Dijk Marken is stabiel, waterstand Markermeer zeer hoog
HEERHUGOWAARD (ANP) - De toestand van de dijk op Marken is stabiel en onder controle, aldus Rijkswaterstaat. De waterbeheerder heeft sinds zaterdagavond dijkwachten op de dijk laten lopen omdat de waterstand in het Markermeer zeer hoog is, maar die hebben nergens problemen ontdekt. De waterbeheerder beslist later zondag of het in de nacht van zondag op maandag weer nodig is om dijkwachten op Marken te laten lopen.
De dijk op Marken is laag en moet nog verstevigd worden om aan de nieuwste hoogwaternormen te voldoen.
Op het Markermeer is zondagmorgen sprake van een hoogwaterpiek, aldus de waterbeheerders. De gemeente Edam-Volendam heeft hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier gevraagd om een pomp te plaatsen bij het buitendijkse gebied Slobbeland bij Volendam. Daar waren zaterdag nog extra zandzakken geplaatst, maar het is volgens de gemeente nodig om water weg te pompen om overstromingen te voorkomen. Het schap zal de pomp zondag installeren, aldus de woordvoerder.
De dijken in het gebied van het schap zijn in orde, zegt de woordvoerder, maar de wateroverlast in een aantal plaatsen langs het Markermeer is nog niet voorbij. Er kan nog geen water vanuit het Markermeer gespuid worden naar het IJsselmeer. Het schap raadt inwoners en ook eventuele hoogwatertoeristen dringend aan om weg te blijven uit buitendijkse gebieden, land aan de waterkant van een dijk. De waterstand kan daar heel snel stijgen, waardoor mensen in gevaar kunnen komen. Het schap inspecteert de dijken voortdurend.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft op 4 mei aandacht gevraagd voor de rol van vrouwen in tijden van oorlog. "In een oorlog staan vrouwen nooit aan de zijlijn. Zij staan vooraan, aan het front", zei ze in een toespraak voorafgaand aan een stille tocht van het Museumplein naar de Dam. "Als soldaat, als arts, als journalist, als moeder, als verdedigers van vrijheid in de breedste zin van het woord. En in Nederland waren vrouwen vaak de spil van het verzet."
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiƫn) noemt het belangrijk dat de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de EU wordt uitgevoerd. Hij reageert daarmee op de 25 procent importheffing op auto's die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag aankondigde.
5 uur geledenGILZE-RIJEN (ANP) - Een deel van de luchtmachtbasis op vliegveld Gilze-Rijen is ontruimd en de hoofdingang is afgesloten vanwege een bedreiging, meldt de Koninklijke Marechaussee.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Monument op de Dam is weer schoon nadat het maandag vroeg in de ochtend werd beklad, ziet een ANP-verslaggever. Het monument ter nagedachtenis aan de Tweede Wereldoorlog werd met een grote hoeveelheid rode substantie, waarschijnlijk verf, besmeurd. Ook werd er 'genocide' op geschreven.
6 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Na de natuurbranden van vorige week stelt de provincie Noord-Brabant dat Defensie de droogteprotocollen met urgentie moet herzien. "Wij begrijpen dat Defensie moet oefenen, ook in het licht van de geopolitieke spanningen en ontwikkelingen. Maar risico's op onbeheersbare natuurbranden moeten voorkomen worden."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee Nederlanders die zijn overleden op het cruiseschip MV Hondius zijn een man en een vrouw van 69 jaar uit het Friese Haulerwijk. Dat laat de familie van het echtpaar via Namens de Familie weten. De man overleed op 11 april en de vrouw op 26 april.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI kondigt maandagmiddag code geel aan in vijf provincies. Het gaat om Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg. "De eerst komende uren zijn er nog geen waarschuwingen van kracht. Later vanmiddag en vanavond vallen er in het zuiden, midden en oosten van het land buien, met plaatselijk onweer en veel regen," aldus het KNMI. Buitenactiviteiten zoals de dodenherdenking en het wegverkeer kunnen hier hinder van ondervinden.
6 uur geleden