Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Digitale dossiers in strafrechtketen kan in 2023 worden ingevoerd

Digitale dossiers in strafrechtketen kan in 2023 worden ingevoerd

DEN HAAG (ANP) - Het heeft wat jaren geduurd maar er zit nu toch schot in de digitalisering van de strafrechtketen. De justitieministers Dilan Yeşilgöz en Franc Weerwind schrijven in een brief aan de Tweede Kamer dat ze verwachten dat een aantal voorzieningen in 2023 landelijk kan worden ingevoerd. De bedoeling was dat dit twee jaar eerder al was gebeurd.

De operatie moet ertoe leiden dat rechtbanken, Openbaar Ministerie en de politie strafdossiers digitaal kunnen behandelen, zodat een strafproces tegen verdachten op een moderne manier kan worden gevoerd. De keten loopt flink achter op andere sectoren, omdat er nog veel via papier wordt geregeld.

Een van de projecten om het papier uit de keten te halen, is het digitaal procesdossier (DPD). In februari pas is het eerste DPD "succesvol verstuurd van de politie naar het Parket Oost-Nederland." Een week later heeft de eerste snelrechtzitting met een DPD-dossier plaatsgevonden "naar tevredenheid van de betrokken partijen", schrijven de ministers. Ze verwachten dat de landelijke invoering volgend jaar kan worden voltooid.

Digitalisering

Ook de multimediavoorzieningen kunnen volgend jaar landelijk in gebruik worden genomen. Dit betekent dat al het belangrijke beeld- en audiomateriaal in het procesdossier voor alle partijen beschikbaar is. Enkele rechtbanken hebben hiermee een geslaagde proef gehouden en dat kan nu verder ingevoerd worden.

De projecten maken deel uit van de digitalisering van de hele rechtspraak. Dit is veel duurder geworden dan was gepland, van enkele miljoenen tot ruim 200 miljoen euro.

Meer uit Binnenland

OM in beroep tegen moeder die dochters mishandelde

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de straf die een moeder uit Apeldoorn kreeg voor het ruim twintig jaar mishandelen van haar vier dochters. Het OM had tien jaar cel geëist, de rechtbank gaf haar maandag tien maanden cel.

1 uur geleden
NPO zendt ook zonder Nederlandse deelname songfestival uit

HILVERSUM (ANP) - De NPO zendt in mei het Eurovisie Songfestival uit op NPO 1, ook nu omroep AVROTROS heeft besloten om in 2026 niet deel te nemen aan de editie in Wenen. Dat meldt de NPO vrijdag.

1 uur geleden
Rotterdammer (78) vast voor seksueel misbruik Filipijnse kinderen

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft deze week een 78-jarige man in Rotterdam opgepakt op verdenking van seksueel misbruik van kinderen in de Filipijnen en het livestreamen daarvan. Hij had volgens het Openbaar Ministerie contact met een Filipijnse vrouw die de livestreams voor hem regelde. De Filipijnse politie arresteerde haar in oktober en bevrijdde toen vier kinderen uit de misbruiksituatie.

2 uur geleden
Greenpeace en Frisse Wind doen aangifte tegen Tata Steel

IJMUIDEN (ANP) - Greenpeace en stichting Frisse Wind doen vrijdag bij het Openbaar Ministerie aangifte tegen Tata Steel, laten de organisaties weten. Volgens een recent verslag van de omgevingsdienst is vorig jaar een hogere uitstoot van bepaalde stoffen gemeten door het staalbedrijf in IJmuiden.

3 uur geleden
SWOV: aantal verkeersdoden neemt komende jaren flink toe

DEN HAAG (ANP) - Als het huidige beleid wordt voortgezet, stijgt het aantal verkeersslachtoffers de komende decennia sterk. Het verwachte aantal verkeersdoden ligt in 2040 dan tussen de 720 en 760, tegenover 675 in 2024. Dat staat in een rapport van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV).

5 uur geleden
NPO respecteert besluit AVROTROS om songfestival te mijden

HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.

17 uur geleden
Vijf verdachten in soevereinenproces blijven in de cel

LEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.

17 uur geleden