Digitale afpersers inden vorig jaar ruim 1 miljard dollar losgeld
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Hackers hebben vorig jaar meer dan 1 miljard dollar aan cryptomunten verdiend met ransomware-aanvallen. Volgens blockchainonderzoeker Chainanalysis is dat een record. Bij dit soort aanvallen worden slachtoffers gedwongen losgeld te betalen aan cybercriminelen om weer toegang te krijgen tot hun geblokkeerde gegevens.
Een jaar eerder maakten hackers volgens Chainanalysis met deze vorm van afpersing nog 567 miljoen dollar buit, omgerekend zo'n 526 miljoen euro. De blockchainonderzoeker richt zich alleen op losgeld dat is betaald in cryptovaluta. Chainanalysis constateert dat hackersgroepen in 2023 vaker voor grotere aanvallen gingen. Daarmee konden zij soms wel tot 1 miljoen dollar per keer innen, in plaats van kleinere bedragen verspreid over een groot aantal ransomwarehacks.
Een extreem voorbeeld van zo'n aanval was die door de ransomwarebende Cl0P, die meer dan 100 miljoen dollar losgeld ontving. De hackers wisten toegang te krijgen tot softwaresysteem MOVEit, dat door veel bekende organisaties wordt gebruikt. Het gaat dan bijvoorbeeld om Amerikaanse overheidsinstellingen, olie- en gasconcern Shell en de Britse omroep BBC.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.
7 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait Petroleum Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.
9 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.
11 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.
13 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.
14 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.
1 dag geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
1 dag geleden