coalitiepartij BBB om "desnoods gebruik te maken van uw bevoegdheid om deze persoon de toegang tot Nederland te ontzeggen".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans hoopt partijen mee te krijgen om de begroting die het demissionaire kabinet binnenkort presenteert op Prinsjesdag te verbouwen na de verkiezingen. Hij vreest dat "2026 anders ook weer een verloren jaar wordt, na al die verloren jaren die we achter de rug hebben", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij Buitenhof.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - "Artistieke vrijheid kan nooit betekenen dat concertbezoekers of Amsterdammers zich bedreigd voelen of er wordt opgeroepen tot haat of geweld." Dat stelt de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het optreden van de band Bob Vylan, zaterdagavond in Paradiso.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."
3 dagen geleden