Digitale afpersers inden vorig jaar ruim 1 miljard dollar losgeld
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Hackers hebben vorig jaar meer dan 1 miljard dollar aan cryptomunten verdiend met ransomware-aanvallen. Volgens blockchainonderzoeker Chainanalysis is dat een record. Bij dit soort aanvallen worden slachtoffers gedwongen losgeld te betalen aan cybercriminelen om weer toegang te krijgen tot hun geblokkeerde gegevens.
Een jaar eerder maakten hackers volgens Chainanalysis met deze vorm van afpersing nog 567 miljoen dollar buit, omgerekend zo'n 526 miljoen euro. De blockchainonderzoeker richt zich alleen op losgeld dat is betaald in cryptovaluta. Chainanalysis constateert dat hackersgroepen in 2023 vaker voor grotere aanvallen gingen. Daarmee konden zij soms wel tot 1 miljoen dollar per keer innen, in plaats van kleinere bedragen verspreid over een groot aantal ransomwarehacks.
Een extreem voorbeeld van zo'n aanval was die door de ransomwarebende Cl0P, die meer dan 100 miljoen dollar losgeld ontving. De hackers wisten toegang te krijgen tot softwaresysteem MOVEit, dat door veel bekende organisaties wordt gebruikt. Het gaat dan bijvoorbeeld om Amerikaanse overheidsinstellingen, olie- en gasconcern Shell en de Britse omroep BBC.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
46 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije stelt een maximumprijs op autobrandstoffen in vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft de Hongaarse premier Viktor Orbán maandag gezegd. Volgens hem wordt de benzineprijs gemaximeerd op 595 forint per liter, omgerekend ongeveer 1,50 euro. Op diesel komt een maximumprijs van 615 forint per liter (1,62 euro).
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De G7 heeft nog geen besluit genomen over een wereldwijde vrijgave van noodvoorraden van olie. Dit meldde de Franse minister van Financiën Roland Lescure maandag na een onlinebijeenkomst hierover.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt de oliereserves vrij te geven die EU-landen moeten aanhouden. Dat zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) maandag voor de vergadering met de EU-ministers van Financiën. Er komt dan weer meer olie op de markt, wat de prijs kan drukken, zo is de gedachte.
4 uur geleden